Rudá planeta má nové průzkumníky. Jsou jimi dvě sondy NASA

Nedávno mohl celý svět s napětím sledovat živý přenos přistání nových průzkumných sond na povrchu Marsu. Jmenovitě Perseverance a Ingenuity. Jejich cesta ze Země však začala již před více než půl rokem. Teď již na povrchu rudé planety pořizují fotografie a chystají se sbírat vzorky hornin. Většinu vzorků by si měla později vyzvednout další sonda, a to po roce 2030. Hlavním úkolem vozítka Perseverance je pátrat po možných stopách života. Nové informace mohou také jednou posloužit pro přistání lidské posádky.

Není tomu dlouho, kdy na povrchu Marsu přistála nová průzkumná vozidla americké vesmírné agentury NASA. Hlavní pozornost věnuje svět vozítku Perseverance (česky Vytrvalost), které je bezpochyby předním aktérem současného průzkumu rudé planety. Sonda má za úkol pořídit nové snímky, poprvé záznam zvuku, ale především nasbírat vzorky hornin pro další zkoumání. Z toho některé zvládne prozkoumat na místě. Pro ty ostatní plánuje NASA vyslat po roce 2030 další sondu, která je dopraví na Zemi. Mimoto se Perseverance poohlédne také po případných známkách života. Předpokládá se, že najde stopy mikrobiálního života z minulosti. Proto byl jako oblast přistání zvolen kráter Jezero, ve kterém se kdysi s největší pravděpodobností nacházela voda.

Sonda hladce dosedla 18. února kolem desáté hodiny večerní našeho času. Ke svému cíli však vyrazila na raketě Atlas V již o půl roku dříve, a to na konci července loňského roku v rámci mise Mars 2020. Cesta tedy trvala dlouhých sedm měsíců. Po těch však přišlo možná ještě delších jedenáct minut čekání na odezvu, které potvrdily samotné přistání. Úspěchem se sonda pochlubila i na svém vlastním účtu na sociální síti twitter: „Jsem bezpečně na Marsu. Perseverance vás dostane kamkoliv.“

Vedle roveru Perseverance na Mars dorazil i druhý robotický průzkumník. Je jím bezpilotní vrtulník Ingenuity (česky Zvídavost). Až do přistání se helikoptéra skrývala v bezpečí uvnitř těla Perseverance. Jejím úkolem je naskytnout pohled z ptačí perspektivy, který by mohl ukázat zajímavá místa pro další zkoumání zblízka velkým roverem. Pokud se vše podaří, Ingenuity získá prvenství v létání na Marsu. „Je extrémně náročné letět na Marsu, poněvadž je tamní atmosféra tak řídká v porovnání se Zemí,“ vysvětluje MiMi Aungová, hlavní inženýrka Ingenuity. Konstruktéři tak museli splnit více požadavků najednou. „Jedná se tedy o balanc velmi lehkého systému, který však poskytne dostatek energie, jenž je potřeba k roztočení rotorů pro zvednutí. A k tomu všemu ještě patří samotná anatomie,“ dodává Aungová v živém přenosu na oficiálním YouTube kanále NASA.

Od 70. let se jedná o deváté úspěšné přistání americké vesmírné společnosti na rudé planetě. Mezi předchůdce dnešního a zatím největšího Mars roveru Perseverance patří například sondy Opportunity, Spirit a Curiosity, která je stále funkční. Své předky má nejnovější průzkumník vyobrazené na svém těle. Díky informacím, které nám Perseverance a případné další sondy zajistí, by v budoucnosti mohla na Marsu stanout i lidská noha.

Autor: Jan Myšák


Více o plánech americké vesmírné společnosti NASA si můžete přečíst v Honzově článku z konce loňského roku, ve kterém vás informoval o jejích nových vesmírných projektech. Věděli jste, že se chystá vyslat člověka zpět na Měsíc, a nově dokonce i na Mars?


Zdroje: ČT24, NASA, iRozhlas

Foto: NASA

Příspěvek vytvořen 10

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy