Dlouho očekávaná novinka režiséra Jiřího Havelky se sebevědomým názvem Mimořádná událost je od 3. února 2022 v kinech. Pokud je vám jméno autora povědomé, není se čemu divit, jedná se totiž o tvůrce jedné z nejúspěšnějších českých komedií posledních let, filmu Vlastníci. Obsazení aktuálního snímku na motivy skutečné události na železniční trati je více než hvězdné – představí se hned několik hereckých osobností, mimo jiné Jana Plodková, Jenovéfa Boková, Igor Chmela, Jaroslav Plesl a Alois Švehlík. Povede se jim přesvědčit nás, diváky, o mimořádnosti tohoto filmového počinu?
Dějová linka příběhu není příliš složitá. Skupina navzájem cizích lidí cestuje krásnou českou krajinou v červeném motoráčku. Vypadá to na báječný den. Náhle je strojvedoucí (Václav Kopta) nucen vystoupit z vlaku kvůli nespecifikované závadě. Během jeho pokusů o opravu se ale vlak samovolně rozjede zpět směrem ke stanici, ze které vyjel. Cestujícím se uleví, že vlak konečně opět jede, ale jen do chvíle, než si uvědomí, že jedou špatným směrem. Vlak couvá a strojvedoucí se pokouší jej dohnat, bohužel marně. Lidé se snaží různými způsoby zachránit, ale nic nefunguje, jak má. Ve vlaku se mezi sedadly začíná šířit panika a situace vypadá beznadějně.
Satira o české povaze, která pobaví jen občas
Jak již bylo zmíněno, režisérem a také spoluautorem scénáře je v posledních letech opěvovaný Jiří Havelka. Porovnávat současnou Mimořádnou událost s legendárními Vlastníky není fér, přesto není možné jisté shodné rysy nevidět. Oba filmy vypráví příběh skupiny lidí, kteří spolu chtě nechtě musí trávit čas, a také se nějak dotýkají přímo nás – Čechů. V Mimořádné události je patrná snaha o satirické zobrazení našeho češství. Samotná skupinka ve vlaku je velmi nesourodá – setkáváme se tu s rozhádaným manželským párem, upovídanou vdovou, trojčlennou chlapeckou kapelou, mladou matkou a její dcerou, xenofobním myslivcem a svérázným pohřebákem ve stylu Spalovače mrtvol.
Absurdita neobvyklé situace, které musí tito lidé společně čelit, vede k místy humorným konverzacím. Bohužel opravdu jen místy. Film sice servíruje hlášku za hláškou – bohužel to v některých chvílích působí zbytečně lacině a „na sílu“. Vlak si to přitom šine nekontrolovatelně krajinou, ale děj je jaksi strnulý. Dá se to ale autorům vyčítat? Nešťastná událost, na jejíž motivy scénář vznikl, trvala 14 minut, film je přitom dlouhý přes 100 minut.
Stane se film klasikou?
A co nějaká pozitiva snímku? Bez debat jsou to herecké osobnosti, které se ve filmu objevují. Ze všech bych vyzdvihla výkon Igora Chmely, který v roli učitele autoškoly a věčného optimisty naprosto exceluje. Co se dialogů týče, zmínila jsem již výše, že pár vtipů bylo za hranou. Několik se jich ale skutečně povedlo a odměnou pro tvůrce byl hlasitý smích, troufám si říct, téměř celého kina. Jednalo se především o narážky na nedávné politické nebo společenské události, které byly přesné a trefné. Aktuálnost celého tématu nahrává tomu, že Mimořádná událost bude mezi lidmi populární a oblíbená. Jestli se film stane nadčasovou klasikou, však ukáží až příští roky.
Film je absurdní komedií a mělo by se tak k němu přistupovat. Doporučovala bych jej pro člověka s touhou po pobavení u komedie z českého prostředí. Pokud máte opravdových dramat ve svém životě více než dost a chcete se zasmát u něčeho tak neskutečného, jako je jedoucí vlak bez strojvedoucího, zajděte na Mimořádnou událost do kina. Naši pozornost si zaslouží už jen proto, že vystupuje ze zajetých kolejí českých komedií posledních let.
Autor: Anna Weidenhöferová
Anička se v článku zmiňuje o předešlém režisérově smínku, jímž jsou pověsní Vlastníci. I na tento film jsme psali recenzi, kterou si můžete přečíst TADY. Anebo můžete vyzkoušet jinou novodobou českou komedii, jakou je například Poslední aristokratka.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.
Zdroje obrázků a videa: cinemart.cz