Jižní Čechy Moravské: Kousek Kanady v České republice

Oblast České Kanady na samém jihovýchodě Jihočeského kraje geograficky a historicky náleží spíše k Moravě. Ale Jihočeši jsou rádi, že ji mají, protože patří k těm nejkrásnějších a nejzajímavějším koutům naší vlasti – ať už jste fanda historických a technických památek, nebo si ji projíždíte na kole či úzkokolejkou.

zdroj: czech-tim.cz

Dačice = kostka cukru

Rohlík s máslem a marmeládou, k tomu čaj s kostkou cukru… Každodenní ranní rutina. A to jste věděli, že se kostka cukru narodila v Čechách? A věděli jste, že dokonce v malém jihočeském městečku Dačice v roce 1841 v místní rafinérii Jakuba Kryštofa Rada? Ne? Tak teď to víte! To ale zdaleka není všechno, protože Dačice toho nabízejí mnohem více. Dominantou města je Nový zámek, který prošel empírovou přestavbou, dále pak Starý dačický (renesanční) zámek, kostel sv. Vavřince, františkánský klášter – Karmel Matky Boží nebo třeba přírodní památky Dubová stráň a Toužínské stráně. Dačice zkrátka daly světu mnohé, ať už jde o zmíněnou kostku cukru nebo zpívajícího právníka Ivo Jahelku.

zdroj: zamek-ceskyrudolec.cz

Český Rudolec

Tzv. Malá Hluboká (připomíná zámek Hluboká nad Vltavou) je novogotický zámek, který leží nedaleko města a hraničního přechodu Nová Bystřice přímo na státních hranicích s Rakouskem. Zámek byl původně tvrzí, v 17. století byla tvrz přestavěna na renesanční zámek, na konci 17. století pak na zámek barokní a v roce 1860 byl po požáru předělán na zámek novogotický. Tuto podobu si udržel dodnes, ačkoli ne úplně. Bohužel se na něm podepsala druhá světová válka, znárodňování, komunistické „hospodaření“ a posametové vypořádání. Český Rudolec ale i tak stojí za vidění. Tamní genius loci si prostě musíte zažít sami.

zdroj: kudyznudy.cz

Jindřichův Hradec

Zámek, zámecký mlýn, zámecký pivovar, hudební pavilon Rondel, zámecké renesanční arkády a sgrafitová výzdoba, Sousoší Nejsvětější Trojice na náměstí Míru, Panská ulice, Kostel svatého Jana Křtitele s klášterem minoritů, Muzeum Jindřichohradecka, pověsti o Bílé paní, Krýzovy jesličky, tapisérie, rybník Malý a Velký Vajgar, nedělní procházka okolo Nežárky, aqua show ve sv. Floriánovi, nejlepší cukrárna na Masarykově náměstí a hlavně rum. Tohle všechno (a nejnom to) je Jindřichův Hradec. A autorka tohoto článku by jistě ráda poznamenala, že je to také nejkrásnější místo na světě, protože je jejím rodištěm…

zdroj: vyletnik.cz

Úzkokolejka

A když už budete v Jindřichově Hradci, zkuste si také vyhlídkovou jízdu v historickém parním vlaku po úzkokolejce. Můžete se vydat po novobystřické lokálce s dvanácti zastávkami z Hradce do Nové Bystřice, která měří 33 km, a po cestě můžete navštívit třeba mohutnou zřícenu hradu Landštejn. A nebo se vydáte na druhou stranu po obrataňské lokálce s devatenácti zastávkami z Hradce do Obrataně, která je dlouhá 46 km, a největšími zajímavostmi v okolí této unikátní trasy jsou třeba vodní zámek Červená Lhota nebo zřícenina dvojhradu Choustník (dvojhrad, jelikož tam žili dva bratři). Úzkokolejka je prostě rarita, ať už se vydáte na sever, či naopak na jih.

zdroj: jiznicechy.cz

Slavonice

Perla západomoravské renesance. Tuto přezdívku Slavonice získaly díky zachovalému historickému centru města. Slavonice ale také žijí kulturně, každoročně se zde pořádá SlavoniceFest, natáčel se tu film rodiny Svěrákových Po strništi bos a město si také oblíbili členové Divadla Sklep. Jejich legendární dům, který nese jméno nejznámějšího představení Sklepáků Besídka, stojí na Horním náměstí. Můžete se ubytovat například v pokoji Hanák, Vávra, Žampa, Koucký nebo Manželka národů.

zdroj: informuji.cz

Nedaleko Slavonic je navíc také vesnička se známou a originální Keramikou Maříž, kde si dokonce sami můžete namalovat hrníček. A pokud jsme milovníci novověké historie, určitě se zajeďte podívat Pevnostního areálu Slavonice na vojenské bunkry. Takzvané „řopíky“ se v desítkách táhnou podél hranice s Rakouskem a tvoří nejsouvislejší část opevnění na jižní hranici.

Autor: Štěpánka Kotrbová

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy