Dřevěná místnost s teplotou okolo 90 stupňů Celsia, jejíž vliv má pozitivní dopad na několik stránek našeho zdraví. Řeč je o saunách. Ty naše tělo dokáží zbavit nespočtu problémů, zrelaxovat a „vypnout“ mysl, nebo také předejít nemocem. Pravidelné a dlouhodobé návštěvy sauny totiž pomáhají zvýšit odolnost proti rýmě, nachlazení, kašli a dalším virózám.
Sauny jsou již po tisíciletí součástí rituálů a její počátky spadají až do doby ledové. Slovo sauna má kořeny ve finštině, původně se vyslovovalo jako sow-nah a v překladu znamená lázeň. V minulosti byly sauny součástí náboženských ceremoniálů, léčivých procedur, a také rituálů očisty. Ženy do ní chodily rodit a staří lidé zemřít. Dokonce i v Čechách mají pestrou historii. Slovanské sauny byly dřevěné budky vycpané mechem a vybavené kamny.
Moderní dřevěné sauny, podobné těm, které známe teď, se začaly stavět teprve začátkem devatenáctého století. Dnes navíc existuje několik druhů, kromě klasické finské sauny (teplota okolo 90 °C) můžete využít ještě parní lázně, kombinace suché finské a parní, tropické, solné a herbal sauny.
Všeobecně pomáhají proti různým nemocem, lékaři však doporučují jejich návštěvu především pacientům s chronickými onemocněními, jako je například astma, potíže s průduškami či záněty dýchacích cest. Sauna může pomoci také při boji se slabou imunitou. Organismus se zde posiluje, a tudíž bude tělo obrněné proti virózám. Během chřipkové epidemie je velká pravděpodobnost, že člověk vůbec neonemocní, anebo bude průběh případné nemoci méně náročný.
A jak to často bývá, každý z nás někdy potřebuje dobít baterky, protože energie dochází a nálada je mizerná. I na to je dobré si zajít do sauny. Při pobytu se totiž vyplavuje endorfin, hormon štěstí, který vám podpoří dobrou náladu. Finská sauna má vliv na takzvaný neurovegetativní systém, a proto má zásluhu i na zlepšování kvality spánku. Dokáže odstranit potíže s migrénou, neklid, nervozitu a například i nechutenství.
Po více návštěvách, zejména těch pravidelných, tělo začíná lépe zvládat zátěž, obzvlášť hned druhý den po saunování. Právě proto jsou návštěvy sauny oblíbené zejména u sportovců, vyplavené endorfiny navíc vedou k ústupu bolesti svalstva. Ženy zase využívají parní lázně zejména pro jejich účinek na pleť. Vlhké teplo zařídí rozšíření cév a pórů, a tím dojde k odplavení škodlivých látek pryč z těla. Pokožka tak bude stárnout pomaleji a bude jemná.
Délka pobytu se u každého jedince liší, všeobecně však platí jednoduché pravidlo – vydržet tak dlouho, dokud je vám to příjemné. Pro dospělé se nedoporučuje překračovat 15 minut. Potom následuje ochlazení studenou vodou. Proces by se měl opakovat třikrát, a to zhruba jednou týdně. Pokud však někdo trpí vážnějšími zdravotními problémy, je dobré se nejprve poradit s lékařem.
Pokud se tedy rozhodnete pro relax právě v sauně, můžete od její návštěvy očekávat jen samá pozitiva – od blahodárného vlivu na vaši pokožku i dýchací cesty až po pozitivní účinek na vaši imunitu a především unavenou mysl. Právě ta si totiž při pobytu v sauně oddechne nejvíc a vy tak budete plní energie.
Autor: Kristýna Michalčíková
Foto: Pinterest.com