Bohatá fotbalová kariéra anglického útočníka je nyní u konce. Je tomu již více než osmnáct let, kdy jako teenager vlétl na scénu Premier League a díky své nenapodobitelné dravosti a chuti střílet góly se stal jedním z nejsledovanějších mladých talentů své doby. Za necelé dvě dekády se stihl stát jak nejlepším střelcem anglické reprezentace, tak i Manchesteru United, kam v roce 2004 přestoupil. Nyní nastal čas reflektovat jeho kariéru a zhodnotit, zdali se zařadí mezi velikány „kolébky fotbalu“, jako jsou George Best, sir Bobby Charlton nebo Gary Lineker.
Už od útlého věku byl Wayne Rooney fanouškem Evertonu, klubu, za který si v šestnácti letech odbyl svůj debut. Bylo to v sezóně 2002/03 a soupeřem Toffees byl v jeho premiérovém zápase londýnský Tottenham. Fanoušci Spurs mladého fotbalistu častovali hláškou „Who are ya?“ (Kdo jsi?) při každém jeho doteku s balónem. Sebevědomý mladík jim to oplatil na hřišti, připsal si důležitou přihrávku na gól. O dva měsíce později, pět dní před svými sedmnáctými narozeninami, vstřelil pozdní gól mistrovskému Arsenalu, díky čemuž museli Gunners skousnout první ligovou porážku po téměř roce. Arsene Wenger, kouč londýnského velkoklubu, na Rooneyho adresu rozhodně chválou nešetřil: „Je to největší anglický talent, který jsem za dobu, co tu trénuji, viděl. Neviděl jsem lepšího hráče pod dvacet let, než je právě Rooney,“ lamentoval po zápase legendární kouč. Pro svá slova měl oporu – Rooney se stal nejmladším střelcem gólu v nejvyšší anglické soutěži všech dob.
Přestup do United
Pohádkový start kariéry stvrdil ve zbytku sezóny, když se dokázal prosadit ještě pětkrát. V následující sezóně atakoval desetigólovou hranici, zatím na ni ale ještě nedosáhl. Zatím. Díky svým skvělým výkonům v dresu Toffees se měl stát jednou z ústředních postav Albionu při jejich úkolu získat vytoužený evropský primát na EURU 2004. Po skvělém vstupu do turnaje, kde „Wazza“, jak se Rooneymu začalo v narážce na anglickou fotbalovou superstar z 90. let Paula „Gazzy“ Gascoigna přezdívat, vstřelil v úvodních třech zápasech čtyři góly, se však bohužel ve čtvrtfinálovém klání proti domácímu Portugalsku zranil a Angličané, jak je jejich dobrým zvykem, v penaltové loterii pohořeli.
V létě roku 2004 přestoupil do Manchesteru United, stal se tak nejdražším teenagerem všech dob – Red Devils přišel na 37 miliónů eur. Pod legendárním trenérem Fergusonem dostal svou první příležitost v áčku v zápase Ligy mistrů proti tureckému Fenerbahce a ihned se blýskl hattrickem. Netřeba dodat, že se stále jako osmnáctiletý stal nejmladším autorem hattricku v nejprestižnější evropské soutěži. Premiérovou sezónu v dresu manchesterského giganta dokončil jako nejlepší ligový střelec Rudých ďáblů. United však v Premier League dokázala předčít londýnská Chelsea, která si pod novým trenérem Mourinhem bez větších problémů dokráčela pro mistrovský titul.
Ani v následující sezóně se Fergusonovým svěřencům nepodařilo Blues z anglického fotbalového trůnu sesadit, avšak tentokrát již Londýňanům pořádně zavařili. Rooney se stával stále klíčovějším hráčem pro svůj tým, když v ligové sezóně nasázel parádních šestnáct gólů. Skvěle se doplňoval s dalším velkým talentem v týmu United, jímž nebyl nikdo jiný než mladý Cristiano Ronaldo.
Jejich vztah však prošel náročnou zkouškou, když se Anglie opět utkala ve čtvrtfinále velkého turnaje, tentokráte na mistrovství světa, s Portugalskem. Při souboji o míč s Ricardem Carvalhem nechtěně šlápl obránci Chelsea do rozkroku. Cristiano se ihned vášnivě zapojil do diskuze s rozhodčím, který nakonec anglickému šutérovi udělil červenou kartu. V médiích se především řešilo následné spiklenecké mrknutí mladého Portugalce po vyloučení jeho spoluhráče z klubu. Po turnaji se řešilo, zdali po tomto neslavném incidentu dokážou Rooney s Ronaldem spolupracovat – novinářům odpověděli ziskem domácího titulu, přičemž jejich společné útočné úsilí se zdálo ještě propracovanější, než tomu bylo v sezónách minulých. Zabijácké trio doplnil v létě 2007 argentiský útočník Tevéz, který přišel na dvouleté hostování z West Hamu. Téměř okamžitě se stali nejobávanější útočnou silou světa, což potvrdili ziskem tzv. „doublu“, když s United ovládli nejen domácí Premier League, ale i Ligu mistrů. Ve finále Rudí ďáblové porazili své největší rivaly z uplynulých sezón Chelsea, po neslavném uklouznutí kapitána Blues Johna Terryho, který měl v rozstřelu na kopačce vítěznou penaltu.
United pokračovali ve válcování konkurence na domácí scéně, v sezóně 2008/09 si připsali třetí titul v řadě. Liga mistrů jim tentokráte unikla, nestačili pouze na naprosto bezchybnou Barcelonu, která pod vedením Pepa Guardioly hrála naprosto fámozní „ťukes“. Rooney si držel svůj gólový standart, avšak jeho rolí se spíše stalo sekundování famóznímu Ronaldovi, který se stal nejlepším fotbalistou světa za rok 2008. Po této sezóně však Ronaldo přestoupil za tehdy rekordní částku do Realu Madrid a na Rooneyho bedra spadla odpovědnost nahradit rychlonohého Portugalce, alespoň co se týče gólů. Tehdy čtyřiadvacetiletý Angličan se tohoto úkolu zhostil náramně, když prožil dosud gólově nejplodnější sezónu, avšak United na žádnou z hlavních trofejí nedosáhli, když jim domácí titul vyfoukla Chelsea a ve čtvrtfinále Ligy mistrů nestačili na Bayern Mnichov.
Přestupové spekulace a konec Fergieho éry
Sezónu 2010/11 začal Rooney velmi slibně, avšak po zranění kotníku se začaly rojit velmi pikantní spekulace. Trenér Ferguson následně na tiskové konferenci médiím sdělil, že se anglický forvard rozhodl opustit klub. Nakonec bylo vše překvapivě rychle zameteno pod koberec, když „Wazza“ podepsal nový, pětiletý kontrakt na Old Trafford. Stal se díky tomu jedním z nejlépe placených hráčů na ostrovech.
United udrželi svého klíčového hráče a ten jim to oplatil více než dostatečně. O titul s Reds tento rok bojovali jejich městští rivalové, Manchester City, které koupil bohatý šejk Mansour. Citizens okamžitě „vytunili“ kádr a stali se týmem, se kterým je třeba počítat. V manchesterském derby, které se odehrálo v únoru na domácím stadionu United, vstřelil Rooney podle jeho vlastních slov nejhezčí gól své kariéry, když vystřihl naprosto geniální nůžky po centru Naniho. Navíc to byl gól vítězný, United porazili City 2:1 a stejně dopadl i boj o titul, když ambiciózní sousedé nedokázali smazat bodové manko na své slavnější rivaly. V lize mistrů se Fergieho tým dostal potřetí během čtyř let do finále, avšak byli opět pokořeni Guardiolovou Barcelonou vedenou fenomenálním Lionelem Messim.
Následující sezóna se opět nesla ve znamení City vs. United a tentokráte se boj o titul rozhodoval v posledním zápasu sezóny. Ty se hrají vždy zrcadlově, tudíž zatímco United vedli díky gólu Rooneyho z přímého kopu nad Sunderlandem 1:0, Citizens ještě v 90. minutě prohrávali doma na Etihad Stadium proti QPR 1:2. Góly Džeka a především legendární gól Aguera v nastavení nakonec všechno změnily a Reds přišli o titul snad nejsmolnějším možným způsobem. Pro nyní již šestadvacetiletého Angličana toto byla, co se vstřelených gólu v Premier League týče, nejlepší sezóna, když soupeřovu branku našel celkově sedmadvacetkrát.
V sezóně 2012/13 se s manažerským postem rozhodla rozhloučit pravděpodobně nejdůležitější figura historie Manchesteru United, sir Alex Ferguson. Ve své rozlučkové kampani samozřejmě chtěl získat další titul, k čemuž mu měl pomoci i kapitán Arsenalu Robin van Persie, kterého Reds v letním přestupovém období podepsali. To však znamenalo pro Rooneyho přímou konkurenci na jeho postu a vzhledem k tomu, že Nizozemec horkokrevného Angličana v minulé sezóně porazil v souboji o zlatou kopačku, dostával více šancí právě van Persie.
Ferguson se však nakonec rozloučil se svou trenérskou kariérou triumfálně, když United získali ligový titul bez větších potíží. V této sezóně se již začaly šířit spekulace, že Rooney má to nejlepší za sebou a už nikdy nebude hráčem na takové úrovni, které dosahoval v letech 2008–2011.
Poslední roky v United a podzim kariéry
Zlým jazykům mohla dát za pravdu následující sezóna, ve které se lodivodem anglického šampiona stal Rooneyho trenér z angažmá v Evertonu David Moyes. Dosti pikantní bylo i to, že se spolu nerozešli v nejlepším, když Rooney ve své autobiografii křivě nařknul Moyese, že naschvál podlamoval sebevědomí hráčů. Sezóna skončila naprostou katastrofou, United hráli jako tým ze středu tabulky a pod vedením nového kouče ztratili svou tvář útočného a obávaného týmu. Po sezóně byl Moyes propuštěn a nahrazen velezkušeným Nizozemcem Van Gaalem. Ten udělal z Rooneyho kapitána a často ho stavěl do zálohy, kde mohl ukazovat svou špičkovou techniku a skvělý přehled. Pod Van Gaalovým vedením se z Rooneyho stal opravdový útočný univerzál, avšak stažení do hloubi pole znamenalo, že již nedosahoval na taková gólová čísla jako v předešlých sezónách.
I tak v sezóně 2016/17 dokázal překonat klubový rekord v počtu gólů, který do té doby držel legendární Bobby Charlton. Když se po třinácti letech, v květnu 2017, loučil s fanoušky United, bylo nadmíru jasné, že odchází klubová legenda. A kam vedly Wazzovy kroky dále? Zpátky do Evertonu. Odchovanec se vrátil zpět do mateřského klubu, avšak pouze na sezónu 2017/18. Nejlepším okamžikem jeho poslední sezóny v Premier League byl hattrick v zápase proti West Hamu, kdy třetí gól vstřelil ze své vlastní poloviny po chybě brankáře Joea Harta.
Po roce Toffees opustil a vydal se zkusit štěstí do americké MLS. Tam převyšoval téměř všechny své spoluhráče i soupeře, snad kromě bývalého spoluhráče z United a dalšího velezkušeného útočníka Zlatana Ibrahimoviče. Hráčskou smlouvu podepsal v D.C. United, které nakonec svými skvělými výkony dotáhl do play-off. Po sezóně a půl, z níž nejvíce vyčnívala akce, ve které vybojoval balón na vlastní polovině a následně nádhernou přihrávkou našel spoluhráče, který hlavou rozhodl vyrovnaný zápas, se Rooney vrátil zpět do Anglie, avšak do druhé ligy, kde se stal hrajícím trenérem Derby County. Svůj poslední gól kariéry Rooney vsítil v sezóně 2020/21 z přímého kopu, byl to gól vítězný, Derby díky němu porazili Norwich 1:0.
Nejlepší anglický fotbalista všech dob?
Ihned poté, co slavný útočník oznámil konec kariéry vzhledem k tomu, že se stal trenérem na plný úvazek ve svém dosavadním klubu Derby County, se začalo spekulovat, zdali se za své kariéry stihl stát nejlepším anglickým fotbalistou, který kdy žil. Zde si dovolím říci svůj osobní názor – nikoliv. Ve své době byl bezesporu hráčem světové třídy, ale nikdy neměl kvalitu, která zdobí ty opravdu nejlepší – v jeho době Cristiano Ronaldo a Lionel Messi, v historii fotbalové Anglie především Bobby Charlton a Gordon Banks. Taktéž mu chybí větší úspěch s reprezentací, kde mu sice patří primát nejlepšího střelce, avšak s Albionem se na velkém turnaji nikdy nepodíval za brány čtvrtfinále.
Lze ale říci, že Wayne Rooney byl nejvýraznějším anglickým fotbalistou své generace, a především jako teenager patřil k největším talentům své doby. Snadno zapamatovatelný, technicky a rychlostně skvěle vybavený, s čuchem na góly a s výbornou vizí terorizoval obrany soupeřů po téměř dvacet let.
Nyní si mohou obránci oddechnout, ale ne na dlouho, protože Rooney se vrací jako trenér. Pokud bude po svých svěřencích vyžadovat stejný zápal, jaký předváděl on sám na hřišti, budou mít soupeři Derby velké problémy. A kdo ví, třeba se jednou stane dlouho očekávaným nástupcem trenéra Fergusona na lavičce United. Fanoušci Reds by to jistě ocenili.
Autor: Matěj Holaň
Kromě reprezentování svých klubů a zemí se někteří fotbalisté také zapojují do konání dobrých skutků. Například britský fotbalista Marcus Rashford má ve svých pouhých třiadvaceti letech v charitativní činnosti už značné zkušenosti.
Foto: talksport.com; dreamteamfc.com; manutd.com; fifa.com; blackandredunited.com