Špatná vzdělávací infrastruktura přispívá v mnoha zemích k tomu, že se dětem nedostává dobrého vzdělání. Tento problém se rozhodla začít řešit nezisková organizace Thinking Huts, která se spojila s architektonickou firmou Studio Mortazavi z amerického San Francisca. Společně vytvořili projekt, který využívá k výstavbě škol 3D tisk. První tištěná škola na světě tak vznikne v jižní centrální oblasti Madagaskaru a přinese i ekologické výhody.
Organizace Thikning Huts zvažovala celkem sedm států, kde by mohl být uskutečněn jejich projekt 3D tištěné školy. Madagaskar zvítězil nejen kvůli potřebě zlepšit podmínky pro vzdělání, ale také díky stabilní politické situaci, rozvíjející se ekonomice a potenciálu obnovitelných zdrojů. Místní komunita se zároveň bude učit, jak stavět do budoucna další tištěné školy.
Konstrukce jednotlivých tištěných místností se dá připodobnit ke včelí plástvi. Místnosti se tak dají dobře kombinovat, přičemž se škola může i nadále rozšiřovat podle potřeby. Podle organizace Thinking Huts je metoda 3D tisku levnější než klasická výstavba a zároveň díky cementové směsi využívané při tisknutí produkuje méně oxidu uhličitého v porovnání s tradičním betonem. Oproti klasické výstavbě je výhodou i úspora času. „Tyto školy dokážeme postavit za méně než týden, včetně základů a všech prací spojených s elektřinou a instalatérstvím. Něco takového by obvykle trvalo měsíce, ne-li déle,“ sdělil Amir Mortazavi, hlavní architekt projektu.
Stěny školy vzniknou již zmiňovaným 3D tiskem. Střecha, okna či dveře budou vyrobeny z lokálních materiálů. Energii poskytnou solární panely umístěné na střeše a venkovní zdi budou využity pro vertikální pěstování. Exteriér školy pak bude zdoben madagaskarskými textiliemi s jejich tradičním vzorem.
3D tištěné školy mohou být snadněji postaveny na vzdálených místech, kde chybí kvalifikovaná pracovní síla. Například v Africe je toto jedna z největších překážek vzdělání.
Technologie 3D tisku se využívá v automobilovém nebo zbrojním průmyslu. V současné době se začíná používat i ve stavebnictví, prostřednictvím 3D tisku takto vznikly už domy či patrové budovy.
Autor: Šárka Mazurková
Víte, co znamená ono zmíněné vertikální pěstování? Jedná se o pěstování plodin v regálech nad sebou, které se už provádí i v Evropě. Jedna z takových největších evropských farem se dá najít v Kodani.
Zdroj: goodnewsnetwork.org, offgridenergyindependence.com, singularityhub.com, ceskavedadosveta.cz
Foto: singularityhub.com, dezeen.com