REPORTÁŽ: S Párty Kvízem se dá pomáhat i zábavně, peníze tentokrát putují Elišce na invalidní vozík

Čeká mě první charitativní Párty Kvíz. Moderovat jsem začala teprve před několika měsíci a stále si v této pozici nacházím své sebevědomí. Dnes ale vím, že moderujeme v plném týmu tří lidí, kteří spolu skvěle spolupracují a všechny nás pojí radost z toho, že můžeme v rámci naší práce pomáhat lidem. Propagace dnešního večera se nám vyplatila, Pivnice Doga je totiž naplněná k prasknutí a moje radost narůstá.

Párty Kvíz skvěle vyplňuje jednotlivé semestry zábavným věděním. Olomoucké týmy se každé úterý scházejí v Pivnici Doga, aby jejich členové ukázali, co v nich je. Dva týmy pak postupují do velkého finále, ve kterém se utkají s vítězi dalších osmi  hracích míst. Jeden kvíz v roce bývá vždy speciální, protože je veškeré startovné hráčů věnováno charitativním účelům. Účastníci kvízu si na facebooku můžou odhlasovat, komu peníze pošleme, a letos vybrali Elišku Krejčí, která potřebuje finanční prostředky na invalidní vozík a rehabilitace.

„Popravdě jsem ani nevěděla, že byla moje sbírka v anketě. Když jsem se to dozvěděla, byla jsem příjemně šokovaná a neměla slov. Ještě teď všechno zpracovávám,” říká Eliška a dodává: „Celá myšlenka charitativního Párty Kvízu se mi moc líbí. Spojení vědomostí, soutěže, příjemného prostředí a charitativní činnosti je za mě ta nejlepší kombinace.”

Pivnice Doga je od zimního semestru mým domovem pro úterní večery. Vždy do ní vstupuji s velkou radostí z návratu, ale dnes se těším jako nikdy. Kývám na několik známých tváří a myslím na to, že se mi k moderování přidala i reportáž. V tu chvíli ještě nevím, že se během večera nechám zcela pohltit kvízovou atmosférou a na svůj druhý úkol na moment zapomenu.

Veškerou mou pozornost zabere skutečnost, že jsme hospodu naplnili. Soutěží sedmnáct týmů. To je slušný počet, se kterým se při moderování běžně nesetkáváme. Rty se mi rozšíří do širokého úsměvu s myšlenkou, že Elišce vybereme hezkou částku. Zároveň se ale i trochu zaleknu… opravovali jste někdy sedmnáct záznamových archů s deseti odpověďmi?

Dámy a pánové, charitativní kvíz právě začíná

Připravíme se na práci  a charitativní večer může začít. Kromě známých týmů přílákala vidina pomoci potřebným i několik nových tváří. Děkujeme za vysokou účast a ve vzduchu cítíme velké očekávání. Běžné kvízy mají různorodá témata, ale pro tento speciální máme připravené otázky jen z oblasti hudby a filmu. Pouštíme první ukázky a  moderujeme jako o život.

Plnost hospody na vlastní kůži pocítím při pobíhání po lokále, kdy se mé malé tělo snaží proplétat mezi vysokými zapálenými hráči, kterým měřím sotva po lokty, a tak místo chůze nasazuji tanec a rádoby elegantní vlnění, abych si probojovala svou cestu.

Počet odehraných kol se navyšuje, stejně jako hladina alkoholu v krvi všech přítomných. Hráčům se při kvízu vždy rozsvěcují oči, ale teprve teď vnímám i euforii, která nás všechny pojí. Všichni cítíme, že jsme se sešli pro dobrou věc. Úterní kvíz je už dlouholetou tradicí pro řadu přítomných, ale dnes se přidává příjemný pocit z dobročinnosti.

„Jsem nadšený, že dát peníze na dobrou věc přilákalo tolik skvělých lidí, kteří si rádi zasoutěží a pomůžou nám dál pomáhat,” říká s úsměvem můj moderátorský kolega a parťák do deště Lukáš Jakubíček.

Výhra jako bonus

Večer proudí ve své úžasné atmosféře a než se naději, kvíz se nachýlí ke konci. Je nejvyšší čas vyhlásit vítěze dnešního kola, kterým se stávají Pětinohé děti. I charitativní kvíz se započítává do ligy, týmy chtějí vyhrát, ale cítím, že dnes je soutěžení opravdu až na druhém místě. Všechny zajímá, kolik se nám podařilo pro Elišku vybrat. Někteří účastníci přidávali i vyšší částku než je šedesát korun startovného, a tak je nakonec vybráno úctyhodných osm tisíc.

„Máme tu zkušenost, že týmy složené ze členů, kteří už pracují, přidávají ke startovnému klidně dvě stě korun navíc. Mě ale těší, že se zapojují i studenti. Každá koruna se počítá,” říká Radka Kmochová, moje moderátorská kolegyně a zároveň šéfka.

Dostává se mi příležitosti vyzpovídat i některé členy týmů. Řeším s nimi, jak se jim dnešní kvíz líbil a jaké pocity mají z vybírání startovného na dobrou věc.

„Chodíme hrát pravidelně, tři členové z našeho týmu hrají už tři roky,” říká Martin Vavruška z týmu Imperiál. „Je senzační, že díky charitativnímu kvízu může mít člověk pocit, že někomu pomůže a není to jen o tom, jít si sednout do hospody. Ať se pomůže komukoliv, je to vždycky dobře, ale na druhou stranu je bonus, že si hráči můžou vybrat, komu se peníze pošlou,” dodává k možnosti hlasování, kterou účastníkům Párty Kvíz nabízí.

S jeho tvrzením souhlasí i Klára Rosecká z týmu Dopijem a půjdem. Členové týmu skutečně odcházejí, jakmile se jejich skleničky vyprázdní (což se o mně na prvních kvízových večerech říct rozhodně nedá), proto si cením, že se Klára zdrží, aby mi zodpověděla pár otázek.

„I kdyby možnost výběru, komu se peníze pošlou, nebyla, tak příležitost pomoct komukoliv je skvělá. Ale když člověk i ví, komu peníze posíláme a může si vybrat, je to příjemný bonus. Když se naskytne příležitost, tak se ráda do pomoci zapojím i mimo charitativní kvíz,” říká Klára.

Párty Kvíz nepomáhá poprvé

S nápadem věnovat jeden kvízový večer charitativní činnosti přišli zakladatelé kvízu Martin Řehák a Stanislav Buchtelík společně s Radkou Kmochovou. „Rádi pomáháme – a když se spojí síly dohromady a můžeme věnovat peníze navíc z akce, kterou mají lidi rádi, tak spojíme příjemné s užitečným. Není to pro nás vůbec složité a lidem to může pomoct,” říká Radka.

Letos se konal již čtvrtý charitativní kvíz. První se uskutečnil v roce 2018 a s jednou pauzou kvůli covidu od té doby pravidelně probíhá jednou ročně. Poprvé se vybíralo na olomoucký psí útulek, o rok později pro Nadaci dětský mozek – konkrétně na malého Erika, kdy se vybralo neuvěřitelných 38 000 korun a jen v pražské hospodě Na Farmě hráči Erikovi věnovali 17 tisíc. V loňském roce Párty Kvíz peníze posílal na pomoc Ukrajině, a ačkoliv vlivem covidu přišel o většinu herních míst, vybralo se krásných 22 tisíc. Dnes už se covidová krize Párty Kvízu podařila zahnat a zakladatelé tak předpokládají úspěch.

A jak to letos tedy dopadlo? Pro Elišku se nakonec ve všech hospodách po celém Česku podařilo vybrat krásných 36 600 korun. Párty Kvíz opět ukázal, že jde pomáhat zábavně a jeho účastníci pomohli dobré věci.

I já jsem z charitativního večera naprosto nadšená. Až při vzpomínání při psaní této reportáže si uvědomuji, jak výjimečný kvíz jsme zrovna odmoderovali. Člověka nesmírně posouvá, když může někomu pomoct. Cítím, že lidé i v těžkých dobách pomáhat dokážou a chtějí, a to vědomí mě naplňuje nadějí.

Autor: Andrea Mašíčková


Jak vypadal charitativní večer, kde se vybíralo na malého Erika, si můžete přečíst v jednom z našich předchozích článků.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Foto: Andrea Mašíčková, Radka Kmochová, Daniel  Hamarneh, Tomáš Hucek, Párty Kvíz