Festival Jeden svět se vrací zpět do Olomouce

Festival Jeden svět odstartuje již v pondělí 28. března a přinese mnoho zahraničních i českých dokumentárních filmů. V divadelních i filmových kinosálech se promítne celkem dvacet pět oceněných dokumentů. Během konání celého festivalu bude probíhat také doprovodný program. V rámci něho je možné navštívit workshopy, neobvyklé kurzy či hudební koncerty. Hlavním tématem celého projektu zůstává otázka lidských práv, letošní ročník se zaměřuje na hodnotu naší svobody.

V letošním roce proběhne již 24. ročník mezinárodního festivalu Jeden svět. Po dvouleté pauze, způsobené vládními nařízeními, se festival vrací opět ve své klasické podobě. V Olomouci bude program probíhat od 28. března až do 2. dubna. Radost z toho, že se festival může uskutečnit tak jako dříve, neskrývají ani koordinátorky celé akce Barbora Kurdzielová a Kateřina Maršíková. „V posledních dvou letech jsme neměli to štěstí potkat se společně v kinech. Více než dvacetiletou tradici přerušila pandemie. Ročník 2020 byl zrušen kompletně, minulý rok se nám podařilo uspořádat alespoň letní Festivalové dny. Letos jsme ale konečně zpět ve vší parádě.“

Olomoucký program bude probíhat v pěti promítacích sálech. Filmy budete moci zhlédnout v prostoru kina Metropol, v Divadle na cucky, ve filmovém sále Uměleckého centra UP či v sále Muzea moderního umění. Nově se bude promítat také v Mozarteu Arcidiecézního muzea.

Na první dokumentární film se můžete těšit již během slavnostního zahájení. Promítat se bude vietnamský snímek Děti mlhy, který vypráví příběh 13leté vietnamské dívky, jež se snaží uniknout nedobrovolnému sňatku a ponechat si tak svoji osobní svobodu. Dalším velice zajímavým projektem je dokument ruské režisérky Very Kricheskayi – Zatracená práce. Dílo poukazuje na utlačování nezávislé televize v Rusku, dokument byl natočen v době, kdy v Ruské federaci mohla nezávislá média alespoň do určité míry fungovat.  Lidská svoboda je ústředním tématem také v dokumentu Když město povstane, ten reflektuje průběh studentských demonstrací v Hongkongu.

Festival nezapomíná ani na tvorbu české scény. Z ní představí hned několik nových děl. Jedním z nich je časosběrný dokument Opouštět počátky vyprávějící o dívkách, které opustily brány výchovného ústavu a poznávají nástrahy dospělého života. Mezi českými snímky, jež stojí za zmínku, je i kontroverzní film Síla či dokument Prvovoliči. Festival uvede také nejnovější dílo dokumentaristky Heleny Třeštíkové, René – Vězeň svobody, které se věnuje další životní etapě notorického recidivisty Reného.

Jeden svět pro všechny

Festival se dlouhodobě zaměřuje na to, aby byl program dostupný opravdu každému. Nabízí například projekci s popisnými titulky a debaty, jež budou tlumočeny do znakového jazyka, aby se jednotlivých pořadů mohli bez problému zúčastnit i neslyšící. Tradicí je již také relaxovaná projekce či promítání pro seniory. V letošním ročníku se poprvé představí akce zaměřující se na rodiny s dětmi. „Zatímco se rodiče budou dívat na film Mé dětství, má země – 20 let v Afghánistánu, pro děti bude připraven ve spolupráci s Divadlem na cucky workshop dokumentárního filmu,“ popisuje projekt Kateřina Maršíková. Svět dokumentů tak bude zábavnou formou představen i těm nejmenším divákům.

Doprovodný program

Od začátku až do konce je promítaní obohaceno o doprovodný program. V rámci festivalu si můžete poslechnout hned několik kapel, již v pondělí 28. března zahraje v Jazz Tibet Club kapela Deus Ex Machina. V následujících dnech vystoupí dvojice Duo bratři, hudební skupina Čáry života či DJ Luke. Dále můžete navštívit vernisáž výstavy Jana Špundy či rychlokurz znakové řeči.  Festival vnímá také současnou situaci ohledně dění na Ukrajině. „Jak důležitá lidská práva a svobody jsou, nám bohužel ukazuje momentální situace na Ukrajině. Natolik zásadní a bolestnou událost nemůžeme na našem festivalu opomenout, a tak jsme připravili čtvrteční debatu na téma Rusko-ukrajinská válka jako reálný globální konflikt,“ dodává Barbora Kurdzielová. Průběh války na Ukrajině okomentují odborníci z Univerzity Palackého i z organizace Amnesty International.

Letošní festival Jeden svět představuje opravdu bohatý program, který myslí na každého. Přináší příběhy, jež se dějí kousek od nás, ale nezapomíná ani na ty, co se odehrávají na druhé straně zeměkoule. Jednotlivé dokumenty nám připomínají, že lidská svoboda není samozřejmostí a ukazují nám realitu každodenního života v různých koutech naší planety.  Ať už vyrazíte na promítání, debatu či zajímavý workshop, rozhodně neuděláte chybu.

Autor: Lucie Brožová


Pokud už nemůžete dospat, zkraťte si čekání zhlédnutím některého z dokumentů, jenž byly součástí minulého ročníku. Začít můžete například odvážným snímkem Pořád mě bereš.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


 

Zdroj: jedensvetolomouc.cz 
Foto: jedensvetolomouc.cz, csfd.cz

 

Příspěvek vytvořen 36

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy