Nora Seedová je mladá žena, která je velmi nešťastná ze svého života a která má hlavu plnou výčitek. Prožívá opravdu náročné období, její deprese se prohlubuje. Zrušila svatbu, přišla o práci i přivýdělek. Nebaví se s bratrem, umře jí milovaný kocour. Když zjistí, že je kocour mrtvý, spíš mu závidí, že už má klid a nemusí se trápit. Po sérii nešťastných událostí, s pocitem, že všechny zklamala, se rozhodne se svým, podle ní, mizerným životem skoncovat. Ovšem konec, v který doufala, se nedostaví. Hlavní hrdinka se ocitne v Půlnoční knihovně, na místě mezi životem a smrtí.
Nikdy nekončící řady knih se zelenými přebaly, nekonečné možnosti, jedna tlustá kniha výčitek a jedna knihovnice, která Noru provede posmrtným životem. Zelené knihy představují životy, které mohla Nora vést, kdyby učinila jiná rozhodnutí. Jaký by byl její život, kdyby nepřestala s plaváním? Kdyby neodešla z kapely? Kdyby se nerozešla se starou láskou? Kdyby zvolila jinou cestu? Kdyby se odstěhovala? Má tak možnost najít ten dokonalý život, ve kterém by byla opravdu šťastná. Ale jak už to bývá, ani to nebude tak snadné, jak by se mohlo zdát.
Autor knihy, Matt Haig, velmi dobře postihl onu problematiku té věčné otázky, která sem tam trápí nás všechny. Co by kdyby? Co kdybychom neudělali to, ale ono? Byl by náš život lepší? Byli bychom spokojenější? Knihu nechcete přestat číst, protože jednoduše chcete vědět, jaký život Nora zvolí, kterou cestou se vydá a přejete hlavní hrdince štěstí, jelikož se s ní dá velmi dobře ztotožnit. Bohužel, hledání dokonalého života začne být poněkud repetitivní a už po pár stránkách čtenář tuší, jak to celé dopadne.
I přes temný úvod se jedná o velmi pozitivní knihu, kterou zvládnete přečíst během pár podzimních sychravých večerů. Navíc se díky ní utvrdíte v tom, co vlastně tak nějak všichni vnitřně víme. Žádný život není dokonalý, přesto jsou všechny stejně významné.
O autorovi
Když mu bylo čtyřiadvacet let, chtěl se zabít. Jelikož má anglický spisovatel Matt Haig zkušenosti s depresí, dokáže mistrně toto téma uchopit a pomocí svých textů lidem ukázat, že z každé svízelné situace existuje cesta ven. Možná právě proto je Půlnoční knihovna tak mezinárodně oblíbeným dílem.
Mimo jiné je Haig také autorem dětských knih. Nejúspěšnější je knížka Chlapec, kterému říkají Vánoce, ta se dočkala i filmové adaptace, která je k vidění na Netlixu. Film měl premiéru minulý rok v prosinci a The Guardian jej jmenoval „okamžitou klasikou“.
Autorka: Kristýna Krejčí
Pokud hledáte odbornou pomoc v rámci péče o duševní zdraví, ale nevíte, kde začít, můžete si přečíst náš dřívější článek o českých projektech a podcastech šířících osvětu.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Foto: Kristýna Krejčí