Většinu z nás provází chytrý telefon na každém kroku. Není se čemu divit, je to věrný pomocník, ať už potřebujete cokoliv. Věděli jste ale, že si váš mobil může zahrát i na fitness trenéra? Otestovali jsme pro vás aplikaci Fitify, která nabízí tréninkový program, který by vás měl dostat do formy!
Fitify je česká aplikace, která však postupně proniká do celého světa, hlavně díky své jednoduchosti a nápaditosti. Hned na začátek se vás aplikace zeptá na pár informací o vašem těle, jako je váha nebo věk. Z těchto údajů později počítá spálené kalorie při cvičení, což je trošku úsměvně nepřesné, ale pro orientaci asi lepší než nic. V aplikaci jsem ani nenašel žádnou možnost párování s měřiči tepu, které bývají běžnou součástí chytrých hodinek nebo náramků. Tím ale špatné zprávy o téhle aplikaci končí.
Teď ty dobrý zprávy.
Po vytvoření profilu si zvolíte druh tréninku podle svých potřeb. A výběr je velmi široký. Budování kondičky, hubnutí, nebo třeba budování svalů. Po zvolení programu pak už přichází na řadu samotný rozvrh. Ten si nemáte možnost jakkoli jej upravovat a Fitify si tady volí roli neústupného trenéra. Já si pro testování zvolil fitness balíček, který měl v rámci dvanácti týdnů zlepšit mou fyzickou kondici a vybudovat svalstvo. Samozřejmě máte na výběr také mnohem jednodušší programy, které zaberou pět týdnů, a jedná se spíše o procvičování a protahování. Taky si lze zvolit téměř až brutální varianty vhodné pro opravdové fitness bestie.
Když už začnete svůj zvolený program, Fitify s ničím neotálí a startuje vaše týdny plné potu. Každý den je pro vás připraveno cvičení, které se skládá ze tří částí – zahřívací fáze, samotné posilovací cviky a následné protahování po cvičení. Fitify tak myslí na kompletní průběh cvičení a neservíruje jen nahodilé cviky jako některé jiné aplikace.
Ani ve cvicích vás nenechá v úzkých a většina z nich se na vašem displeji bude přímo přehrávat ve formě krátkého videa. Víte tak přesně, jak má cvik vypadat, a je tím zabráněno chybnému provádění cviků. V průběhu cvičení vám běží odpočet doprovázený zvukovými efekty, takže se můžete plně soustředit na samotné cviky. Navíc si lze stáhnout balíčky k různému posilovacímu náčiní, opět s videi a popisy, jak správně s různými typy náčiní cvičit.
Týdně pak dostáváte jakési zhodnocení, kolik jste toho odcvičili a jaký máte posun, vše ve formě grafů. V ideálním případě byste to ale hlavně měli cítit na sobě. Co je asi důležité říct je, že aplikace nemůže nahradit osobní přístup trenéra, který zná vaše limity a vaše potřeby. Pokud byste se cítili nejistí, zda cvičení, které jste si v aplikaci zvolili, funguje tak, jak má, určitě zajděte do fitka a zkuste opravdového trenéra.
Jak si nakonec aplikace Fitify v mých očích obstála? Pozitivně hodnotím hlavně grafické zpracování, a to jak design, tak videa cviků, která opravdu moc pomáhají na rozdíl od různých animací a obrázků. Musím říct, že programy se zdají být dobře promyšlené a pro dlouhodobé cvičení nejspíš fungují dobře.
Pak ovšem přicházejí velká ALE. Mimo zmíněné pseudoměření spálených kalorií je to také pouze zdánlivě bezplatný přístup k aplikaci. Stáhnout se sice dá zdarma, ale nabízí pouze několik základních programů. Pokud chcete jiné, specializované programy, nebo si chcete do svých cvičení přidat cviky s náčiním jako činky či míče, musíte si většinou zaplatit Pro verzi za 1 500 korun na rok. A to už musíte své cvičení myslet opravdu vážně. Nevyvážený poměr placeného a neplaceného obsahu je tak jediné významné mínus na jinak velmi zajímavé aplikaci.
Tak co? Dáte se do cvičení s Fitify? Pokud ano, sdílejte svůj pokrok třeba na Instagramu a nezapomeňte označit @dobryzpravy!
Autor: Jakub Jílek
Motivaci a pomocnou ruku ke cvičení vám může podat i český fitness program FITFAB Strong, kterému jsme nedávno věnovali samostatný článek.
Foto: aplikace Fitify