Výzva DOBRO(TY) pomáhá zdravotníkům i kavárníkům

Už několik desítek korun přispěli lidé na novou sbírku Dobro(ty). Ta má za cíl v této těžké době zpříjemnit práci olomouckým zdravotníkům a zároveň pomoct i kavárníkům. První skupina za této špatné epidemiologické situace dennodenně ošetřuje pacienty, druhá bojuje o jakékoli zákazníky. Organizátoři proto vymysleli výzvu; z vybraných peněz dárců nechají v podnicích vyrobit svačinové balíčky pro zdravotnický personál, kterému pomohou doplnit potřebnou energii.

Udělat dobrý skutek, pomoct zdravotníkům, a ještě k tomu podpořit i oblíbené gastropodniky? S novým projektem Univerzity Palackého zvládnete všechno najednou a dobrý pocit se dostaví jako bonus. V pátek 30. října totiž odstartovala dárcovská výzva DOBRO(TY): svačiny pro hrdiny! Organizuje ji univerzita prostřednictvím Dobrovolnického centra UP spolu se Skautským institutem v Olomouci. Dobroty poputují do olomoucké Fakultní nemocnice a Vojenské nemocnice v Klášterním Hradisku.

Jak už napovídá název, celá akce se točí okolo dobrého jídla – ale nejen toho. Cílem je především podpořit hrdiny, kterými jsou v právě probíhající druhé vlně všichni zdravotníci, kteří během podzimních měsíců denně zajišťují potřebnou zdravotnickou péči nejen pacientům s covidem-19. Právě zdravotnickému personálu ve dvou olomouckých nemocnicích iniciátoři pomohou projektem přečkat perné dny a noci ve službě.

Organizátorům jeden vyšší cíl nestačil, a proto se rozhodli pomoct i druhé bojující straně – olomouckým kavárnám. Právě ty mají lékařům, sestřičkám a dalším zaměstnancům nemocnic připravit za adekvátní finanční odměnu balíčky plné dobrot. Lidé tak podpoří nejen zdravotníky, ale i gastropodniky, které jsou kvůli koronavirové krizi uzavřené a potýkají se s poklesem tržeb. „Na twitteru jsem zaznamenala vlákno o tom, že na rozdíl od jara lidé do nemocnic už téměř nic neposílají, respektive ta podpora už není taková. Přišlo mi to líto, a chtěla jsem proto vytvořit sbírku na svačiny do fakultní nemocnice prostřednictvím univerzity,“ řekla pro MF Dnes spoluorganizátorka sbírky Tereza Plačková.

Lidé, kteří chtějí přispět, mohou darovat peníze na webu Darujme.cz, kde zvolí buď předem definovanou částku od 100 Kč do 500 Kč, nebo vyšší částku dle vlastního výběru. Organizátoři následně nakoupí za zhruba sedm tisíc korun v jednom ze zapojených podniků. Kavárny za takovou peněžní sumu vytvoří přibližně 70 balíčků. Ty dobrovolníci ze stran studentů UP rozvezou a distribuují na předem určená nemocniční oddělení.

Své první svačiny dostala fakultní nemocnice od kavárny Coffe Library. V posledních dnech se sladké i slané vzpruhy dočkali také ve vojenské nemocnici, tentokrát z bistra Konvikt. Další rozvozy dobrot jsou v plánu na následující dny.

Výzva byla spuštěna 30. října. Dárci překonali cílovou částku už během dvou hodin a za jeden den nakonec přispěli bezmála 30 tisíc korun. Ke dnešnímu dni se finanční částka, kterou lidé na projekt Dobro(ty) dohromady odeslali, více než zdvojnásobila, a to na 82 tisíc. A peníze nepřestávají přibývat.

Autor: Tereza Sládečková


Pomoci v této nelehké době můžete například i dětem z rodin samoživitelů, které nemají potřebnou elektroniku pro distanční výuku. Do 10. prosince běží peněžní sbírka moderátorky Nory Fridrichové, z jejíž peněz se pro ně nakupují notebooky.

Zdroj: facebooková událost DOBRO(TY): svačiny pro hrdiny!

Foto: facebooková událost DOBRO(TY): svačiny pro hrdiny!

Příspěvek vytvořen 18

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy