Fitify: Aplikace která s vámi zacvičí

Jakub Jílek

Většinu z nás provází chytrý telefon na každém kroku. Není se čemu divit, je to věrný pomocník, ať už potřebujete cokoliv. Věděli jste ale, že si váš mobil může zahrát i na fitness trenéra? Otestovali jsme pro vás aplikaci Fitify, která nabízí tréninkový program, který by vás měl dostat do formy!

(1) Denní program – každý cvik má své časové okno a počet opakování; (2) Na výběr je mnoho programů zaměřených na různé části těla; (3) Aplikace také nabízí programy na cvičení s náčiním.

Fitify je česká aplikace, která však postupně proniká do celého světa, hlavně díky své jednoduchosti a nápaditosti. Hned na začátek se vás aplikace zeptá na pár informací o vašem těle, jako je váha nebo věk. Z těchto údajů později počítá spálené kalorie při cvičení, což je trošku úsměvně nepřesné, ale pro orientaci asi lepší než nic. V aplikaci jsem ani nenašel žádnou možnost párování s měřiči tepu, které bývají běžnou součástí chytrých hodinek nebo náramků. Tím ale špatné zprávy o téhle aplikaci končí.

Teď ty dobrý zprávy.

Po vytvoření profilu si zvolíte druh tréninku podle svých potřeb. A výběr je velmi široký. Budování kondičky, hubnutí, nebo třeba budování svalů. Po zvolení programu pak už přichází na řadu samotný rozvrh. Ten si nemáte možnost jakkoli jej upravovat a Fitify si tady volí roli neústupného trenéra. Já si pro testování zvolil fitness balíček, který měl v rámci dvanácti týdnů zlepšit mou fyzickou kondici a vybudovat svalstvo. Samozřejmě máte na výběr také mnohem jednodušší programy, které zaberou pět týdnů, a jedná se spíše o procvičování a protahování. Taky si lze zvolit téměř až brutální varianty vhodné pro opravdové fitness bestie.

Když už začnete svůj zvolený program, Fitify s ničím neotálí a startuje vaše týdny plné potu. Každý den je pro vás připraveno cvičení, které se skládá ze tří částí – zahřívací fáze, samotné posilovací cviky a následné protahování po cvičení. Fitify tak myslí na kompletní průběh cvičení a neservíruje jen nahodilé cviky jako některé jiné aplikace.

Ani ve cvicích vás nenechá v úzkých a většina z nich se na vašem displeji bude přímo přehrávat ve formě krátkého videa. Víte tak přesně, jak má cvik vypadat, a je tím zabráněno chybnému provádění cviků. V průběhu cvičení vám běží odpočet doprovázený zvukovými efekty, takže se můžete plně soustředit na samotné cviky. Navíc si lze stáhnout balíčky k různému posilovacímu náčiní, opět s videi a popisy, jak správně s různými typy náčiní cvičit.

Týdně pak dostáváte jakési zhodnocení, kolik jste toho odcvičili a jaký máte posun, vše ve formě grafů. V ideálním případě byste to ale hlavně měli cítit na sobě. Co je asi důležité říct je, že aplikace nemůže nahradit osobní přístup trenéra, který zná vaše limity a vaše potřeby. Pokud byste se cítili nejistí, zda cvičení, které jste si v aplikaci zvolili, funguje tak, jak má, určitě zajděte do fitka a zkuste opravdového trenéra.

Jak si nakonec aplikace Fitify v mých očích obstála? Pozitivně hodnotím hlavně grafické zpracování, a to jak design, tak videa cviků, která opravdu moc pomáhají na rozdíl od různých animací a obrázků. Musím říct, že programy se zdají být dobře promyšlené a pro dlouhodobé cvičení nejspíš fungují dobře.

Pak ovšem přicházejí velká ALE. Mimo zmíněné pseudoměření spálených kalorií je to také pouze zdánlivě bezplatný přístup k aplikaci. Stáhnout se sice dá zdarma, ale nabízí pouze několik základních programů. Pokud chcete jiné, specializované programy, nebo si chcete do svých cvičení přidat cviky s náčiním jako činky či míče, musíte si většinou zaplatit Pro verzi za 1 500 korun na rok. A to už musíte své cvičení myslet opravdu vážně. Nevyvážený poměr placeného a neplaceného obsahu je tak jediné významné mínus na jinak velmi zajímavé aplikaci.

Tak co? Dáte se do cvičení s Fitify? Pokud ano, sdílejte svůj pokrok třeba na Instagramu a nezapomeňte označit @dobryzpravy!

Motivaci a pomocnou ruku ke cvičení vám může podat i český fitness program FITFAB Strong, kterému jsme nedávno věnovali samostatný článek.

Foto: aplikace Fitify