Nedávno mě zarazil jeden článek. Psalo se v něm, že v krajním řešení bude nutné rozmístit zvířata z českých zoologických zahrad po celém světě, zbylá by se pak musela utratit. Sdělil to ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas s tím, že současná situace k tomu pomalu spěje. Zoologické zahrady se kvůli lockdownu dostaly do milionových ztrát, spoustě z nich však můžeme sami finančně pomoci.
Je libo na víkend slona, žirafu či lva? Není problém. Za peněžní příspěvek umožňuje zlínská zoologická zahrada půjčit si virtuálně domů vaše oblíbené zvíře. ZOO Dvůr Králové zase láká na sváteční hostinu s vaším zvoleným zvířetem, pražská zoologická zahrada prodává stravenky pro zvířata, a v ostravské ZOO si můžete zvíře dokonce adoptovat. Stačí si tedy jen vybrat, koho chcete podpořit.
Že se v nelehké době dokážou lidé semknout a pomoci, dokazuje například zlínská ZOO. Zahrada potřebuje měsíčně sedm milionů korun na provozní náklady, díky projektu Mám zvíře na víkend, který se stal rychle oblíbeným, se zatím podařilo vybrat přes 1,5 milionu korun. Některé dny dokonce server nezvládal velký zájem a kvůli přetížení došlo ke zpomalení. „Vypadá to, že zájem vůbec neslábne. Lidé nám neustále píší, že si další týden opět vezmou zvíře na víkend, tak aby postupně třeba vystřídali všechna zvířata, která virtuálně nabízíme,“ sdělila Romana Bujáčková, mluvčí zlínské ZOO.
Zhruba přes 30 tisíc drobných příspěvků obdržela ZOO Dvůr Králové, což celkově činí přes 10 milionů korun. „To nám stačí na pokrytí provozu na celý duben,“ uvedl ČTK Přemysl Rabas a dodal, že podpora dárců v posledních dnech enormně vzrostla.
O pomoc volají i záchranné stanice. Ročně jimi projde více než deset tisíc živočichů. Starají se především o poraněná volně žijící zvířata. Jejich cílem je opětovné vypuštění živočichů do přírody. To se v 55 % většinou podaří. Proto Český svaz ochránců přírody uspořádal sbírku Zvíře v nouzi, kde můžete také přispět finanční částkou na podporu záchranných stanic. „V minulém roce se nám podařilo vybrat neuvěřitelných 3,5 milionu korun. Tehdy jsme zorganizovali velikonoční a vánoční akci prostřednictvím facebookových stránek Zvíře v nouzi a z vybraných peněz jsme pro záchranné stanice nakoupili náhražky mléka pro savčí mláďata, krmivo pro ptactvo, klece, přepravky, misky a léčiva. Pro stanice mají tyto akce velký význam, protože se nemusí starat o nákup těchto položek,“ sdělila Martina Kišelová z Českého svazu ochránců přírody.
Právě podpora veřejnosti je pro záchranné stanice zásadní. „Na začátku koronavirové krize zůstaly záchranné stanice prakticky bez prostředků. Některé kraje a obce totiž zastavily dotace a přišel i pokles podpory od pravidelných sponzorů. Na jaře 2020 jsme však zaznamenali obrovský ohlas veřejnosti a velkou vlnu solidarity a například za duben a květen jsme vybrali dary ve výši 570 tisíc korun,“ dodala Kišelová.
Pandemie bohužel dopadá i na drobné farmy, tzv. zookoutky či zoofarmy. Ty dokonce nemají ani nárok na jakoukoli podporu od státu. Přesto se i ony rozhodly, že svůj boj nevzdají. Stejně jako zoologické zahrady nabízí například farma Wenet v Broumově adopci zvířat, čímž farmu finančně podpoříte, anebo jim můžete donést krmivo v podobě ovoce, zeleniny, usušeného pečiva či kukuřice, což zase ocení především zvířata.
Autor: Šárka Mazurková
Víte, co se v zimě děje s neprodanými vánočními stromky? Vozí se do zoologických zahrad, kde si na nich pochutnávají sloni.
Zdroj: novinky.cz, zlin.rozhlas.cz, darujspravne.cz, wenet.cz
Foto: zoozlin.eu, safaripark.cz