V Česku vyroste první Dům Ronalda McDonalda. Ubytuje rodiče dlouhodobě nemocných dětí

Fastfoodový řetězec McDonald není jen o happy mealu, mcflurrym nebo cheeseburgeru. Slavná franšíza spojená s ikonickým klaunem od roku 1974 provozuje také nadační fond Dům Ronalda McDonalda. Jak už název napovídá, organizace zajišťuje bydlení rodičům dlouhodobě nemocných dětí poblíž nemocnic, kde se léčí. Aby i rodiče v Česku mohli být svým nemocným dětem stále nablízku a nestresovat se, kam večer složí hlavu, vyroste jeden takový ubytovací dům teď i v areálu Fakultní nemocnice v Motole v Praze.

Fakultní nemocnice v Motole má největší onkologické a hematologické centrum pro děti v České republice. Ročně evidují až čtyři a půl tisíce příjmů za rok. Děti z těchto oddělení jsou většinou hospitalizované po dobu delší než jeden měsíc, často i déle. Dětské kardiocentrum dále eviduje ročně jeden a půl tisíce případů, a ani neurologie se stejným počtem případů nezaostává. Nemocnice tak za rok dohromady přijme až třináct tisíc případů hospitalizací, sedm z deseti dětských pacientů přitom nepochází z Prahy.

Jsou to právě rodiče, kteří často nemohou kvůli nemocničním kapacitám přespávat poblíž svého dítěte a musí hledat jiná řešení. Proplácení ubytování zdravotními pojišťovnami u starších dětí navíc není samozřejmostí. „Rodiče někdy přespávají improvizovaně, často musí cestovat přes celou republiku. Díky Domu Ronalda McDonalda jim nabídneme plnohodnotný odpočinek i zázemí, které podpoří jejich psychiku, aby se mohli co nejvíce věnovat svému nemocnému dítěti a celá rodina mohla díky Domu zůstat pohromadě,“ popisuje Ivana Pešatová, výkonná ředitelka nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda pro web mcdonalds.cz

Základní kámen prvního Domu Ronalda McDonalda byl položen ve čtvrtek 13. dubna a celá výstavba bude stát sedmdesát milionů korun. Celou částku věnoval Nadační fond Dům Rolanda McDonalda jako dar Fakultní nemocnici v Motole. „Velmi si vážíme, že si nadační fond Dům Ronalda McDonalda vybral právě naši nemocnici. Částka, kterou do výstavby a provozu věnuje nadační fond, je zároveň největším jednorázovým darem, který kdy Fakultní nemocnice v Motole dostala a já za něj velmi děkuji,“ říká Miloslav Ludvík, ředitel Fakultní nemocnice v Motole pro web mcdonalds.cz

Po skončení dostavby nabídne dům rodinám až jednadvacet pokojů. Rodiny zde najdou dále společnou kuchyň s jídelnou, obývací pokoj nebo dětskou hernu. Český Dům Ronalda McDonalda bude mít navíc pro rodiče i pracovní prostor, který není v jiných Domech obvyklý. Pracovny byly do plánu zaneseny proto, aby v případě, že se rodiče u svého dítěte střídají, mohl jeden z nich nadále pracovat. Místnost mohou navíc obyvatelé domu využít taktéž jako učebnu. Dům je navržen tak, aby byl energeticky úsporný a v budoucnu šlo dostavět patro s dalšími patnácti pokoji.

Stavba je naplánovaná na následujících čtrnáct měsíců. V tomto období, až do ukončení stavby, bude nadační fond Dům Ronalda McDonalda hradit rodičům v areálu motolské nemocnice ubytování. Fond rovněž přispívá na rekonstrukce pokojů i v dalších krajských nemocnicích. Většinu peněžního daru na výstavbu přispěli sami zákazníci fastfoodového řetězce, buď přímými příspěvky nebo nákupem charitativních předmětů. Přispívají také jednotlivé pobočky, které posílají část svých příjmů.

Autor: Tereza Sládečková


Kromě velkých nadnárodních korporací, pomáhají dětským pacientům mnohdy i jednotlivci. Mark Dunajtschik, který si za války prošel koncentračním táborem, staví dětskou nemocnici.


Zdroj: mcdonalds.cz, fnmotol.cz

Foto: drmcd.cz, mcdonalds.cz

Příspěvek vytvořen 18

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy