Pět set přímých přenosů, okolo stejného počtu komentářů, asi pět tisíc reportáží a zhruba padesát dokumentárních filmů. V úterý 16. února přišla česká žurnalistika o jednu ze svých velice významných osobností. Ve věku 77 let totiž zemřel dlouholetý moderátor nejen sportovních pořadů, ale i politických diskuzí, dlouholetý šéfredaktor sportu České televize, vystudovaný pedagog a jeden z otců zakladatelů televizní stanice ČT Sport Otakar Černý.
Černý se narodil 10. září 1943 v Kladně. Po střední škole vystudoval učitelství matematiky a fyziky na pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Oba předměty pak skutečně dvacet let učil na kladenském učilišti.
Paralelně s učením ale také pracoval pro tehdejší Československou televizi, kde zastával funkci externího redaktora sportovní redakce. K lepší pozici mu chyběla jedna jediná věc. A tou byl lepší kádrový posudek. Během vojny totiž podepsal rezoluci na podporu Alexandra Dubčeka a proti vstupu tzv. spojeneckých vojsk z roku 1968. Navíc ještě odmítl vstoupit do KSČ.
Ve funkci pouhého externího redaktora tak musel přečkat až do sametové revoluce, která konečně přinesla vytoužené změny a umožnila Černému stát se plnohodnotným zaměstnancem Československé a později i České televize. Se změnou poměrů změnil i své zaměření. Z redakce sportu přestoupil do redakce zpravodajství, kterou později i nějakou dobu vedl.
Co na to občan?
A tak se stalo, že se Otakar Černý stal v roce 1992 moderátorem vůbec první české politické debaty na českých obrazovkách. Ta nesla název Co týden dal. Dnešní divák by se asi podivil, jakým stylem tento pořad vedl a jaké fráze při tom používal.
Zvláště jedna zůstane nezapomenuta. „Co na to občan?“ zeptal se vždy pozvaných politiků. A proč? Jednoduše proto, aby onen politik dokázal stejnou věc vysvětlit tak, aby ji pochopil opravdu každý a také, aby ho donutil vysvětlit, jaký dopad bude konkrétní politické rozhodnutí mít na běžné občany.
Éra mimo televizi
Od roku 1998 se Otakar Černý na pár let z České televize vytratil. V této době se věnoval komentování pro tisk a mezi lety 2000 a 2002 vykonával roli tiskového mluvčího na ministerstvu zdravotnictví.
Zpět na místě činu
V roce 2002 byl tehdejším generálním ředitelem Balvínem jmenován šéfredaktorem sportovní redakce. Tam také přišel jeden z jeho největších životních úspěchů. V roce 2005 byl totiž u toho, když své vysílání spustil úplně nový kanál nazvaný ČT4 SPORT (dnes ČT SPORT).
„To je moje dítě. Ředitel Jiří Janeček měl tehdy možnost rozhodnout se pro dětský program, ale určil sportovní. V září 2005 nám to zadali a my jsme to ve čtyřech lidech do olympiády v Turíně připravili, za šest měsíců,“ řekl Černý v roce 2013 v rozhovoru pro MF Dnes.
Mezi lety 2008 a 2013 na tomto kanále moderoval svůj vlastní diskusní pořad Na slovíčko. Potom odešel ve věku 71 let do důchodu. Ani v tom však úplně nezahálel a svým bývalým kolegům stále dával různé konstruktivní připomínky k jejich výkonům.
Nevědomky u zrodu legendy
V době, kdy ještě učil na kladenském učilišti, byl navíc i funkcionářem v tamním hokejovém klubu. Jako vedoucí žákovského družstva měl na starosti mimo jiné i tehdy velice mladého Jaromíra Jágra.
Tuto skutečnost zmínil na svém twitterovém účtu i šéfkomentátor České televize Robert Záruba, který v den Otova úmrtí napsal: „Muž, který rád posouval hranice, nic neměl za nemožné a pomohl objevit mnoho velkých věcí: nápaditý jazyk sportovní reportáže, krátké otázky, televizní debaty, sportovní kanál a Jardu Jágra. Emeritní/navždy šéfredaktor naší redakce, Otakar Černý v noci zemřel. Hodně síly rodině.“
Autor: David Kubatík
Nedávno svět sportu opustila také jedna z fotbalových legend. Zavzpomínejte na životní milníky a kariéru trenéra Josefa Vengloše.
Zdroj: irozhlas.cz, ctsport.cz, novinky.cz, isport.cz
Foto: seznamzpravy.cz, reflex.cz, csfd.cz, isport.blesk.cz