REPORTÁŽ: Týdenní andělé pro děti, jež mají rodiče ve vězení

Vcházím do místnosti, kde zní hudba. Zábava je v plném proudu, hraje se na hudební nástroje a zpívá. Další bod na programu je tanec. Následují nadšené hlasité výkřiky dětí, které se rozestoupí po místnosti a začnou se vlnit do rytmu. Pozoruji v jejich tvářích pohodu, spokojenost a uvolněnost. Tyto děti však spojuje jedna ne příliš veselá skutečnost. Nacházíme se totiž na Andělském kempu, který je pořádán pro děti, jejichž rodiče jsou ve vězení.

Andělský kemp, který se uskutečnil na začátku srpna v Jeseníkách

Mezinárodní vězeňské společenství pomáhá všem, kterých se nějakým způsobem dotkl zločin. Zasaženou skupinou jsou i děti odsouzených. Pro ně organizace pořádá už pátým rokem Andělský kemp. V tomto roce byly kempy poprvé dva. Jeden se uskutečnil na začátku srpna v Jeseníkách, druhý v polovině srpna v Lužických horách. „Děti jsou ze všech koutů České republiky, a tak jsme kempy tentokrát rozdělili na Čechy a Moravu. Momentálně máme na každém z obou kempů třicet dětí,“ sděluje zástupkyně ředitelky MVS Žaneta Dvořáčková. Děti mají týdenní kemp zdarma, ten je hrazen z různých dárcovských příspěvků.

Stojím u dveří a dívám se na tančící děti, najednou ke mně přibíhá malá holčička a zvědavě se mě ptá: „Ty jsi tady nová?“ Překvapeně odpovídám, že jsem se přijela podívat, jak to na Andělském kempu probíhá. Holčička se na mě chvíli zamyšleně dívá a potom mě bere za ruku se slovy: „Pojď tančit.“ Ocitám se s ostatními dětmi na parketu, tančím na píseň Waka Waka od zpěvačky Shakiry a cítím, jak mě pohlcuje radostná atmosféra, která tady vládne.

Po tanci se děti rozdělují do skupin. Dnes není příliš pěkné počasí, a tak je čekají uvnitř budovy workshopy. Vybrat si mohou z různých aktivit. Některé děti jdou batikovat trička, jiné zase odbíhají vyrobit si přívěsek z pryskyřice, smaltovat či udělat si odlitek ze sádry. Další skupinka dětí zůstává ve společenské místnosti a učí se hrát na kytaru a klávesy. Některé děti zažívají určité aktivity úplně poprvé, potvrzuje Dvořáčková: „Už se nám stalo, že jedno z dětí s námi bylo poprvé v životě na procházce v lese nebo jeden chlapeček zase poprvé opékal buřty. Jsou to běžné aktivity, které jsou pro ně životními zážitky, protože je před tím nikdy nezažily.“

Jeden z workshopu, při kterém si děti vyráběly přívěsky

Celé osazenstvo vedoucích se skládá z dobrovolníků, kteří projdou pečlivým výběrem, jelikož kemp a celková práce je emotivně náročná. „Děti postupně zjišťují, že jsou tady lidé, kteří si vezmou v práci dovolenou, aby tady s nimi mohli být. Na kempu pracují zadarmo a jsou tady především kvůli nim,“ sděluje Dvořáčková s tím, že se na kempu nachází děti z dětského domova nebo i děti, které zažili například znásilnění či domácí násilí. „Připomínáme dětem, že mají hodnotu a i přestože mají rodiče ve vězení, tak mají budoucnost.“

Pro děti je navíc důležité, že všichni na kempu jsou na tom stejně. „Hodně dětí tají, že je někdo z rodiny ve vězení, protože se bojí odsouzení. Na kempu všichni vědí, jaké to je mít někoho ve vězení. Tady o tom mohou mluvit a vidí ostatní, jak se s tím perou a jak to zvládají,“ říká Dvořáčková a dodává, že v České republice neexistuje žádné sdružení či úřad, který by se věnoval a pomáhal dětem vězněných rodičů. Alespoň jednoho rodiče má přitom ve vězení kolem třiceti až čtyřiceti tisíc dětí.

Procházím mezi dětmi, které usilovně vytvářejí své výrobky, a všímám si tabule, na které je vypsaný program týdenního kempu. Každý den je v duchu jednoho tématu, které má děti nějakým způsobem nasměrovat, ať už se jedná o témata jako je vytrvalost, hodnota, přátelství, odpuštění nebo vztahy. „Témata vybíráme cíleně podle potřeb dětí,“ sděluje Dvořáčková. Děti se na kempu vzdělávají pomocí her a zároveň jim je umožněno povídat si o svých problémech a sdílet je s ostatními ve skupinách. „Cílem kempu je, aby děti odjížděly s tím, že jsou hodnotní, něco znamenají a mohou něčeho dosáhnout.“

Autor: Šárka Mazurková


Mezinárodní vězeňská organizace toho dělá pro děti vězňů opravdu hodně, pokud se o této organizaci chcete dozvědět více, můžete si přečíst náš dřívější článek.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Foto: Šárka Mazurková, mvs.cz

Příspěvek vytvořen 46

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy