Rodina Kavkových dokazuje, že společné hraní her v kruhu rodiny nemusí být jenom zábava, ale také nápaditý byznys. Jejich značka 4 Kavky objevuje zapomenuté hry, které společně přivádí zpět k životu, ale kromě toho nabízí i knížky a moderní deskovky. Pod jejich značku patří také online slovník Čeština 2.0 a dnes již oblíbená kniha Hacknutá čeština se slovníkem novotvarů v češtině.
Rodinné deskovkářství 4 Kavky, jak Kavkovi svoje podnikání nazývají, začalo u projektu Čeština 2.0. Martin Kavka je novinářem, a tak měl k češtině vždy blízko. Když pak v tramvaji v Praze zaslechl slůvko „sračkogán“, označení pro člověka, který mluví velmi vulgárně, musel si ho zapsat do notýsku. Českých novotvarů začalo postupně přibývat, a když byl notýsek plný, převedl ho Kavka do online slovníku zajímavých novotvarů s názvem Čeština 2.0.
„Slova, která jsem neznal, jsem si zapisoval, protože to je úžasný fenomén. Přijde mi skvělé, že je v češtině pořád možné něco objevovat – každé nové slovo je nový objev. I po tisícileté existenci je čeština pořád flexibilní, dokáže přejímat slova z jiných jazyků a my si s nimi dokážeme poradit,“ vysvětluje Kavka nadšeně pro portál CzechCrunch.
Slovník českých novotvarů se úspěšně rozrůstá dodnes. Nepěkné slůvko z tramvaje si Kavka zapsal v roce 2008, o osm let později již bylo ve slovníku přibližně šest tisíc slov a dnes čítá moderní seznam už více než jednadvacet tisíc novotvarů. Velkou zásluhu na tom má kniha Hacknutá čeština, která vyšla v roce 2018 a obsahuje 3000 těch nejpovedenějších slov. Časem se ukáže, jestli mají slůvka šanci stát se pevnou součástí češtiny, nebo se pomalu vytratí.
Slovníku Hacknutá čeština se prodalo již okolo dvaceti tisíc výtisků a nyní se připravuje pokračování. Podle Kavky to mimo jiné dokazuje, že Češi skutečně milují svůj jazyk a rádi si s ním hrají a přemýšlí nad ním. Ze samotného tvoření novotvarů pak vyplývá, že Česko je národem, který má rád humor a chce se vyjadřovat úsporně a trefně.
Z rodinného hraní se stalo chytré podnikání
Další důležitou součástí značky 4 Kavky jsou retrohry, ke kterým rodinné podnikání přivedla Alice Kavková. Když na sociálních sítích sdílela video, jak skáče přes gumu, zhlédlo ho po celém světě několik milionů lidí. I když spousta her již u nové generace upadla v zapomnění, lidi stále měli zájem si je připomenout, zavzpomínat si a předat je svým dětem. To rodinu přivedlo k nápadu prodávat staré retrohry a svůj koníček tak sdílet s ostatními.
„Když dnes hrajeme hry, je to nejen smysluplně strávený čas v kruhu rodiny, ale s nadsázkou to nazýváme i ‚služební hraní‘,“ říká Kavková. Společně s rodinou tak znovu objevují hry jako skákání přes gumu, krvavé koleno, skákací panák nebo cvrnkání kuliček. „S kuličkami si lidé cvrnkají už tři tisíce let, panáka skáčou dva tisíce let a provázky přebírají už od pravěku,“ vysvětluje si Kavková úspěch retroher.
Samu sebe Alice Kavková označuje za herní archeoložku. Z počátku jednoduché návody k hraní starých her se postupně rozrostly do vlastních pomůcek a kvalitních návodů, díky kterým si je dnes může zahrát kdokoliv. „Do té doby nikdo retrohry v krásném designovém balení s vytuněným návodem nevyráběl. Ty stařičké hry byly folklór, předávaly se z generace na generaci a nic nestály. Ale na přelomu tisíciletí zmizely a bez návodu už v dnešní době neměly moc význam,“ dodává Kavková.
4 Kavky jsou více než jen retrohry a moderní čeština
Svoje zkušenosti a zápal nakonec Alice Kavková přetvořila do knihy s názvem Retrohraní. Vytvoření této herní encyklopedie trvalo dva roky a obsahuje dohromady popis a návody více než dvou set her. Kouzlo knihy se ukrývá především v tom, že mladším čtenářům přináší svět plný fantazie a zábavy a pro ty starší zase dávku nostalgie a zapomenutých zážitků.
Značka 4 Kavka se během pandemického roku rozrostla také o klasické deskové hry, které se pro Kavkovy staly velkým tématem, a do podnikání se tak pustili s ještě větší vervou. Přišlo najímaní prvních zaměstnanců, spolupráce s marketingovým poradcem nebo úspěšná stolní pártyhra Čeština 2.0. Díky tomu se značce 4 Kavky mimořádně daří a během minulého roku se pustili i do recenzí deskových her a vlastního e-shopu.
„Zatím máme deskoherní newsletter a blog a prvních pár moderních deskovek v našem obchodě. Máme hromadu nápadů na vlastní deskovky i knihy, ale na realizaci musíte mít čas a klid. A jak jsme říkali na začátku, to je něco, čeho se nám v pandemii úplně nedostává. Naše životy prošly totální rekonstrukcí a my za tím vším děním trochu vlajeme,“ upřesňuje budoucí plány s úsměvem Alice Kavková.
Autor: Tereza Stará
Nechte se nalákat také našimi tipy na deskovky! Redaktorka Aneta vám jich několik představila celkem ve dvou článcích zde a zde.
Zdroj a foto: czechcrunch.cz