Propiska je novým mečem hrdinů. Maraton psaní dopisů zachraňuje životy

Už dnes se můžete zapojit do Maratonu psaní dopisů, který Amnesty International každoročně pořádá od 25. listopadu do 15. prosince. Událost se soustředí hlavně kolem 10. prosince, protože toto datum je od roku 1948 stanovené jako Den lidských práv. Lidé po celém světě posílají dopisy, aby pomohli k záchraně nespravedlivě vězněných osob. Dopisy už osvobodily několik lidí a Amnesty International nové příběhy sdílela i letos. Vybrat si, komu svým dopisem přispějete k šanci na záchranu, můžete už nyní.

Maraton psaní dopisů je největší akce na světě konaná v rámci boje za lidská práva. Miliony lidí po celém světě se spojí, aby napsaly dopisy s výzvami k osvobození nespravedlivě vězněných. Často se jedná o osoby, které vystoupily proti režimu své země, bojovaly za lidská práva nebo třeba ekologii a za jejich skutky jim hrozí vězení, nebo trest smrti. Amnesty International takové osoby hledá a jejich příběh rozšíří do celého světa. Právě díky Maratonu dopisů máte šanci někomu takovému pomoct.

Na stránkách Amnesty International se stačí zaregistrovat, vybrat si příběh člověka, kterému chcete pomoct,  a podle instrukcí a vzorů napsat dopis. Žádný limit neexistuje, dopisů můžete napsat i několik. Amnesty International ručně psané dopisy posílá na příslušná místa. Cílovými adresami bývají věznice nebo státní instituce, ale často i ti nejvyšší političtí představitelé.

Čím víc tím líp

Zřejmě nikoho nepřekvapí, že k opravdovým změnám je potřeba velké množství obálek a výzev. Zapojit se můžou i školy. Amnesty International na svých stránkách nabízí rady pedagogům, jak studentům Maraton psaní dopisů představit a jak jim například díky tomuto projektu přiblížit problematiku porušování lidských práv ve světě. Nabízí se také organizace dopisových akcí. Řada lidí se spojí se svými známými a společně posílají dopisů několik. Každý z nás se ale může zapojit i sám. Dopisy jsou v tomhle případě vojáky v dlouhém boji, čím větší armádu pisatelé vytvoří, tím větší šance bude na záchranu těch, kteří to potřebují. „Přidávají se miliony lidí z celého světa, což vytváří tlak, který příslušné autority nemohou jen tak ignorovat,“ vysvětluje Amnesty International na svém webu. Jen Češi v loňském roce napsali 22 435 dopisů.

Má to smysl

Psát obyčejné dopisy se může na první pohled zdát zbytečné, ale opak je pravdou. Amnesty International vysvětluje: „Ručně psaný dopis má v digitální době obrovskou sílu. Zaplavením kanceláří mocných se nám daří dosáhnout propuštění nebo zlepšení podmínek u více než třetiny z těch, za které bojujeme.“ Za těmito čísly stojí konkrétní lidé, kterým dopisy změnily život. Patří mezi ně i Yasaman Aryaniová z Íránu, která byla odsouzená na šestnáct let ve vězení za svůj nesouhlas s tím, že se ženy v Íránu musejí povinně zahalovat. Díky Maratonu v roce 2019 jí pomocí více než milionu dopisů trest snížili na devět let. Bernardo Call Xol z Guatemaly byl díky dopisům zproštěn všech obvinění. Jejich příběhy i příběhy těch, kteří na svou záchranu stále čekají, si můžete přečíst zde.

Amnesty International je apolitické nezávislé hnutí, které dohlíží na dodržování lidských práv po celém světě a bojuje proti jejich porušování. Jednou z jejich prvních misí byla návštěva Československa, ve kterém svou činnost mohla započít až po roce 1989. Kromě zmíněných dopisů v Maratonu zprostředkovává i přímé spojení s některými uvězněnými nebo jejich rodinami. Pomocí osobního dopisu či pohledu jim můžete vyjádřit svou podporu přímo. Navíc nespravedlivě vězněným můžete pomáhat celoročně, a to díky online petici, která je na stránkách Amnesty International připravená k podpisu.

Autor: Andrea Mašíčková


Za práva se dá bojovat mnohými způsoby, jedním z nich je boj inkoustem. Skrze tetování italské ženy poukazují na porušování jejich základních práv. Více se můžete dočíst v reportáži.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: maraton.amnesty.cz, amnesty.cz
Foto: svoboda.info, amnesty.cz

Příspěvek vytvořen 27

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy