CZestování: Ostrava – černé srdce s čerstvou krví

Ostrava – černá, špinavá, ale také ocelové srdce republiky. Nic z toho už nějaký ten čas pro naše třetí největší město neplatí. Naopak. Z Ostravy se pomalu, ale jistě stává moderní moravskoslezská metropole propojující svou průmyslovou historii s moderními prvky, které přináší 21. století. Už to není pouze o Stodolní a Baníku. Tohle město má skutečně co nabídnout a dává to také hlasitě najevo.

Do Ostravy se můžete dostat mnoha různými způsoby. Ať už autem po dálnici D1 nebo vlakem po hlavním českém železničním koridoru. Pro pohyb po městě samotném je poté nejvýhodnější využít služeb místního dopravního podniku, který se díky obrovskému množství modernizací v posledních letech může hrdě hlásit o titul nejmodernějšího dopravního podniku v republice. Pro cestování v jednotlivých vozidlech nemusíte vůbec složitě shánět jízdenky. Zaplatit za jízdu totiž můžete naprosto jednoduše platební kartou. Tu stačí po nástupu přiložit k palubnímu terminálu. Pokud z jakéhokoli důvodu platit svou kartou nemůžete či nechcete, můžete si přímo na zastávce zakoupit z automatu tzv. kreditní jízdenku. Všechny důležité informace jsou podrobně uvedeny na webových stránkách www.dpo.cz.

Kromě toho ještě Ostrava disponuje poměrně širokou sítí cyklostezek. A že jste přijeli jen na pár dní a kolo s sebou nemáte? Žádný problém. Sdílená kola jsou tu pro vás! A k jejich použití nepotřebujete nic jiného než staženou aplikaci ve vašem chytrém telefonu. Prvních patnáct minut navíc jedete zdarma!

A co byste v moravskoslezské metropoli rozhodně neměli minout?

Největším turistickým lákadlem posledních několika let je bezesporu Dolní oblast Vítkovic. Areál bývalých oceláren přezdívaný „ostravské Hradčany“ se v posledních několika letech proměnil v doslova unikátní prostor. V nádherných industriálních kulisách dnes najdete jak koncertní halu Gong vytvořenou z bývalého plynojemu, tak i Malý a Velký svět techniky, areál s obří lezeckou stěnou, kavárnu nazvanou CØKAFE, hudební klub v industriálním stylu Brickhouse, komorní hudební klub Heligonka, ve kterém své koncerty často pořádá písničkář Jarek Nohavica, a mnoho dalších zajímavých věcí, ve kterých se vyřádí jak malí, tak i velcí. Můžete si zde také zaplatit prohlídku s průvodcem. Tu pak můžete stylově zakončit na vrcholu 78metrové nástavby vysoké pece, dnes nesoucí název Bolt Tower. A proč zrovna Bolt Tower? Celá stavba je totiž pojmenovaná podle vynikajícího jamajského sprintera Usaina Bolta, který až do konce své kariéry pravidelně startoval na místním atletickém mítinku Zlatá tretra. Součástí věže je i kavárna Bolt Café.

Dolní oblast je také dějištěm mnoha známých akcí. Za všechny můžeme jmenovat třeba festival Colours of Ostrava, festival elektronické hudby Beats for Love nebo metalovou Ostravu v plamenech. Tyto akce bohužel letos musely zcela nebo zčásti ustoupit koronavirovým opatřením vydaným vládou. Nezbývá tedy než doufat, že příští rok už bude vše v pořádku.

Dalším z typicky ostravských turistických lákadel je hornické muzeum na Landeku. To je součástí komplexu Landek Park, který vznikl z bývalého dolu Anselm a jeho okolí. Zde je možno sfárat do bývalého dolu, podívat se do bývalých řetízkových šaten, projet se původním důlním vláčkem ze šedesátých let minulého století nebo si prohlédnout expozici báňského záchranářství. Na povrchu se potom můžete projít naučnou stezkou, kde uvidíte pozůstatky sídliště lovců mamutů, nebo si v Landek Parku vyzkoušet svou kondici v lanovém centru, na tenisových kurtech či vychutnat oběd v Harendě U Barborky, což je restaurace stvořená z bývalé hornické kantýny.

A co ještě v Ostravě stojí za návštěvu? Pokud máte malé děti, určitě se vyplatí si zajet do ostravské zoologické zahrady, která je druhou největší v republice. V poslední době navíc prošla i mnoha rekonstrukcemi, takže nyní poskytuje veškerý komfort nejen svým návštěvníkům, ale i zvířatům.

Nedaleko od ní se potom nalézá dosud nejvyšší bod Ostravy – halda Ema. Ptáte se, co že to je? Tak to se ptáte velice dobře. Jedná se totiž o něco, co můžete vidět a zažít pouze a jenom v Ostravě. Označení „halda“ totiž v ostravském dialektu znamená „uměle vytvořená hora“, vytvořená vyvážením hlušiny vzniklé při těžbě uhlí. Na území Moravskoslezského kraje je takových hald nespočetně. Žádná z nich však není tak vysoká jako Ema. Její vrchol ční do výšky 324 a půl metrů. Když na ni tedy vylezete, můžete se kochat pohledem na město z větší výšky, než dosahuje Eiffelova věž v Paříži.

Kromě výhledu z Bolt Toweru a vrcholu Emy se na Ostravu můžete z výšky podívat ještě z jednoho velice zajímavého místa. Tím je samotný vrchol radniční věže, která se s 86 metry může zaslouženě pyšnit titulem nejvyšší radniční věže v republice. Srdce Moravskoslezska a okolí můžete obdivovat z výšky o pouhých třináct metrů níže.

Všechny tyto stavby ale může už za pár let trumfnout nový mrakodrap s prozatímním pracovním názvem Ostrava Tower. Ten má mít v budoucnu šedesát nadzemních pater a sahat do výšky 238 metrů. Pokud se stavba tohoto kolosu nakonec zrealizuje, bude se jednat o nejvyšší stavbu v České republice.

I když to málokdo ví, i Ostrava má svůj hrad. Jeho název zní Slezskoostravský. A ač není příliš velký, na jeho nádvoří se po celý rok koná mnoho zajímavých kulturních akcí. Za všechny jmenujme třeba každoroční Shakespearovské slavnosti. I nad těmi se v poslední době vlivem náhlých vládních opatření stahovala mračna. Nyní to ale vypadá, že pokud se situace v kraji zásadním způsobem nezhorší, letošní ročník, byť s určitými bezpečnostními omezeními a opatřeními, nakonec proběhne.

Pokud jste fanoušci sportu, doporučíme vám navštívit některý ze zápasů fotbalového Baníku Ostrava. I když třeba nejste jeho fanouškem, budete určitě unešeni z neopakovatelné atmosféry, kterou dokážou vytvořit místní fanoušci. Minimálně v České republice, s respektem k ostatním klubům, něco podobného nezažijete. A to i s ohledem k faktu, že Baník nehraje své domácí zápasy na legendárním stadionu na Bazalech, ale na městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích.

A když už jsme u sportu, o nějakých tři sta metrů dále leží další z ostravských dominant, Ostravar Aréna. Dějiště dvou seniorských a jednoho juniorského mistrovství světa v ledním hokeji, bezpočtu dalších významných akcí a také domácí svatostánek extraligových Vítkovic.

Když ale přijedete uprostřed horkého léta a budete se potřebovat pořádně zchladit, není nic lehčího než dojet tramvají na okraj Ostravy, do čtvrti jménem Vřesina, kde se nalézá největší letní koupaliště ve střední Evropě s obrovským tobogánem, třemi obrovskými skluzavkami, obrovskými plochami pro opalování a nespočtem stánků s občerstvením. Celý komplex je navíc obklopen nádherným porubským lesem.

A večer? Večer je tu pro vás nachystáno to nejpestřejší z bohatého nočního života. Připravena je tu celá škála podniků – od barů, hudebních i tanečních klubů, multipípových hospod a klidných restaurací.

Je jen bohužel smutné, že pozvánku do tohoto města dopisuji zrovna ve chvíli, kdy Vláda České republiky svým nařízením doslova z minuty na minutu „vypnula“ nejen Ostravu, ale i celý zbytek Moravskoslezského kraje. Pevně ale věřím, že se tyto nepříjemnosti co nejdříve vyřeší a Ostrava se znovu stane tím skvělým svébytným a rozvíjejícím se městem, kterým ještě na začátku tohoto roku bezesporu byla.

Autor: David Kubatík


Předchozí díl CZestování, který vás láká navštívit zatopený lom nedaleko Kroměříže, si také nezapomeňte přečíst!


Foto: patriotmagazin.cz, video.aktualne.cz, Nikola Sedmáková, kudyznudy.cz, mapio.net

Příspěvek vytvořen 860

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy