Demotivace je mojí motivací

Úspěchy i neúspěchy patří k životu a my se s nimi musíme umět vyrovnat. Když jde všechno podle našich představ, míříme až ke hvězdám. Ale co když se nedaří? Pokud nevíte, jak se opět namotivovat, hrozí vám ztráta sebedůvěry, deprese, pocit viny a prokrastinace.

Být či nebýt motivovaný, to je oč tu běží

Motivace je vnitřní energie, která nás nutí setrvat v tom, co děláme, za účelem dosáhnutí cíle.

Když máme motivaci, dotahujeme věci do konce, přicházíme s novými nápady a řešeními, překonáváme překážky. Věříme sobě, věříme tomu, co děláme, víme, proč to děláme, a jdeme si za tím!

Ale co když motivace chybí?

Naše rozhodnutí jsou ovlivňována tím, v jaké životní situaci se nacházíme nebo jakou máme náladu. Čím méně se nám věci daří, tím hůř se rozhodujeme. Motivace padá a přichází prokrastinace, úzkost, deprese, pocit viny. Stačí jen pár špatných rozhodnutí, několik následných neúspěchů a vaše sebevědomí je ta tam!

Motivaci ztrácíme, když se nám dlouhodobě nedaří dosáhnout cíle.

Motivaci ztrácíme s narůstajícími neúspěchy na cestě za dosažením cíle.

Jak to funguje?

Ztrácíme energii a dobrou náladu, horší se naše stravovací návyky, začínáme mít příšerné osobní návyky (přestáváme o sebe pečovat), sport už známe jenom z televize. Přijde nekvalitní spánek nebo potřeba spát dlouho. Oddalujeme povinnosti (bez ohledu na jejich důležitost). Všechno, včetně prokrastinace, si omluvíme tím, že máme přeci špatnou náladu. A to se nám ten náš cíl hodně vzdálí!

Zdá se vám to jako skvělá motivace, naučit se se ztrátou motivace pracovat? Výborně!

Bludný kruh

Naše činy a rozhodnutí jsou odrazem naší mysli, našeho vnímání a postoje. Obecně platí, že čím víc se na něco soustředíme, tím víc to vnímáme a tím větší váhu tomu přikládáme. Pokud se tedy soustředíme na negativní věci, nestíháme si těch pozitivních všimnout. Přestanou pro nás existovat. A jak z toho ven? Můžete čekat na zásah osudu a doufat, že se okolnosti uspořádají ve váš prospěch, nebo se s neúspěchem můžete naučit pracovat.

Uspořádejte sami sebe

Potřebujete se zbavit chaosu.

Potřebujete najít smysl.

Potřebujete získat ztracené sebevědomí.

 Jak to vypadá v praxi?

Máte práci? Pokud ne, najděte si ji! I kdyby to nebyla práce vašich snů. Nastolíte si tím pevný řád, a to přesně chcete. Práce vás donutí zvednout se z postele a jít včas spát.

Choďte spát ve stejný čas a ve stejný čas i vstávejte. Srovná se vám biologický rytmus a tělo bude vědět, že dostane kvalitní odpočinek a kdy

„Ukliďte si pokoj!“ („Clean your room!“) – Jednoduchá rada, kterou se řídí klinický psycholog Jordan Peterson. Zdá se vám to jako hloupost? Smyslem je zbavit se potenciálu vytvářet chaos. Uspořádáte si pokoj, jako bonus ze sebe máte dobrý pocit. Nahoru jde nejen váš smysl pro uspořádání, ale i sebevědomí.

Jezte pravidelně a jezte vyváženou stravu. Dostatek bílkovin, tuků i sacharidů je prostě základ. Vaše tělo je jako auto. Pokud nenatankujete, nepojede!

„Sportem ke zdraví. – Fyzickou aktivitou vypouštíte endorfiny do těla, po náročném tréninku se cítíte unaveně, ale skvěle. Odvedli jste totiž kus práce. Navíc, když jste fyzicky vyčerpaní, nemáte čas na zbytečné přemýšlení.

Přátele, rodina. My lidé jsme sociální tvorové. Potřebujeme společnost. Kvalitní společnost! Přítomnost lidí, které máme rádi, totiž automaticky snižuje negativní myšlenky.

Analyzujte. Víte, že je něco špatně? Pojmenujte problém. Jedině pokud víte, co je špatně, můžete to změnit!

Řekněte si o pomoc a podporu, pokud ji potřebujete.

Každý aspoň jednou za život pozná ten úžasný příval energie, když se všechno daří, jde to a máme velkou motivaci. A stejně tak každý aspoň jednou za život pozná, jaké to je motivaci ztratit.

Je důležité si uvědomit, že nemůžeme být šťastní a motivovaní neustále. Nikdo z nás přeci nechodí celý den s úsměvem na tváři, ani nepracuje do padnutí. Ale když už motivaci ztratíme, musíme najít sílu jít dál a pomoct jí vyrůst.

Autor: Lucie Vychodilová


Úklid pokoje/bytu je většinou spjat s úklidem vlastní duše. O tom hovoří japonská autorka Marie Kondo ve své knize Zázračný úklid. Jak její filozofie funguje v praxi?


Foto: instagram.com, shioriobata.com, vektorstork.com

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy