Sportovní značka O’Neill se rozhodla udělat krok vpřed a zaměřit se i na životní prostředí. Inspirací se stalo velké množství plastů v mořích a oceánech. Právě proto vznikla nová kolekce oblečení, která nese název O’Neill Blue – Our Ocean Mission. Hlavním cílem kolekce je zužitkování nadbytečného plastu, a to zakomponováním do výroby oblečení.
Legendární americká značka sportovního oblečení O’Neill se na trhu objevila poprvé v roce 1952. Tehdy ji založil surfař a inovátor Jack O’Neill v Kalifornii. Značka se proslavila zejména tím, že ukázala surfařům nový materiál, kterým byl dnes již všem známý neopren. Tím ale rozhodně nekončí. Úspěch a popularitu si zachovává zejména investováním do stále nových materiálu.
O’Neill se stala součástí globální iniciativy značek zaměřených na udržitelné surfování. Každý rok oceány zaplaví osm milionu tun plastu, který nejenže vodu znečišťuje, ale zabijí mořské tvory a může vést dokonce až k vlně tsunami, a to právě jen z plastů. Oceány jsou navíc pro lidstvo velmi důležité už jen proto, že produkují polovinu kyslíku, který dýcháme, a pohlcují třetinu oxidu uhličitého, jejich budoucnost je tedy klíčovým tématem. Plasty navíc představují pro zemi enviromentální katastrofu a trvá stovky let, než se rozloží.
Nová kolekce Blue proto produkuje oblečení vyrobené z vysoce výkonných ekologických vláken BIONIC, ECONYL a REPREVE, které obsahují recyklovaný plast. BIONIC i REPREVE jsou vlákna z plastového recyklovaného odpadu posbíraného na plážích, ve školách, hotelech nebo v centrech měst, tkané do ekologicky šetrných textilií. ECONYL je především z nylonového odpadu ze skládek a oceánů po celém světě. Kromě toho, že je ECONYL řešením využití odpadu, pozitivně působí i na změnu klimatu. Snižuje totiž dopad na globální oteplování až o 80 % ve srovnání s materiálem vyráběným z ropy.
Výroba je navíc velmi rychlá, takže mezi plastovou lahví a vznikem polyesterové tkaniny stojí tři jednoduché kroky. Prvním a nejdůležitějším je sběr plastů shromážděných podél pláží a na pobřeží. Poté se rozdělí podle typu a barev, se přistupuje k recyklaci, kdy se z lahví sejmou štítky a uzávěry. Lahve se umyjí, drtí a sekají a vytlačením se z nich stanou vlákna. Ve třetím kroku už se vlákno jen zpracuje na látku a může začít výroba oblečení, které pomáhá šetřit planetu.
Autor: Markéta Štefková
Se znečištěním oceánů se dá bojovat různě. Některé firmy například místo oblečení pomáhají plast přeměnit v módní doplňky.
Zdroj a foto: oneill.com