Tábor na Havaji boří předsudky o bezdomovcích

Petra Sasínová

V dnešním světě jsou bezdomovci černými ovcemi společnosti. Většina lidí řekne, že nic nedělají, berou drogy a kradou. Havajský bezdomovecký tábor nacházející se blízko přístavu Waianae ale už několik let přesvědčuje společnost o opaku. Ačkoliv zde nenajdete žádné domy či nákupní centra, lidé v táboře žijí, mají rodiny a pracují pro lepší budoucnost.

Havaj je sice rájem pro turisty, ale také jedním z nejdražších amerických států s nejvyšší mírou bezdomovectví. Proto opravdu velké množství místních nemá dost peněz na dům, jídlo či další vymoženosti. A to i v případě, že pracují na plný úvazek.

Skupina dvou stovek lidí bez domova se tuto skutečnost rozhodla změnit. Společně vytvořili vesnici, kde mohou žít, radovat se a budovat lepší budoucnost pro sebe a své blízké. Šedesát procent z nich má práci, všichni se řídí velmi přísnými pravidly a hlavní lídr celého tábora pořádá speciální prohlídky pro turisty.

„V naší bezdomovecké vesnici nemůžete krást, dělat hluk po osmé hodině, brát drogy nebo dokonce volně pustit svého psa. Pokud jedno z našich pravidel porušíte, vyhodíme vás, a to bez kompromisů,“ říká lídr kempu Twinkle Borge pro Nas Daily. „Je tady opravdu bezpečno, a to jak pro naše lidi, tak pro turisty. Na naši prohlídku přišlo už více než 500 lidí a další se stále přidávají,“ dodává Borge.

Kromě velmi striktních pravidel v táboře najdete park pro děti, posilovnu, malou zoo, záhony na pěstování rostlin či ručně udělanou pláž. Každou neděli místní musí uklidit úplně celou vesnici a každý měsíc tráví minimálně osm hodin dobrovolnou činností.

Tato bezdomovecká komunita je navíc tak respektovaná, že dostává peníze a jídlo ze všech koutů Havaje. „Pomoc je tak obrovská, že bychom za pár let mohli získat svojí vlastní půdu a všichni by konečně mohli žít ve vlastních domech. Doufáme, že se naše cíle vyplní co nejdříve,“ uzavírá Borge.

Zdroj: Nas Daily, hawaiinewsnow.com
Foto: Pixabay