Ziburovu novou knihu pokřtil Miloň Čepelka, vyprodané Bio Oko prožilo nezapomenutelný večer

Jan Meichsner

Miloň Čepelka živoucí legenda Divadla Járy Cimrmana stoupá po schodech k pódiu v sále pražského kina Bio Oko, aby pokřtil novou knihu předního českého cestovatele Ladislava Zibury. Završuje se tak Ziburova roční práce na nové knize a zároveň tříletá snaha o křest cestovatelovy knihy právě Miloněm Čepelkou.

Nová kniha Ladislava Zibury i s autorovým podpisem

Už víc, než hodinu před akcí se začal plnit prostor pro občerstvení a lidé plni očekáváni a možná i trochou nervozity postávali co nejblíže vstupům do sálu. Lístky totiž neměli přesně určené místo.

Krátce po sedmé se pak do posledního místa zaplněný sál pomalu utišil a na plátně se začaly promítat tradiční hlášky a rady, které Ladislav Zibura dostal nejen na svých cestách.

Pak už následoval příchod autora. Další tradiční uvedení a promítnutí snímků, které krátce zachycovaly již absolvované cesty. Pro nové diváky se tak jednalo o pěkné uvedení do minulosti.

Úvodní část přednášky byla věnována prvním čtyřem zemí, které při své poslední cestě Ladislav Zibura navštívil. Své diváky a čtenáře tak pomocí fotek a svého pověstného humoru provedl po Polsku, Litvě nebo Estonsku. Lotyšsko se slušností a zdůvodněním, že o zemích, které navštívil chce mluvit pouze v dobrém vynechal a pouze zmínil, že tam byl.

O přestávce bylo pro všechny diváky nachystané víno a občerstvení ve foyer kina.

Ve druhé části pak následovalo povídání o zemích jako Finsko a Švédsko. Ale také o Řecku či Ukrajině. Nakonec přišel hlavní hřeb večera. A to již zmíněný křest knihy.

„Křest knihy je symbolické završení ročního úsilí. Je prima konečně vidět lidi s vaší knížkou v ruce. Vždycky se na to těším celou dobu, co píšu. Takže jsem si to užil moc,“ uvedl pro Dobrý zprávy Ladislav Zibura. „Pan Čepelka je legenda svého oboru, takže to pro mě byla velká čest, zároveň je to ale velmi milý a empatický člověk, takže mi jeho přítomnost přinesla spíš radost než nervozitu,“ přiblížil Zibura.

Během křtu došlo také k jednomu nezapomenutelnému momentu. Dojatý Miloň Čepelka se totiž, poté co se jal slova, autora otázal, zdali by mohl přečíst jednu či dvě stránky z nové knihy.

Díky toho se pak přímo na pódiu zrodil i nápad na vytvoření nové audio knihy, kterou by svým hlasem pomohl utvořit právě Miloň Čepelka. „Už to řešíme. Byli bychom nejraději, kdyby nám nahrál tu první – 40 dní pěšky do Jeruzaléma. Vyprávění tehdy 22letého mladíka z úst pana Čepelky by byl moc hezký mezigenerační projekt,“ zamýšlí se Zibura.

Po akci pak následoval prostor pro setkání s autorem a podepisování nové knihy. Miloň Čepelka zároveň Ladislavu Ziburovi na závěr popřál, aby nová kniha byla základem pro nový knižní set tří knih. Tak jak tomu bylo u jeho předchozích titulů.

Akce samozřejmě nebyla poslední a příznivci Ziburových knih se mohou těšit na další přednášky po celé České republice.

„Teď jsem každý den někde – třeba v Olomouci, Brně, Frýdku-Místku, Sokolově, Plzni nebo Boskovicích. Přehledný seznam jde najít na www.princladik.cz. Každopádně jezdím jen tam, kam jezdíme rádi, takže se do všech měst těším,“ uzavřel Zibura.

FOTO: Facebook Ladislav Zibura, Karol Manová