Od doby svého vzniku činí muže i ženy šťastnějšími a nabízí jim možnost, jak zapomenout na všechny starosti. Hraje ho 2,65 miliardy lidí. Do největšího svatostánku na světě se vejde těsně pod 150 000 diváků, kteří si sednou, plus dalších 40 000 na stání. Fotbalové náboženství se za čtrnáct dní znovu rozběhne na plné obrátky. Mistrovství světa je tady.
Nejdražším fotbalistou v historii je od minulého léta brazilský reprezentant Neymar. Toho koupil francouzský klub Paris Saint-Germain ze španělské Barcelony za neuvěřitelnou částku 222 milionů euro. (5 550 000 000 korun)
Nejlépe placeným fotbalistou v roce 2018 je podle přiznaných částek barcelonský Lionel Messi, který si ročně přijde na 40,5 milionů euro.
Velešílená čísla.
Víte, proč lidi tak rádi chodí na fotbal? Protože je to jediné místo, kde si každý může za pár korun jít zařvat na 22 milionářů:
“Makej tam, ty líný *****, za co jsi placenej!”
Teď vážně. Fotbalisti jsou přeplácení. Je to jedno z těch ožehavějších témat dnešních dnů a nedá se než s ním souhlasit.
Ale pravdou taky je, že kdyby se třeba na takový šachový zápas chodilo pravidelně dívat 80 000 diváků, šachisti by si taky přišli na úplně jiné peníze. Fotbal je zkrátka tak neuvěřitelně oblíbený sport, že je lákavý pro sponzory i pro investory, a tím vzniká nekonečná spirála. Větší zájem fanoušků -> více peněz z reklam -> více investorů -> lepší hráči -> lepší výsledky -> více fanoušků, a tady se celý kruh opakuje.
Mezi nejbohatšími lidmi světa, kteří se rozhodli aplikovat prudké finanční injekce právě do tohohle sportu, jsou například Rus Roman Abramović (Chelsea), Katařan Nasser Al-Khelaifi (Paris Saint-Germain) nebo Američan Stan Kroenke (Arsenal).
Jsem sice fanoušek fotbalu a zmíněné částky mi ani v nejmenším nevoní, ale jsem na Dobrých Zprávách od toho, abych se snažil vidět pozitivně, a proto říkám: bylo by taky klidně možné, že by tihle boháči svoje peníze investovali někam do války. A to by byla teprve hrůza.
Mimo to, fotbalisté vydělávají obrovské peníze často právě z reklam na přední sportovní, dermatologické nebo i automobilové značky, tudíž si musejí trochu pěstovat i mediální image. A to se nejlépe dělá charitou, takže z toho nakonec přeci jen těží i obyčejní lidé. Nemluvě o těch, kteří to dělají z čisté dobroty srdce, což je nejčastěji případ hráčů z Afriky. Například Mohamed Salah, dnešní hvězda anglického Liverpoolu, už nechal ve svém rodném městečku, egyptském Nagrigu, postavit školu a nemocnici. A další nemocnice plánuje!
Velikou výhodou fotbalu oproti většině ostatních sportů je, že se dá hrát všude a rodiče do toho nemusí sypat příliš peněz. Abyste mohli hrát hokej, je přeci jen potřeba led, který není všude, brusle, hokejka a nějaká ta základní výzbroj, která, byť i opotřebovaná, něco stojí. Začít nadějnou fotbalovou kariéru ale můžete třeba na poušti se starým chuchvalcem nití a naboso. 14. června se rozjede jeden z největších sportovních svátků našeho světa a jeho pořadatelem tentokrát bude Rusko. Dávno už to ale není záležitostí nejbohatších mocností s nejlepším sportovním zázemím, neboť se ho letos zúčastní země jako již zmíněný Egypt, Maroko, Peru, Nigérie, Kostarika, Panama, Senegal či Kolumbie.
Naopak tradiční účastníci, jmenovitě Itálie, Nizozemsko, ale bohužel i Česká republika nebo Slovensko, kvalifikaci nezvládli a budou muset zůstat doma a pracovat na lepších zítřcích.
Bude se tedy rozhodně na co dívat. Svět na chvíli utichne (i když se vlastně stane přesný opak) a bude žít jen fotbalem. Mistrovství světa pokaždé nabídne nějaký neuvěřitelný příběh, jako když v roce 2014 pořadatelská země Brazílie vyfasovala od pozdějších vítězů Němců debakl v hodnotě 1:7 a nejeden fanoušek opustil stadion v slzách. Na druhou stranu taková Kostarika, tedy žádná fotbalová velmoc, to dotáhla do neuvěřitelného čtvrtfinále, kde s Nizozemskem po výsledku 0:0 padla na penalty a její hráči se vraceli domů jako hrdinové.
Favorita letos jen těžko hledat, protože do Ruska cestuje nejedna země hladová po zlatu a navíc nabitá hvězdnou skvadrou. O pomyslný fotbalový piedestal se tak určitě popere Francie, Německo, Španělsko, Argentina, Brazílie, Anglie nebo Belgie. Fotbalovým fanouškům však evropský šampionát z roku 2016 napověděl, že je třeba počítat i s Islandem, který má obyvatel asi jako Brno. A Zbrojovka Brno letos sestoupila do druhé ligy.
Přejeme nádherné prožití celého šampionátu, a stane-li se něco úžasného, očekávejte od nás reportáž!
A abychom vás navnadili, můžete se podívat na všechny góly z posledního mistrovství světa.
Autor: Jan Rillich