Pomozte gorilám v Africe darováním starého telefonu

Co má společného recyklovaný telefon s gorilami v Africe? Ne, to není začátek nějakého vtipu. Je to návod, jak pomoci přírodě a životnímu prostředí tím, že se zbavíte starého telefonu, který by vám jen dlouhá léta ležel doma v šuplíku. Žijeme v době, ve které je konzum už tak nějak součástí běžného života, ale ušetřit spotřebu nevyžádaného materiálu, který přírodě z dlouhodobého hlediska škodí, je velmi jednoduché, pokud najdete ty správné organizace a tipy. Jeden takový krok k pomoci zajišťuje i olomoucká zoo.

Jedná se o tubusy na sběr vysloužilých mobilních přístrojů, které zoo rozmístila po městě. Najdete je například u vstupu do zoo nebo také v prostorách univerzity Palackého ve Zbrojnici.

„V době celosvětově docházejících zdrojů rádi nabídneme nejen našim 23 tisícům studentům další místo, které rozšíří stávající možnosti třídění elektroodpadu v prostorách univerzity, a navíc podpoří ochranu goril a jejich prostředí,“ říká Zuzana Huňková, koordinátorka udržitelného rozvoje Univerzity Palackého.

Třídění elektroodpadu je velké téma, které je potřeba mít na paměti. U většiny z nás doma leží staré telefony, které buď vyšly z módy, nikdo je nechce odkoupit, nebo jsme na ně jednoduše zapomněli. Tyto telefony v sobě ukrývají takzvaný tantal, vzácný kov, jehož těžba má v Africe negativní dopad na tropický deštný les a tím pádem přímý dopad na ohrožené gorily. Všechno je spojené se vším, zdá se.

Recyklací starých telefonů se snižuje těžba tohoto vzácného kovu a takto jednoduše je možné malými krůčky pomoci někomu na druhém konci planety. Nejedná se ale pouze o gorily. Těžbou a ničením deštných lesů se do ohrožení dostává několik dalších druhů živočichů, kteříkvůli odlesňování přichází o domovy. Mohutná těžba dřeva se například dotýká také pralesních slonů nebo antilop bongo.

Velmi problematický je také přístup místních k tomuto tématu. Osvěta jako je ta, kterou šíří olomoucká zoo, rozšiřuje také povědomí o tamních obyvatelích. Je také důležité zmínit, že za každé odevzdané zařízení vyplatí firma Rema Systém 10 Kč. Tyto peníze budou použity na pořízení vybavení pro strážce biosférické rezervace Dja v Kamerunu.

Z elektroodpadu se získávají i další vzácné kovy jako je měď, zlato, stříbro a palladium. Zajímavostí také je, že například v tuně smartphonů je stokrát více zlata než v tuně zlaté rudy. Od roku 2005 existuje v České republice kolektivní sběrný systém a následná recyklace elektroodpadu k znovuzískání vstupních surovin. Do roku 2021 se podařilo zrecyklovat až 500 000 tun elektroodpadu. Elektroodpad má i svůj den v roce. Ten připadá na 14. října a jeho cílem je zvýšit povědomí o recyklaci elektrických spotřebičů.

Autor: Tereza Bartusková


Více o snahách ochranářů a výsledcích jejich práce si můžete přečíst zde.


Zdroj foto: veselebydleni.cz

Zdroj: zoo-olomouc.cz, zurnal.upol.cz, upcycling.cz

Příspěvek vytvořen 22

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy