Sibiří se na začátku 20. století žene smrt. Osada za osadou vymírá a nikdo nechápe, co se to děje. Místní vyznávají lásku neznámé nemoci a postupně umírají. Hororový námět ukrývá nejen příběh o lásce, vědě a pokroku, ale také pohled na řádění nelidské epidemie. Dobrý zprávy přináší recenzi knížky Polibek choroby.
Je to epidemie? Nebo je to snad bytost? Kdo nebo co se prohání Sibiří a nechává za sebou jen smrt a pustinu? Píše se rok 1908 a na Sibiř se vydává ruský vědec Michail Gerasimov, aby neznámou chorobu v dalekých končinách zcela odtržených od civilizace pomohl vymýtit. Lékař, který má zkušenosti s experimentální léčbou, je sice odborník, s jednou věcí ale nejspíš úplně nepočítá. Pokud se zamiluje, má si přivézt Naďu zpátky do města? Ale proč má na sobě Naďa fleky a proč jsou všichni z jeho karavany mrtví? A proč si sám nic nepamatuje? Nezbývá, než aby to, co se na Sibiři odehrálo, vyšetřila policie v hlavním městě. Pořád se tu ale dějí zvláštní věci a náhlé výpadky paměti nedávají sebemenší smysl.
Kniha Polibek choroby je prvotinou olomouckého autora Toma Gottwalda. Autor se nechal inspirovat Tunguskou záhadou, mimořádně silným výbuchem v prostoru centrální Sibiře. Příběh je sestaven z paralelního vyprávění a doplňují jej deníkové zápisy doktora Gerasimova, což může nepozornému čtenáři způsobit zmatek. Pokud se však do příběhu začtete, vtáhne vás spisovatel do děje tak, že možná ucítíte i studený závan větru, který profukuje okny v doktorově bytě.
Od příběhu jsem původně čekala něco jiného – dle anotace a obálky se mělo jednat spíše o horor – a proto jsem původně po knize sáhnout nechtěla. Nakonec mě ale příjemně překvapilo, že ačkoli příběh z velké části skutečně spadá do hororového žánru, je čtenáři podaný tak nějak s lehkostí. Autor se více zabývá popisy míst, než krvelačným dějem. Knížka určitě nadchne každého, kdo ocení dobře vystavěný příběh a má rád sci-fi nebo historii. Právě proto, že autor příběh založil na myšlence reálné události, je zde skutečně do detailu vykreslená situace tehdejší Rusi, včetně událostí, ke kterým skutečně mohlo dojít.
Závěrem doporučuji nejen knihu, ale také autorské čtení s Tomem Gottwaldem. Pokud se vám poštěstí, určitě na něj vyrazte. Původní profesí rozhlasový hlasatel a spisovatel si dává záležet na svém projevu a během čtení umí nejen měnit hlas podle postav, ale používá i výrazové prostředky a bohatou gestikulaci. Pokud tedy nedostanete „polibek choroby“ tady, pak už nezbývá, než se do knížky začíst.
Autor: Lýdie Hájovská
Pokud vás recenze knížek baví, můžete si u nás přečíst také články věnované fantasy romantice Kruté požehnání či nádherně ilustrované Bábě Bedle.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
foto: Lýdie Hájovská