Proč číst

…aneb obhajoba knihy.

Proč bych se měl/a zajímat o příběh někoho, kdo nikdy neexistoval? Proč ztrácet čas nad něčím, co nevytváří hodnoty? Možná jste takové či podobné otázky už někdy zaslechli nebo si je dokonce sami pokládáte. Tento článek vám nabídne pár důvodů, proč na knihy nezanevřít.

Zdroj: Photopin

Rozvíjí slovní zásobu a verbální schopnosti

S každou přečetnou knihou se nám zvětšuje slovní zásoba a zlepšují se naše vyjadřovací schopnosti. To může přijít vhod nejen ve škole či v zaměstnání, ale i při běžném kontaktu s lidmi. Slova jsou často zdrojem nepochopení, a čím víc jich budeme znát a čím více budeme schopni vnímat jejich sémantické rozdíly a jemné nuance, tím lépe budeme umět komunikovat.

Zlepšení koncentrace

V dnešní době počítačů, televize a multitaskingu, kdy se na jednu věc soustředíme 5 minut, než přejdeme plynule k další, naše schopnost dlouhodobé koncentrace na jednu věc upadá. Čtení vyžaduje naprosté odpoutání od vnějšího světa a celkové ponoření do děje. Veškerou naši pozornost tak soustředíme na příběh, což zlepšuje schopnost naší dlouhodobé koncentrace.

​Paměť

Knihy mají často kromě děje hlavního i spoustu dějů vedlejších a některé i velké množství postav. Ne každý z nás je však schopný přečíst knihu na jedno sezení. Díky tomu si musíme znovu a znovu vybavovat, co jsme již přečetli a co se doposud událo. To přispívá ke zlepšení naší paměti. Čtení v pokročilejším věku navíc pomáhá udržet mozek aktivní a předcházet tak například Alzheimerově chorobě.

​Snižování stresu

Každý z nás si někdy potřebuje oddechnout od každodenních starostí. Díky knihám můžeme na chvíli vypnout, ponořit se do jiného světa a zapomenout tak na svá trápení. Studie navíc prokázaly, že po pár minutách čtení se uvolňuje svalstvo a zpomaluje tep.

 

Zdroj: Photopin

Poznání, zkušenosti

Téměř cokoliv, co čteme, přináší nějaké nové informace. Příběhy navíc nabízejí rozmanité situace, které se snažíme vyřešit ještě předtím, než nám rozuzlení přinese děj sám. Co bych udělal na místě Anny Kareniny? Mnohdy také o knihách hovoříme s ostatními, vysvětlujeme, proč se nám líbila či naopak a zlepšujeme tím své argumentační schopnosti.

​Imaginace

Filmy nám přinášejí nádherné světy, obzvláště v době dnešní techniky. Fantastické krajiny, bájné světy, draci…cokoliv jen chcete. Dávají nám to všechno. Hotové. Pro naši představivost tedy nezbývá příliš prostoru. Při čtení si však vytváříme svět vlastní. Podle Wolfganga Isera existují v knihách jakási místa nedourčenosti, prázdná místa v popisu, která musíme svou představivostí dotvořit, což rozvíjí naši fantazii.

Zábava

Pro někoho argument číslo jedna, knihy nám slouží jako kratochvíle, náplň volného času. Existuje velké množství žánrů, takže si mohou vybrat lidé s různými požadavky napříč generacemi. V porovnání s mnoha jinými aktivitami vyjdou i levně, kartička do knihovny stojí okolo 100 Kč na rok, což je cena, kterou dáme za jeden vstup do kina.

Autor: Barbora Černošková

zdroje: whytoread.com, lifehack.org

Příspěvek vytvořen 53

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy