RECENZE: Děti Nagana dokazují, že žádný sen není příliš velký

Vítězství českých hokejistů na Zimních olympijských hrách 1998 v Naganu pobláznil celý náš národ a do dnešních dní je japonské město stále skloňováno s tímto úspěchem. Už před časem mohli vidět diváci dokument Nagano Tapes od zahraniční produkce. Nyní spatřil světlo světa i český film, který zachycuje atmosféru tohoto úspěchu z pohledu mladého kluka, jenž se též chce prohánět s hokejkou na ledě.

O filmu

Děj nás zavádí do února a posléze do června roku 1998, kdy čeští hokejisté na ZOH v japonském Naganu šokují svět a na turnaji století s účastí těch nejlepších hokejistů světa jdou až do semifinále proti Kanadě. Jedenáctiletý Dominik (Tom Brenton) je stejně jako všichni okolo něj u vytržení po výhře v semifinále, které sleduje se svou třídou. Pro něj má tento okamžik ještě jiný náboj: rád by totiž začal s hokejem. V osobním životě to ovšem nemá jednoduché. Dom žije se svou matkou (Klára Issová) a nevlastním otcem (Pavel Batěk), se kterým nemá ideální vztah. Když se svěří se svým návrhem stát se hokejistou, není ani jeden z rodičů rád, Dominik totiž předchozí koníčky rychle zabalil. Hokej je navíc jeden z dražších sportů. 

Když o svém plánu řekne svému dědečkovi (Otakar Brousek mladší), poradí mu, ať si založí vlastní hokejbalový tým. Ten pojmenuje Šavle, podle svého oblíbeného klubu v kanadskoamerické NHL Buffalo Sabres (sabres – šavle). Za Sabres zároveň hraje jeho nejoblíbenější hráč Dominik Hašek, kterého má po celém pokoji na plakátech, a zároveň je brankoviště přirozené prostředí pro našeho hlavního hrdinu.

Dominik postupně do svého týmu získá své spolužáky ze třídy, včetně nejlepšího kamaráda Honzy (Fabian Šetlík) i jedné dívky jménem Katka (Johana Racková), kterou miluje. Jako prvního soupeře si vybírají tým Rudých křídel z vedlejší vesnice, který tvoří starší kluci. Zápas se jim nevydaří podle představ, nicméně počínání sleduje i otec Honzíka Karel (Hynek Čermák), jenž byl v minulosti extraligovým hráčem. Se souhlasem ostatních se stává Karel jejich trenérem a učí je nejen techniku hry, ale aby děti mezi sebou fungovaly jako tým. Všechna tato příprava směřuje k odvetnému utkání s Rudými křídly.

Poselství filmu

Režisér Dan Pánek zachytil to, že dětské sny mají mnoho podob a jen pílí a vytrvalostí se mohou splnit a přetavit ve skutečnost. Snímek vychází v době, kdy není dnešní generace dětí zvyklá se po škole sebrat a jít si hrát ven. Sociální sítě, počítačové hry a jiné kratochvíle odvádí děti od pohybu, proto je po měsících pandemie, kdy děti neměly možnost organizovaně sportovat,  obzvlášť důležité ukazovat, že se dá volný čas trávit i na čerstvém vzduchu pohybem. Proto je film vhodný pro celou rodinu, aby rodiče mohli svým ratolestem ukázat výše zmíněné a možná je i ke sportu motivovat. Žánrově je film oddechový a bude se líbit všem věkovým kategoriím. Poučný může být zároveň i pro rodiče, kteří by měli své děti podporovat v tom, co je baví. Ať už se jedná o fázi, kdy jejich dítě chce něco dělat, nebo samotné konaní dané činnosti, protože není nic důležitějšího než kvalitní zázemí a opora.

Sázka na známé tváře, velká šance pro dětské herce

Hynek Čermák je v posledních letech k vidění velmi často a i zde se své role zhostil na výbornou, jako by byl mentorem už odjakživa. Naproti tomu Klára Issová, tak trochu ve stínu své sestřenice Marthy, se na plátně objevila opět po delší době a role starostlivé matky byla pro ni jako dělaná. Otakar Brousek mladší v roli dědečka Dominika ukázal správný přístup v podporování svého vnuka do toho, co ho baví. V rámci děje jej inspiroval svým příběhem ze své gólmanské dráhy s přáním, ať neopakuje stejné chyby jako on. Pro většinu dětských protagonistů to byla první velká, a navíc významná filmová role. Tato příležitost může být dobrým odrazovým můstkem pro jejich budoucí kariéry.

Americký koncept v českém prostředí 90. let

Parta outsiderů jde za svým snem a díky týmovému duchu a nadšení si zkusí splnit sny. Tento formát známe spíše z filmů ze Spojených států. Dá se říct, že zmiňovanou podobu v naší kinematografii moc neznáme. I takové příběhy je třeba ukazovat, a ač je tento formát již velmi známý, může dodat kuráž v očích mladého diváka. Co musím vypíchnout, je výborné ztvárnění devadesátých let v České republice. Do detailů se pokusili filmaři dotáhnout každou drobnost, kupříkladu v jednom momentu dostává Dominik jako odměnu 20 korun v papírové bankovce. Kostýmy naprosto odpovídaly době, scénář taktéž  obsahoval hlášky, které jsou pro toto období typické.

Z hlediska sportu může vyvolat nostalgii scéna, kdy jde Dominik s dědečkem vypisovat sázky na utkání NHL přímo do sázkové kanceláře. To je sice k vidění i dodnes, určitou nostalgii to však vyvolá. Nezapomíná se ani na slavný turnaj, sledování televizního přenosu vidí divák už v prvních minutách. Coby hokejovému fanouškovi mi nedává moc smysl, proč se spíš děti ve třídě nedívaly na samotné finále turnaje, po kterém nastaly tak bujaré oslavy. Finále s Ruskem je ve výsledku úplně a nepochopitelně zazděno, jako by se ani neodehrálo.

Malý Dominik má za svého idola bývalého českého brankáře Dominika Haška a sám si představuje, jaké by bylo být na jeho místě. V jedné scéně tak filmaři nastínili podobu tehdejší střídačky i s trenéry a v jejich středu je pak náš hlavní hrdina. Ivan Hlinka již není mezi námi, jeho podobu i na pár vteřin vystihli výborně. Asistentem trenéra v Naganu byl Slavomír Lener, který pro potřeby natáčení rád zavzpomínal na zlatý turnaj. Zpátky k Haškovi – hlavní hrdina má na konci snímku vidinu, že sám Hašek přijel na odvetné utkání, aby se podíval na počínání Šavlí. Zda jde o vidinu, o tom můžeme po pár minutách pochybovat. Hašek má odjet z místa konání, a najednou ho jiný malý kluk reálně vidí. Kde je tedy pravda? Jak měl film Haška skutečně zobrazit?

Pár slov na závěr

Když někteří diváci slyší, že se natočil český film, mají pochyby o tom, zda vůbec za něco stojí. I já k některé české tvorbě nemám úplně důvěru. O dětech Nagana tohle říct nemohu. Je to film pro všechny, který dá těm, kteří tuto dobu zažili, příjemné vzpomínky a dětem chuť se do něčeho pustit.

Autor: Petr Martínek


Jak probíhala Zimní olympiáda dětí a mládeže 2023? Přečtěte si další sportovní článek.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: detinagana.cz, csfd.cz

Foto: detinagana.cz, csfd.cz