Nejedná se o klasicky dobrou nebo inspirující zprávu, na kterou jste na našem portálu pravděpodobně zvyklí, ale neméně důležitou. Policie České republiky se zapojila do mezinárodní kampaně SayNo! proti zneužívání dětí online. V rámci této spolupráce vzniklo krátké video o tom, jak zhruba takové zneužívání začíná, probíhá a kam až mnohdy může vést.
Je velmi důležité, aby jak rodiče, tak pedagogové apelovali nejen na bezpečí dětí v reálném čase a prostoru, ale také na ochranu jejich citlivých údajů v online světě. Mnoho těchto trestných činností konaných přes internet a sociální sítě není oznámeno, jelikož se oběti cítí zahanbeny. Avšak právě nahlášení takového jednání je důležitým prvním krokem k zamezení činnosti pachatele, nápravě vzniklých škod a hlavně poskytnutí odborné psychologické pomoci oběti – psychické dopady takového činu jsou totiž v tomto případě markantní.
Pokud jste se tedy vy nebo někdo ve vašem okolí (a nemusí se jednat jen o děti) stali obětí zneužití na internetu, měli byste podstoupit těchto pět kroků:
- Už nic dalšího nesdílej, nic neplať.
- Vyhledej pomoc. Nejsi sám.
- Uchovej si důkazy. Nic nevymaž.
- Přestaň komunikovat. Odstav dotyčnou osobu.
- Oznam to na policii!
Důležité je uvědomit si, že se opravdu není za co stydět. Pachatelé mají své aktivity řádně promyšlené, vědí na koho zacílit, čeho se chytit a jakých slabin u obětí využít. Nejste sami. A je třeba takové lidi potrestat, aby nikoho dalšího nepotkalo to, co potkalo právě vás. Neméně důležitá je také prevence, tedy používat silná hesla, hlídat si své osobní, citlivé informace (včetně fotografií a dalších audiovizuálních záznamů), neposkytovat je žádné cizí osobě a nezveřejňovat je na sítích bez nastavené ochrany soukromí.
Autor: Alice Dušková