Nápisy se začaly objevovat v ulicích Frýdku-Místku prakticky všude – na zdech, budovách, v podchodech… V okolí tohoto města se těmto výtvorům začalo říkat prostě: Vzkazy. Jedná se o sadu motivačních citátů, geniální hru slov a slovních hříček se specifickou formu zaujetí pozorovatele. Nad těmito vzkazy se denně pozastaví spousta kolemjdoucích, a není proto divu, že vzbudily spoustu zajímavých spekulací nejen o autorovi, ale také jeho motivaci.
Vzkazy mají povahu krátkého sousloví, věty či jen úderného hesla. Poetické výkřiky jsou krátké, přesto se nejedná jen o větu vytrženou z kontextu. Autor či autoři se tady řídili hesly stručně a jasně a v jednoduchosti je síla. Nejedná se však v žádném případě o žádný vzkaz na ledničce, z textů je patrné, že je tvořila básnická duše. Nijak zvlášť esteticky vymalované, jako obvyklé graffiti, které byly určeny ke zkoumání výtvarnému umění. Tyto vzkazy nemají být esteticky výrazné, jejich účelem je promluvit. Obsah nutí kolemjdoucího k zastavení a uvědomění si sama sebe. Při srážce s textem na zdi je pozorovatel vytržen z každodenního stereotypu a začíná uvažovat nad světem jinak. K urážce jsou jen hlupákům s uzavřenou myslí, pro ně jsou tajemné Vzkazy zkrátka jen obyčejnými písmeny na zdi.
Je těžké popsat jednotnou interpretaci těchto textů a vyložit jejich význam. S každým textem se totiž rozvíjí nová myšlenka. Co vzkaz, to úvaha, kterou je možno dále zkoumat a rozjímat nad ní. V životě je spousta osudových momentů významných pro život. A je v něm ještě více momentů, které jsou věnovány prosté existenci, spousta z nich je věnována jen obyčejnému bloumání po městě. Město je totiž prostorem každodenního života, kde jsme na normální procházce nebo se tudy vracíme z práce domů. Ve všední dny nemáme šanci zažít něco výjimečného, když už jdeme po sté stejnou cestou. Ve všední dny se nedějí osudové okamžiky.
Lidé mají tendenci dívat se do země a uvažovat nepřetržitě nad svými nudnými životy, ani se neodvažují dívat zpříma. Jaká je šance, že ta stejná nudná ulice bude dnes o něco zajímavější? Lidé obvykle nevolí nové cesty, jejich chování a počínání je předvídatelné. Někdy se však i prostý den může stát osudným a stačí k tomu jen něco, co by vám padlo do oka. A najednou na něco změníte názor. Nebo to konečně uvidíte trochu jinak. Najdete novou perspektivu. A stačí k tomu jen malý vzkaz.
Tajný neznámý
Jeho práce je známá v celém okolí Frýdku-Místku, avšak z právních důvodů nijak nemůžeme vystopovat jeho identitu. Ne všechny zdi, které použil k tvorbě, byly legálně k dispozici, proto náš autor zůstává v anonymitě. Každý text někdo vypráví, má svého myslitele, který chce něco sdělit. V našem případě sice není po autorovi ani stopa, to však vůbec neznamená, že by měl být nepochopen. Naopak, tím že se náš tajný neznámý nenechá odhalit, dává více prostoru pro každého kolemjdoucího, aby jeho textům přisoudil svůj vlastní význam. Mě konkrétně oslovily tyto dva vzkazy, kterým jsem věnovala pozornost a poskytly mi nadhled na mou situací…
„Pravda vyděsí“
Je to zkrátka tak, že pravda nevítězí, pravda vyděsí. Proto existuje lež. Upřímnost je obtížná proto, že nedokážeme přijmout sami sebe takové, jací jsme. Zpravidla proto, že se neumíme upřímně omlouvat a odpouštět, umíme se pouze vymlouvat. Lžeme si do kapsy. Je jednodušší se o věcech nebavit, než přijmout cizí názor. Taková je bohužel dnešní realita. Od toho dne, kdy jsem se střetla s tímto výtvorem, se snažím být k sobě i mým přátelům naprosto upřímná. Možná je to někdy nepříjemné, ale cítím se silnější.
Bezesporů
Bezesporu, jako vyjádření souhlasu při komunikaci, když chceme podotknout nebo vyzdvihnout, že o faktu se nepochybuje a nemáme šanci vyvolat žádný spor – zkrátka když není čím oponovat. Spor je forma konfliktu, dvě strany naproti sobě, každá hájí jiný názor. Při střetu těchto protichůdných názorů dochází ke konfrontaci. Tento vzkaz nepochybně ukazuje na to, že by nám zde bylo lépe beze sporů, všechno se dá řešit komunikačně, akorát chybí trpělivost. Bezesporu beze sporů. Krásný překrytý dvojí význam.
A vůbec, celé město všeobecně překypuje pouličním uměním. V roce 2014 se zde konal Street Art festival s názvem United Colours, který organizovala KulturaFM a výtvarná skupina Sprayart 34. Všichni umělci museli vytvořit dílo charakteristicky propojené s městem nebo celým regionem. Křížový podchod poblíž Místeckého náměstí se tak dodnes pyšní sérií krásných nástěnných obrazů.
Autor: Veronika Bělešová
Frýdek-Místek však není jediné město ozdobené inspirativními vzkazy. Už jste slyšeli o NotesToStranegers v Londýně, které se snaží povzbudit kolemjdoucí?