Málokdo z nás se při cestě do práce či ze školy zadívá nad sebe, aby viděl některé skvosty, které historická města nabízejí. Praha je přitom plná takovýchto staveb. Proto se studenti z Vysoké školy ekonomické rozhodli zmapovat místní památky, a tím přilákat veřejnost k většímu zájmu o pražskou architekturu. Takto se tedy zrodil nápad na vytvoření webové stránky – a nyní také publikace – Mapamátky.
Na webové stránce můžeme nalézt zajímavé tipy na procházky po Praze a na místa, která bychom rozhodně neměli minout. Vybrat si můžeme již ze dvanácti různých tras a všechny jsou tematicky laděné do konkrétního stylu. Například literární trasa provází cestou po rodných domech českých spisovatelů, jako třeba Franze Kafky nebo bratří Čapků. Podobně i trasa hudební či mostová, kde nám název rovněž napovídá, co bude ke zhlédnutí právě na těchto místech. Každá trasa má svou náročnost, která se pohybuje od dvou do osmi kilometrů. V plánku navíc můžeme mezi startem a cílem najít i výhodné spojení městskou hromadnou dopravou.
Web vytvořili studenti VŠE, konkrétně programu Arts management. Vše začalo obyčejným úkolem v předmětu Projektový management v umělecké sféře a Animace kulturního dědictví. Projekt se ovšem uchytil a rozrostl do takového měřítka, že jej desítka nadšených studentů rozvíjí ve svém volném čase dál a vytvářejí stále nové vycházkové cesty. Jen od prosince, kdy byla webová stránka spuštěna, přibylo hned několik nových tras. Tvůrci se snaží nepropagovat místa bez souvislostí, proto každá stavba nese svůj příběh, který je na stránkách také k přečtení.
„Projekt má ukázat lidem město z trochu jiného pohledu, než jsou zvyklí. Poukazujeme na zajímavé stavby z různých tematických kontextů. Na webu tak najdete trasu zabývající se stavbami jednoho architekta, jedním architektonickým stylem nebo třeba určitým materiálem a mnoho dalších,“ popisuje autorka projektu Marie Zákostelecká jeho základní myšlenku. „Ve zkratce učíme lidi dívat se kolem sebe. Chceme být prostředníkem, díky kterému začnou své okolí vnímat, a věříme, že pak už nikdy nepřestanou. I proto přestávají být ke svému okolí lhostejní a stávají se aktivní součástí rozvoje města,“ dodává.
U internetové stránky ovšem neskončili a svůj nápad také otiskli v knize. Nazvali ji Mapamátky: 70 staveb, které byste v Praze neměli minout a obsahuje jak tipy na výlety za pražskou architekturou, tak i pozvánky na řadu výstav či koncertů. Kniha je rozdělena do sedmi kapitol podle městských čtvrtí v centru i jeho okolí a je možné ji zakoupit na webu Mapamátek.
„Na našich komentovaných procházkách jsme se zatím setkali s úspěchem. Děláme je čas od času, ale vždy přijdou zvídaví návštěvníci a občas i oni obohatí svými zážitky ze života v Praze nás. Samozřejmě ohlas na naši webovou stránku se špatně pozoruje, ale podle zpětné vazby na sociálních sítích a dostupných informací lidi tenhle nápad baví. Je to flexibilní alternativa pro trávení volného času ve městě, bez nutnosti cokoliv platit nebo být v určitý čas na určitém místě,“ uzavírá Zákostelecká. Při své další návštěvě hlavního města proto zkuste vynechat místa, která jsou turisticky již proslulá, a zkuste objevit jiná a zajímavější. Třeba právě díky Mapamátkám.
Autor: Veronika Turková
V naší rubrice CZestování naleznete tipy na cestování po celém Česku – a nechybí samozřejmě ani zmiňovaná Praha.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroj a Foto: mapamatky.cz, fph.vse.cz