Fpohybu zvedá lidi ze židlí. Projekt zlepšuje firemní pohybovou kulturu

V pohybu jsme téměř pořád a kdekoli. Při sezení se však eliminuje na minimum, naše záda se často zakulatí a ramena ztuhnou. Za úlevný pocit, který přichází s protažením nebo nebezpečně znějícím křupnutím, by mnozí z nás po pracovní době platili zlatem. Je tu však i zdravější způsob, jak problémům s pohybovým aparátem předcházet, a právě ten razí Fpohybu. Projekt má za cíl zlepšovat životy zaměstnanců kanceláří, rozhýbat je, a eliminovat tak bolesti sedavého zaměstnání či zlepšit jejich pracovní výkonnost.

Nela Dopanová, zakladatelka celé iniciativy, se věnuje sportu a fyzioterapeutickým metodám už od útlého věku. Do života se jí totiž postavil rozštěp páteře. Že nevíte, co si pod tímto onemocněním představit? Jedná se o poměrně častou vrozenou vývojovou vadu. Vytvoří se, pokud se jeden nebo více obratlů neuzavřou, čímž vznikne mezera nebo otvor. Volným prostorem následně může vyhřeznout páteřní obsah, tedy mícha a její obal.

Energická žena, která podle předpovědi lékařů neměla vůbec chodit, se však se svým osudem rozhodla bojovat už odmala. „Dětství jsem měla krásné. Vyrůstala jsem na malé vesnici, a i přes vrozenou diagnózu rozštěpu páteře se mě rodiče rozhodli vychovávat s přístupem, že mi nic není a jsem zdravá. Od malička jsem se starala o naše koně, běhala s dětmi po venku, závodně jsem plavala asi osm let. Dětství mi dalo hlavně disciplínu, velkou dávku odpovědnosti a pozitivního přístupu,“ říká Dopanová. Dnes, nebýt malé dysbalance a trekových holí při chůzi, by člověk ani nepoznal, že sympatická blondýnka nějaký rozštěp páteře má.

Myšlenka aktivního projektu ji napadla před čtyřmi lety, kdy po operaci levé nohy strávila skoro celý jeden rok po rehabilitacích. „Jsem odjakživa hodně přemotivovaný a všímavý pacient. Na jedné straně jsem viděla, s čím pacienti za fyzioterapeuty nejčastěji chodí. Na druhé straně jsem měla svoje zkušenosti, jak bych podané informace chtěla slyšet, aby pro mě měly opravdu přínos a rozuměla jsem jim,“ vypráví Dopanová o začátcích. Dodává, že řada špatných pohybových stereotypů vzniká právě sedavým životním stylem, kterému se bohužel při práci v kanceláři nevyhneme. „Fpohybu jsem založila ještě při vysoké škole. Nebyl za tím nějaký promyšlený byznys plán, jen jsme dali s partou kamarádů a fyzioterapeutů dohromady program pro firmy, který nám dával smysl. Prošli si řadou chyb, omylů, nadšení a zklamání a dodnes jsme díky tomu na cestě ke změně firemní pohybové kultury,“ říká nadšeně.

Zakladatelka Nela se se spoluzakladatelkou Pavlínou Lášticovou a externím týmem přibližně sedmi fyzioterapeutů snaží lidi poučit a navést je k větší zodpovědnosti za jejich těla. Cvičení, rady a tipy, jak na to, pak předávají zaměstnancům firem v rámci jednotlivých přednášek nebo dlouhodobých spoluprací. „Snažíme se všechny aktivity dělat neotřele, hravě. Interaktivní vzdělávací formát nám dává největší smysl,“ vysvětluje. Aktivita zaměstnanců je dobrovolná, takže s odmítavostí ani negativním ohodnocením se během tří let fungování nesetkali. „Sem tam se někdo stydí, proto je naše práce zaměřená hlavně na skupiny. Když jsou v tom zaměstnanci společně, většinou díky kolektivu stud odhodí a užijí si to,“ popisuje Dopanová pracovní proces.

V době nekoronavirové projekt funguje tak, že někdo z týmu do firmy dochází. Začne se kompenzačním cvičením pro lidi se sedavým zaměstnáním, tzv. pozdravem kanceláře. Po protažení následuje praktická vzdělávací část, a nakonec si všichni ještě zahrají hru. Kvůli momentálním hygienickým opatřením byl tým nucen přejít do online formy a náplň programu tak zcela obměnit. „I v tomto případě bylo klíčové zanechat si hlavně tu hravost. Všude se snažíme komunikovat i nejrůznější zajímavosti, věřím, že to zaměstnance taky hodně baví,“ neztrácí Dopanová zápal ani v době omezení.

Autor: Tereza Sládečková


Naše redaktorka Adéla v době lockdownu sepsala dobrý tipy na cvičení doma, kterými se můžete inspirovat, pokud toužíte začít se zdravějším životním stylem.


Zdroj: czechcrunch.cz, Nela Dopanová

Foto: Nela Dopanová

Příspěvek vytvořen 18

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy