Skate World Better: Jak „skejtování“ mění život v Africe

Kořeny skateboardingu najdeme v Americe, odkud se rozšířil do celého světa a mimo jiné i třeba do Afriky, kde se na mnoha místech stává důležitou součástí komunitního života mladých lidí. V hlavním městě Mosambiku Maputo se o jeho rozvoj zasadil projekt Skate World Better. Jedním z jeho spoluzakladatelů je i Čech Martin Loužecký.

Skateboarding má svůj původ už v padesátých letech minulého století a postupem času se okolo tohoto sportu vytvořila skoro až taková subkultura lidí, kterou spojuje právě „skejtování“, ale i třeba podobný styl oblékání.

Po absolvování oboru Mezinárodní teritoriální studia na Univerzitě Karlově v Praze se Martin Loužecký rozhodl pokračovat ve studiích v rámci nějakého konkrétního teritoria a vybral si právě Afriku. „Přijde mi, že je o tomhle kontinentu asi nejmenší povědomí, že většina lidí neví, co by o Africe řekla, když na to přijde řeč, a proto v tom studiu spatřuju určitou jedinečnost,“ řekl v rozhovoru pro Radio Wave v pořadu Casablanca.

Magisterský obor Africká studia začal studovat na Kodaňské univerzitě v Dánsku a přesně v tomto městě také vznikla první myšlenka na založení projektu Skate World Better.

„Můj děda byl kartograf a odmalička mě tak díky němu hrozně fascinovaly mapy. Než si jdu lehnout, tak se koukám na názvy měst, řek, pohoří a představuju si, že tam jsem a jak to tam asi musí vypadat. Někdo se dívá na videa, čte si, já se koukám do map.“

I přestože se původně v rámci studií zajímal především o Portugalsko, skrze mapování portugalské koloniální minulosti se později dostal právě k Africe a Mosambiku, kde je hlavním úředním jazykem (mosambická) portugalština. Sám Martin hovoří portugalsky, francouzsky a anglicky, což je na postkoloniálním kontinentě, kde se mluví několika desítkami jazyků a k tomu různými nářečími, rozhodně výhodou. Navíc to celému projektu jen přidává na multikulturním nádechu, který už je pro Skate World Better příznačný od samého počátku.

Jeden ze dvou dalších spoluzakladatelů projektu Brenden Greene-Anderson pochází z Philadelphie a druhý Tomas Erskog se zase narodil ve Švédsku do bilingvní rodiny – jeho tatínek je Švéd a maminka pochází z Mosambiku, kde také strávil velkou část svého dětství, takže k Africe má blízko i skrze svůj původ.

Společně se tři spolužáci rozhodli v rámci závěrečného projektu spojit své dva zájmy – skateboarding a Afriku. Třetí největší kontinent světa je v posledních letech kulturně na vzestupu, a hlavně zažívá velký populační nárůst u mladších generací. S tím se může na jednu stranu pojit hodně obtíží, ať už s virem HIV, který je v Africe dlouhodobým problémem, nebo drogami a dalšími ilegálními činnostmi. Na opačné straně spektra to ale je i velká příležitost rozběhnout nové kulturní a vzdělávací projekty, které mladé lidi nasměrují tím správným směrem.

Vlastní design skateboardů s logem projektu

Kluci ze Skate World Better se tak rozhodli využít toho, že mezi tamějšími mladými lidmi už existovalo nějaké povědomí o skateboardingu, a v rámci projektu vyrazili s třiatřiceti dobrovolníky z celého světa do Mosambiku v jihovýchodní Africe postavit skatepark. Na první pohled se může zdát, že park nejvíce poslouží právě sportovcům, ale zároveň se z něj stalo i místo pro setkávání se s přáteli a možnost socializovat se v rámci určitého komunitního centra.

Jak sám Martin zmiňuje, začátky nebyly lehké – ať už co se týkalo samotné přípravy ještě v Kodani, kdy bylo potřeba kontaktovat sponzory, shánět dobrovolníky, vyřizovat papírování a založit organizaci jako takovou, nebo potom v samotném městě Maputo v Mosambiku, kde měsíc předtím jejich hlavní sponzor na místě přerušil spolupráci, tudíž neměli jistotu, zda budou mít vůbec k dispozici domluvené prostory na stavbu. I přesto se ale našlo řešení a podařilo se v rámci projektu nakonec postavit dva skateparky, jeden přímo v Maputu a druhý kousek za městem, v aglomeraci Matola. Ve skateparku v centru Maputa se mimo sport například promítají i filmy, je tam možnost konat veřejná čtení nebo výstavy a obyčejný sport tak má nakonec daleko větší přesah i do kultury.

I tři měsíce po skončení pilotního projektu je skateboarding v Maputo na větším a větším vzestupu, soudě podle příspěvků na sociálních sítích a zpětné vazby, kterou kluci dostávají. Podařilo se jim tak vytvořit dvě unikátní místa s přesahem, propojující sport a mladé lidi a umožňující jim lépe překonat nesnáze každodenního života v zemi třetího světa.

Autor: Ema Švingerová

Přečtěte si také článek o charitě Mary’s Meals, která zajišťuje obědy pro děti po celém světě.

Zdroje: rozhlas.cz, swb.dk

Foto: swb.dk, skateism.com

Příspěvek vytvořen 860

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy