Aplikace, které pomáhají neslyšícím při cestování i v běžném životě

Lidé s poruchou sluchu jsou prakticky denně vystavováni komunikační bariéře. Na světě žije přes 400 milionů sluchově postižených, z toho více než 70 milionů lidí neslyší vůbec. Každému z těchto znevýhodněných mohou pomoci jednoduché aplikace, které vznikly za podpory Nadace Vodafone.

Deaf Travel

První z aplikací, které vám představíme, je aplikace určená pro cestovatele. Většina světových hojně navštěvovaných památek je zpřístupněna nevidomým či tělesně postiženým, ale málokdy se setkáme s informacemi pro neslyšící. To chtěl změnit Jan Wirth, který sám neslyší a je vášnivý cestovatel. Vymyslel portál, kde budou neslyšící sdílet průvodcovská videa pro ostatní neslyšící. Na webu Deaf Travel nalezneme mapu světa a jednotlivých památek, které mají své video v českém znakovém jazyce. Kromě padesáti památek v České republice se neslyšící mohou bez problému vydat za některými památkami našich jižních sousedů Rakouska a Slovenska, Švýcarska, Litvy, Estonska, Norska, ale i Grónska, Spojených států či Jižní Ameriky. Kromě sledování videí je mohou neslyšící samozřejmě nahrávat a ulehčit tak cestování mnoha dalším. Postupem času chce tým vývojářů informovat i v mezinárodním znakovém systému a dalších státních jazycích, a také rozšířit spolupráci s mnoha dalšími památkami, které budou pro neslyšící přístupné.

Signslate

Druhá aplikace, kterou podporuje Nadace Vodafone je ve fázi přípravy pro uveřejnění. Je již vyvinuta a zanedlouho se objeví v našich mobilních obchodech. Sluchově postižení mají v mnoha situacích běžného života problém s komunikací. Znakový jazyk umí málokdo a psaná forma není vždy ideálním řešením. Tomuto problému se věnuje aplikace Signslate, která bude mít k dispozici tlumočníky znakového jazyka a kdykoliv bude neslyšící potřebovat, během pár kliknutí ho zkontaktuje a vyřídí potřebné. Někdy je nutné využít zkušenějších tlumočníků, budou tak rozděleni do kategorií podle náročnosti situací, aby byl neslyšícím umožněn co největší komfort řešení komunikačních problémů. Uživatelé aplikace budou moct využít služby tlumočníků v reálném čase a budou tak dostupní i v neočekávaných situacích.

Znakujte s námi

Tato aplikace už nepochází z dílny Nadace Vodafone. Autorem je Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s., které pomáhá rodinám s dětmi se sluchovým postižením. Aplikace je vyvinutá speciálně pro děti do čtyř let a obsahuje více než 1300 základních slov a vět, které by se neslyšící děti měly naučit. Kromě slovníku, ve kterém se dá snadno vyhledávat, jsou slova tříděna i podle obtížnosti a také do jednotlivých kategorií, jako je rodina, jídlo, doprava, tázací výrazy a podobně. Po naučení si děti mohou vyzkoušet kvízy, kde určují, o které slovo se podle znakového videa jedná. Všechna slova jsou vyložena videem v rozumném tempu a dají se opakovat. Tuto aplikaci určitě nemusí využívat jen neslyšící děti a jejich rodiče. Je vhodná i pro začátečníky, kteří se chtějí český znakový jazyk také naučit. Těm ovšem v některých oblastech aplikace stačit nemusí, jelikož určitá slova jsou vyložena v dětských znacích, a dospělí by jim nemuseli rozumět. I přesto se ale jedná o velmi šikovnou výukovou pomůcku.

Nadace Vodafone funguje od roku 2006 a od té doby stihla podpořit více než 500 projektů a rozdělit téměř 200 milionů korun projektům, které výrazně zlepšují životy lidí. Mezi takové patří například mobilní aplikace Záchranka, o které jsme psali zde. Spolupracuje také například s Člověkem v tísni v dosahování cílů udržitelného rozvoje (SDGs).

Autor: Tereza Vaňková

 Foto: nadacevodafone.cz, deaftravel.guide

Video: deaftravel.guide

Příspěvek vytvořen 53

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy