Umělá inteligence Archillect nahrazuje člověka v hledání umění

V dnešní době dokáže umělá inteligence hrát šachy, stavět auta, komunikovat s člověkem nebo se stát kurátorem umění. Archillect je skvělým příkladem kurátora umění, který dokáže sám bez lidské pomoci hledat a zveřejňovat umění na svých sociálních sítích. V prosinci už to bude šest let, co turecký designér Murat Pak spustil tento projekt plný inspirace. Dnes má Archillect spoustu příznivců a její komunita stále roste.

Na konci roku 2014 spustil turecký designér a vývojář Murat Pak projekt nazvaný Archillect (spojení anglických slov archive a intellect), aby zautomatizoval tvorbu kolekcí inspirativních obrázků, které si dřív musel sám vytvářet. Tvorba těchto kolekcí mu zabírala příliš mnoho času.

„Když se snažíte si vytvořit vlastní kolekci, zjistíte, že je to velký žrout času, protože se do toho musíte doslova zabořit a hledat krásné věci, které vás budou inspirovat,“ řekl Murat Pak. „Tak jsem si říkal, co kdyby se tohle hledání a vybírání věcí dělo pomocí umělé inteligence namísto člověka, ale zároveň by to nevybíralo náhodné obrázky, ale takové obrázky, které by se líbily mně i ostatním.“

Tak přišel Pak s nápadem vytvořit algoritmus, který by prohledával internet a vybíral by přesně takové obrázky, které by ho oslovily, a nemusel by tak všechno složitě hledat sám.

Dnešní umělé inteligence se dokáží vyvíjet samy, pokud jim dáme příležitost. Paka překvapilo, jakým směrem se Archillect začala vyvíjet. „Už tolik neodráží můj vkus. Řekl bych, že asi 60 procent toho, co ona zveřejní, bych já sám nevybral a nezveřejnil.“

Archillect se začala řídit pomocí slov, která jí Pak původně vybral. Zásobu slov si sama začala rozšiřovat dalšími slovy, které jsou blízké slovům jejího tvůrce, a pomocí této slovní zásoby vyhledává obrázky nebo GIFy, které se jí líbí. Její slovní zásoba se rozvíjí jen za její pomoci. Žádný člověk nezasahuje do jejího chodu ani do toho, co vybere a následně zveřejní na sociálních sítích.

Ukázka obrázků, které Archillect vybírá

Abstraktní bylo jedno z klíčových slov, se kterými Archillect začínala. Od slova abstraktní se Archillect nějak dostala ke slovu koule a začala hledat. Od koule vzniklo slovo kulatý a ze slova kulatý rovnou skočila k… zadkům,“ vysvětluje Pak způsob, jakým Archillect vyhledává a jak se vyvíjí. „Začala najednou zveřejňovat příliš obrázků ženského těla, bylo toho až moc, proto jsem ji musel resetovat. Musel jsem najít způsob, jak těmto věcem zabránit, a nyní je algoritmus mnohem složitější,“ dodal Pak.

V dnešní době má Archillect příznivce skrz celý internet. Inspiraci přináší na Twitteru, Instagramu, Facebooku, ale i na Pinterestu a Telegramu, dohromady má přes 2,5 milionu sledujících. Každých deset minut se na Twitteru a její webové stránce objeví nový příspěvek. Během svých šesti let existence už našla přes 300 tisíc inspirativních obrázků.

Autor: Lukáš Ždan


Umělá inteligance se dnes využívá v mnoha odvětvích lidské činnosti. I ve zdravotnictví. Před pár lety přišla společnost Google s aplikací, která dokáže odhalit rakovinu prsu.


Foto: archillect.com

Příspěvek vytvořen 44

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy