Turecko a Sýrii zasáhlo v pondělí ničivé zemětřesení. Humanitární organizace hned po prvních otřesech vyzvaly k okamžité a trvalé mezinárodní podpoře a ta na sebe nedala dlouho čekat. Česká organizace Člověk v tísni v podstatě za pár hodin zkoordinovala pomocníky, zřídila konto na pomoc a stihla už vybrat 18 milionů korun. Další pomoc Čechů na sebe nenechala dlouho čekat.
Když v pondělí časně ráno zasáhlo obě země zemětřesení o díle 7,8 Richterovy stupnice, někteří lidé byli ještě v postelích. K úternímu večeru počet obětí přesahuje 5 tisíc. Jen v Turecku se podle dostupných informací zřítilo přes 2 800 budov, a jedná se tak o nejsilnější zemětřesení v zemi od roku 1939. Více než 100 humanitárních organizací hned v pondělí vyzvalo k okamžité a trvalé mezinárodní podpoře, aby se zabránilo dalším ztrátám na životech v důsledku zemětřesení.
Humanitární agentury pak do zemí začaly vysílat týmy a začaly poskytovat pomoc na místě. Jednou z těchto organizací byl i Člověk v tísni. Každou hodinou se zvyšuje počet obětí, otřesů navíc přišlo ještě několik. „V oblasti zasažené ničivým zemětřesením pracuje Člověk v tísni již mnoho let. Máme na místě zkušené humanitární týmy a stovky kolegyň a kolegů, kteří jsou okamžitě schopni začít pomáhat. Bude potřeba základní humanitární pomoc: Řešení dočasného přístřeší a později samozřejmě obnova. Dle zpráv z médií i z místa je rozsah škod obrovský a počet obětí bude stoupat. Zvlášť ve válkou sužované Sýrii se situace rychle může stát opravdu kritickou,“ informoval ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek v pondělí.
V úterý už na zasažených místech měla organizace 500 humanitárních pracovníků, kteří působí především v syrských oblastech. Podle zpráv, které má organizace, zde chybí těžká technika na odklízení trosek a záchranu lidí. V důsledku dlouhotrvajícího konfliktu v Sýrii byl už před zemětřesením velký nedostatek potravin, léků a hygienických potřeb.
Člověk v tísni proto pomoc na místě doplnil zřízením konta, kam mohou lidé přispět finančními prostředky. Už v úterý napočítala organizace od Čechů dary ve výši 18 milionů korun. První milion přitom sama neziskovka uvolnila z Klubu přátel, který shromažďuje peníze pravidelných dárců a slouží právě k vyplácení okamžité pomoci.
Štědří dárci i pomoc českých hasičů
Jedním z dárců byl i zakladatel a vlastník společnosti Seznam.cz Ivo Lukačovič. Ten na sociální síti potvrdil, že přispěl do sbírky 3 miliony korun. Také poutník Ladislav Zibura se zapojil do pomoci po zemětřesení a vyzval své sledující, aby na konto Člověka v tísni přispěli. Každému, kdo přispěje víc než 1 tisíc korun, pošle Zibura jako poděkování svou první knihu s názvem 40 dní pěšky do Jeruzaléma. Za necelé dva dny už poutník napočítal 80 tisíc korun, které i díky této akci lidé na SOS konto přispěli.
V první fázi Člověk v tísni použije finance na zajištění potravin, vody a hygienických prostředků. „Po nasycení nejakutnějších potřeb se budeme věnovat obnově poničených domů a infrastruktury,“ zveřejnila organizace záměry v úterní tiskové zprávě.
Na místo se vydali i čeští hasiči. V pondělí vyrazily dva týmy z Ostravy a Prahy, aby pomohly v Turecku s vyhledáváním osob. „Jsme plně vybaveni na vyhledávání osob z bytů a domů, na to je USAR tým vycvičen,“ řekl v pondělí před odletem do Turecka mluvčí Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy Martin Kavka s tím, že hasiči s sebou brali i cvičené psy na prohledávání trosek. Na místě pak byli právě čeští hasiči jako jedni z prvních zahraničních týmů a nyní pomáhá s následky zemětřesení na sedmdesát členů.
Člověk v tísni působí v Sýrii dlouhodobě v souvislosti s tamní válkou. „Už před zemětřesením jsme nabízeli pomoc na několika úrovních. Zaměřujeme se na okamžitou pomoc obětem války, jako je finanční podpora, distribuce potravinových poukázek nebo hygienických balíčků. V současné situaci je důležitá pomoc s přípravou na zimu, především pro vnitřní uprchlíky, kteří často žijí v nedostatečně vybavených táborech,“ informoval mediální koordinátor Humanitární a rozvojové sekce Milan Votypka.
Autor: Lýdie Hájovská
Právě ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek se stal rytířem francouzského Řádu čestné legie. Více si můžete přečíst v našem nedávném článku ZDE.
Zdroje: Hasičský záchranný sbor ČR, Člověk v tísni
Foto: Hasičský záchranný sbor ČR, Člověk v tísni