Univerzitní život se často jeví jako kombinace piva, Netflixu, zkouškového a občasné deprese z dospělého života. Ovšem ne vždycky je tento scénář pravdivý. Někteří studenti si před tím jedním pivem (čti třemi pivy) nebo maratonem seriálu rádi protáhnou tělo a navíc to ještě spojí s příjemnou socializací. Právě pro takové studenty je na Univerzitě Palackého studentský spolek Rozběháme UP. Ten se snaží sdružovat běžecké nadšence a podporovat běžecké akce v okolí.
Tělocvik není na většině oborů na Univerzitě Palackého povinný, sportovní předměty jsou navíc často možné jen jako céčko, na které je často problém se dostat, protože jsou to zároveň povinné předměty pro sportovní obory. Spousta studentů proto ve svém volném čase volí k rozhýbání běh. Low cost sport, ke kterému vám stačí nějaké ty tenisky, samozřejmě i nějaké to oblečení, navíc však už jen potřebujete cestu, po které můžete běžet. Výhodou je také nenarušení studentského rozpočtu.
Jan Pohl, student 3. ročníku Filozofické fakulty Univerzity Palackého, zakladatel univerzitního spolku však začal s úplně jiným záměrem – naštvala ho lenost z pandemie a izolace. „Běhání mě chytlo a fungovalo jako takový můj osobní nástroj duševní i mentální relaxace a zároveň jako můj nejčastější způsob fyzického cvičení vedle domácího posilování,“ říká Pohl. Chtěl proto najít podobně zapálené lidi a myšlenku šířit dál. „Běh slouží jako určitá forma pohyblivé meditace, kdy máme příležitost si vyčistit hlavu, vyřešit interní konflikty a problémy, utřídit myšlenky, plánovat další části dne a tak dále,“ dodává student dvouoborového studia andragogika a sociologie.
Pokud už jste nazuli tenisky, ale pak jste je hned sundali, protože jste se zadýchali jen mezi trasou pokoj–chodba, nezoufejte. Výběhů se můžete zúčastnit, i když zatím jen dobíháte tramvaj nebo o běhu teprve přemýšlíte. „Právě společné výběhy jsou vedeny spíše v pomalejším tempu a v kratších vzdálenostech a slouží jako vzájemná motivace a inspirace, řekl bych, mezi začínajícími a méně pokročilými běžci, což však neznamená, že student, který běhá více, si nepřijde zaběhat z jiných důvodů – například chce poznat nové lidi se zápalem do běhání a předat své zkušenosti/rady ostatním, pokud o to stojí,“ popisuje Pohl.
A jak takový výběh vypadá? „Nejdříve studenti dorazí na předem domluvené místo, které se spolu s dalšími informacemi dozví z naší facebookové události či z naší webové stránky www.rozbehame.upol.cz. Poté následuje rozehřívací fáze, často ve formě chůze a rozcvičky, která může být zakončena jednoduchou běžeckou abecedou,“ vysvětluje student. Pak už přichází na řadu samostatný běh, která většinou trvá okolo třiceti minut a společné protažení. Do budoucna jsou v plánu i tréninky zaměřené na intervalový běh.
Iniciativa však nepořádá jen společné výběhy. Pomáhá s pořádáním běžeckých závodů, ať už univerzitních, ale i těch olomouckých. Klub je také rovnocenným spolkem mezi všemi dalšími univerzitními spolky. Má podporu nejen Filozofické fakulty, ale také Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého. Pohl nadšeně dodává, že do budoucna by rádi uspořádali i svůj vlastní virtuální závod a přiměli tak v pohybu ještě více studentů. Naběhané kilometry by účastnící ukládali do předem zvolené aplikace a mohli by tak soutěžit při svých individuálních možnostech. (Název je převzat od neziskové organizace Rozběháme Česko, která je hned po univerzitě, největším oficiálním partnerem, pozn. red.)
Autor: Tereza Sládečková
Pokud se na běh přesto necítíte, tak můžete začít aspoň chůzí. O tom, co dala chůze naší redaktorce Báře, si můžete přečíst ve starším článku.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.
Zdroj: Facebook Rozběháme UP, Jan Pohl, upol.cz
Foto: Facebook Rozběháme UP