Projekt Lvice 2020 ukazuje sílu handicapovaných žen

Ačkoliv jsou tyto ženy handicapované, jsou cílevědomé a průbojné jako lvice. O tom vás přesvědčí projekt, který odstartoval 6. září. Jedenáct žen si během adrenalinových zážitků sáhne na dno svých sil, aby tak pomohly deseti dětem, které mají taktéž jistý handicap. Kromě překonávání překážek mají Lvice za cíl sesbírat jeden milion korun na pomoc těmto dětem, svým Lvíčatům.

Jednou z aktivit, kterou si Lvice vyzkoušely, byla střelba

Lvice dohromady spojuje síla, bojovnost a chuť zažít něco nového. V každé z nich se před začátkem projektu mísily různé pocity. „Očekávám zajímavý program, těším se na to, co nás čeká, a že budu mít nezapomenutelné zážitky na celý zbytek života,“ řekla ještě před natáčením Martina Ruská, jedna z účastnic projektu, která v důsledku autonehody přišla o ruku. „Přiznám se, že trochu nervózní jsem z toho, co nás čeká. Ale strach nemám, protože jsem přesvědčená, že nebezpečné věci pro nás nemůžou být připravené. Těším se na prima kolektiv,“ dodala na mou otázku, jaké má z projektu pocity právě ona.

I s handicapem ukazují sportovní nadání

Mezi Lvicemi jsou ženy, které ke svému handicapu přišly nešťastnou náhodou, některé se s ním už narodily. Najdeme mezi nimi například i nadějné paralympioničky. Anička Pešková trpí trubicovým viděním, nevidí tedy periferně. I přesto, že Anička vidí na čtyři stupně oproti normálním sto osmdesáti, jako by koukala přes brčko, je úspěšnou paralympijskou lyžařkou. Kristýna Křenová je po nepovedené operaci páteře upoutaná na vozík, lákalo ji ale sportování a teď jezdí na monoski a také surfuje. A pokud pochybujete o tom, že je možné tancovat Pole dance bez dolní končetiny, vyvede Vás z omylu Daniela Pecinová.

I přesto, že další Lvici neštěstí připravilo o možnost chodit, nevzdala se a bojuje spolu s ostatními pro malá Lvíčata, která měla stejný osud. „Ze začátku jsem to prožívala dost špatně, ale měla jsem skvělého přítele a úžasnou rodinu. Řekla jsem si, že se to prostě mělo stát a já to musím vzít jako nový začátek,“ říká Nikola Kovandová o svém pádu z okna na maturitním plese, po kterém skončila na vozíku. Dodnes nikdo neobjasnil, co se jí ve skutečnosti přihodilo, i tak se s tím ale musela srovnat.

Pro Lvíčata překonala panickou hrůzu

V jedné z výzev musela Nikola překonat své hranice a potlačit panický strach z vody. Neuměla plavat a se Lvicemi se do vody podívala poprvé. „Já jsem se vždycky vody bála, měla jsem respekt, že se utopím,“ říká Nikola v pátém díle reality show o své panice. Nakonec ale zabojovala a zvládla vydržet pět minut pod vodou. „Bylo mi blbě, nevěděla jsem, jestli to zvládnu,“ přiznává Nikola. Dokonce se teď chce konečně naučit plavat. Nebyla však jediná, kdo se v této výzvě postavil svým zábranám. Tereza Chrastinová s vrozenou vadou dvou končetin se také bojí potápění, i ona ovšem ukázala své odhodlání.

Všechny Lvice jsou silné a odhodlané ženy, které chtějí dosáhnout ve sbírce jednoho milionu korun, aby mohla Cesta za snem pomoci deseti handicapovaným dětem. Z výtěžku jim organizace bude moci pořídit trenažéry, které jim usnadní nelehký životní boj. Za každých sto tisíc, které diváci darují nad limit pak podpoří další dítě a všechny peníze tak přijdou na dobrou věc. Za větší darovanou částku navíc můžete získat předměty s logem Cesty za snem, jako například mikinu či plátěnou tašku. Účet je transparentní, každý tak má přehled o darovaných částkách i pohybu peněz.

Po úrazu se rozhodl pomáhat handicapovaným

Zakladatel Heřman Volf na handbike

Projekt Lvice 2020 vzešel z iniciativy organizace Cesta za snem. Ta se podílí na sbližovaní handicapovaných i zdravých lidí na akcích, které pořádají, jako je například ČEZ Handy kvadriatlon nebo Metrostav Handy cyklomaraton. Zakladatelem Cesty je muž, který si sám prošel vážným úrazem, po němž zůstal upoután na vozíku. Heřman Volf miloval sport a žil velmi aktivně. Ve svých jednačtyřiceti letech ale při lyžování v Herlíkovicích nešťastně upadl. Rozhodl se, že i přesto osudný kopec do roka sjede znovu na monoski, lyži pro handicapované. To také udělal a později se vydal na dlouhé cyklomaratony do zahraničí. Tím začal vznikat charitativní projekt s prvky reality show, a i přesto, že mu přišla do cesty různá omezení a natáčen byl později, plní svůj účel.

Soutěžní reality show tak, jak ji známe, je postavena na principu konfliktů, dočasných přátelství a podrazů. Seriál Lvice 2020 je ale pravým opakem. Účastnice se musí spojit, aby mohla pomáhat jedna druhé v tom, co samostatně nezvládnou a fungovaly jako tým. Do cíle totiž musí dojít všechny společně. Seriál je téměř v polovině, prozatím Lvice bojovaly například s přežitím v přírodě, prací v autoservisu nebo vlnami v surf aréně. Nové díly můžete sledovat každý týden hned dvakrát na webu Cesty za snem, kde se také dozvíte o dalších projektech organizace.

Autor: Tereza Vaňková

Prostřednictvím sportu však znevýhodněným můžete pomoct i vy. Projekt nadace Teribear pod vedením Terezy Maxové umožňuje zapojit se komukoliv, a to ze všech koutů republiky.

Zdroj: cestazasnem.cz

Foto: Facebook Cesta za snem, hatefree.cz

Příspěvek vytvořen 53

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy