Dobrý tipy na filmy, které by neměly zapadnout: Obyčejní lidé

Debutový snímek Roberta Redforda v roli režiséra z roku 1980 zaujal jak kritiky, tak i ty, kteří v Redfordovi do té doby viděli jen pohledného blonďatého herce. Najednou na Oscarech stál se čtyřikrát oceněným psychologickým drama a všechny pochybnosti tak vyvrátil. Snímek Obyčejní lidé o rodině, která si navzájem přestala naslouchat, je dnešním tipem na film právě pro vás.

Chci se naučit ovládat.

Středoškolák Conrad (Timothy Hutton) pochází z americké středostavovské rodiny a prožívá zdánlivě stejné trable jako jeho vrstevníci. Vrátil se ale z psychiatrické léčebny a mezi ním a jeho rodiči je vztah značně pochroumaný. Začne ale navštěvovat psychologa Bergera (Judd Hirsch), který s ním postupně rozplétá okolnosti, jež jej do nemocnice dovedly. Calvin (Donald Sutherland), Conradův otec, se k synovi snaží hledat cestu a brát jej i s jeho tajemstvími. K matce Beth (Mary T. Moore) si ale snaží najít cestu sám Conrad, i když je většinou neúspěšný. Celým snímkem se pak táhne jako Ariadnina nit Pachelbelův Kánon v D-dur, který trpké situace příznačně dokresluje.

Ve filmu je kromě jiného patrný fakt, že o psychických problémech se v 80. letech na veřejnosti nemluvilo a nemocný se se svými problémy musel potýkat sám. Naznačuje to jak Conradova matka, když se osočí na svého manžela poté, co se o zlepšení psychického stavu syna rozpovídá s kamarádkou na oslavě přátel, tak i Conradova kamarádka z nemocnice, se kterou jakmile se sejde v restauraci, z veselého společníka, se kterým si rozuměl, se stává při zmínce o léčebně úzkostný člověk, který se snaží všem namluvit, že je dávno psychicky v pořádku a k lékaři už na konzultace nechodí.

Matka nemůže nenávidět své dítě!

Obyčejní lidé možná nezaujmou diváky, kteří nezvládají delší stopáž, protože snímek zabere 124 minut. Celkové tempo filmu je pomalejší, dlouhé záběry kamery mají svou vypovídající hodnotu, pokud jste ale spíše na akční filmy, bude vás tohle drama nudit. Snímek ale naopak ocení milovníci psychologických drama, kteří rádi hledají souvislosti už v průběhu filmu a čekají ne jestli, ale do jaké míry se situace v rodině vyhrotí.

Snímek Roberta Redforda získal v roce 1981 čtyři Oscary za scénář, režii, nejlepšího herce ve vedlejší roli (Timothy Hutton) a nejlepší film. Na Zlatých glóbech sklidil také čtyři ocenění, nominaci tentokrát poměnila ale i Mary Tyler Moore za nejlepší herečku v kategorii drama.

Autor: Lýdie Hájovská

Další oscarový snímek, na který byste se měli bezpochyby podívat, je třebba Černobílý svět či Manželská historie.

Foto: imdb.com

Příspěvek vytvořen 76

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy