„Designové Oscary“ letos získaly i české firmy

Lukáš Kuřík

Na mezinárodní prestižní soutěži Red Dot Award, které se také přezdívá „Designové Oscary“, letos zabodovaly i české produkty. Na ocenění dosáhlo letos hned několik českých firem, které tak dokázaly, že se tuzemský design může hladce porovnávat se světovou špičkou. Každoročně se zde oceňuje nejlepší produktový design z oblasti bydlení, volného času i péče o zdraví. Čtyřicetičlenná mezinárodní komise plná odborníků často přihlíží i k ekologickým aspektům produktů. Tradice soutěže navíc sahá až do poloviny minulého století. Letošní rok se o ocenění ucházelo zhruba šest a půl tisíce produktů z šedesáti zemí světa. 


Jako první stojí za zmínku produkt Xtal od firmy VRgineers. Jedná se o brýle pro virtuální realitu, které porotu zaujaly jak svým nápaditým designem, tak vysokou kvalitou. Pro jejich ostrý obraz ve kvalitě 8K, který lze jen těžko rozeznat od reálného světa, najdou své využití například u vesmírné agentury NASA nebo u americké armády, která takto plánuje cvičit piloty. Dále z nich mají velkou radost v automobilkách, kde vytvářejí nové modely. Brýle svým vzhledem budí dojem budoucnosti, jejich základním motivem jsou trojúhelníkové mřížky, které dohromady evokují krystal.

Další produkt si určitě zaslouží vaši pozornost. Jedná se o „stěnu, která spojuje“. Ano, tímto termínem nazvali bez nadsázky autoři ze společnosti mmcité+ svůj produkt. Jde o protihlukovou stěnu vyrobenou z ojetých pneumatik, které by se jinak skládkovaly nebo skončily ve spalovnách. Kromě složení z těchto recyklovaných materiálů zaujme už na první pohled svojí nápaditostí. Její vzhled se podobá starým digitálním zobrazovačům – z tmavého pozadí vystupuje obrazec složený z barevných čar. Na výsledné podobě protihlukové stěny se tedy může podílet veřejnost, pro kterou je produkt určen.

Ocenění si odnesla i ostravská firma Invent Medical, která získala ocenění za svou dětskou kotníkovou protézu. Její tvůrci zohlednili při výrobě funkčnost, prodyšnost a nízkou hmotnost. Důraz kladli i na pěkný vzhled kombinovatelný s oblečením. Další zajímavostí je, že protézu vytiskla 3D tiskárna. Ostravská Invent Mediacal uspěla v soutěži Red Dot Award i loňský rok, kdy porota ocenila ochrannou masku na protekci lebky.

Zlaté české ručičky se předvedly i ukázkou nápaditého řešení problému s cestováním. Výtvor od české společnosti Egoé vás zaujme. Přichází totiž s vestavbou, která váš automobil rázem promění na kempingový vůz. Produkt v sobě skrývá ložnici či kuchyň, která skýtá například gumové umyvadlo a lednici napájenou autobaterií. Český vynález lze instalovat do každého většího auta. Od nynějška můžete autem cestovat bez problému, kam se vám zachce.

V Německu porotu zaujala svým produktovým designem i Octavia čtvrté generace, díky které Škoda auto dosáhla na své již čtrnácté ocenění v soutěži Red Dot Award. Z mezinárodních produktů byl oceněn například čistič vzduchu nebo třeba bezšňůrový vysavač.

Česku se letos při mezinárodních soutěžích daří. Nejen věda a technika, ale i česká příroda dokázala zaujmout. Chudobínská borovice, zdobící Vírskou přehradu na Vysočině, získala prestižní ocenění Evropský strom roku.

Zdroje, foto: iDnes.cz, Aktuálně.cz, CzechCrunch; mmcité+, egoe-nest.eu