Výstavba větrných elektráren v Německu bude účinná i šetrná

Německo plánuje výstavbu větrných elektráren. Plány na zbudování donedávna brzdil spor mezi ministerstvy za předchozí vlády Angely Merkelové. Nyní však konečně došlo k vyřešení tohoto sporu, a tak brzy započne výstavba mnoha nových větrných elektráren. Německo chce dle plánu do roku 2030 získávat osmdesát procent elektřiny z obnovitelných zdrojů. Do roku 2035 až sto procent.

Německo je zářným příkladem práce s obnovitelnými zdroji. V roce 2020 vyrobilo více energie z větru než z uhlí a v této bilanci nadále pokračuje. Plány pro výstavbu dalších větrných elektráren přišly už za vlády bývalé kancléřky Angely Merkelové.

Masivní výstavba větrných elektráren měla pokrýt až dvě procenta země, s čímž však výrazně nesouhlasili ekologové.

„Zrychlené plánování výstavby – včetně oblasti obnovitelné energie – nemůže jít na úkor ochrany přírody a druhů,“ řekl Jörg-Andreas Krüger, prezident Svazu ochrany přírody a biodiverzity Německa (NABU). Právě nevládní organizace NABU podávala nejvíce žalob na projekt větrné energie, a to kvůli nedostatečné ochraně ohrožených druhů.

Plány byly pozastaveny především kvůli neshodě mezi Ministerstvem hospodářství a Ministerstvem životního prostředí. Každá instituce měla odlišný postoj k souladu výstavby a ekologie, hlavně pak mezi potřebou záborů půdy a již zmiňovanou ochranou přírodních druhů. Nyní je tento problém vyřešen natolik, že výstavba elektráren může v nejbližších dnech začít.

„Díky naší dohodě bude možná tolik potřebná rychlá výstavba větrných elektráren za dodržení nejvyšších ekologických standardů ochrany,“ oznámila Steffi Lemkeová, ministryně životního prostředí, která potřebu nových elektráren od začátku prosazovala. Spor o ochranu přírodních druhů je na seznamu úkolů na prvním místě. Německo nyní musí zajistit všechny potřebné standardy pro ověřování a vyhodnocování rizik srážky ptáků s listy větrných turbín.

Hlavní prioritou Německa je nyní uhlíková neutralita, velkou roli však také hraje současná válka na Ukrajině. Kvůli ní se německá vláda snaží plně soustředit na energetickou bezpečnost a nezávislost svého státu. Té dosáhne právě výstavbou elektráren.

V loňském roce dosahoval počet nově postavených větrných elektráren 484 na pevnině. Zasloužily se o 1925 megawattů energie, tedy o asi třicet pět procent více výkonu než v roce předchozím. Dnes získává Německo přibližně čtyřicet procent energie z obnovitelných zdrojů, do roku 2035 však chce plně přejít na výrobu energie pouze z obnovitelných zdrojů. Nový plán výstavby je určitě krokem vpřed k tomuto cíli.

Autor: Tereza Bartusková


Ekologie je velkým tématem naší doby, a proto zasahuje také do mnoha průmyslových odvětví. O tom, jak se mění například automobilový průmysl, se můžete dočíst v našem článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: ekolist.cz, politico.eu

Zdroj foto: PV-magazine.com

Příspěvek vytvořen 22

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy