Patnáctiletá vynálezkyně detektoru olova ve vodě si převzala cenu Dítě roku

Vynalezla detektor olova v pitné vodě nebo mobilní aplikaci Kindly, která využívá umělou inteligenci k rozpoznání kyberšikany a upozorňuje na ni. Právě za to, ale i za mnohem víc si patnáctiletá Američanka Gitanjali Rao odnesla cenu Dítě roku 2020. Tu letos poprvé vyhlásil prestižní časopis Time. Gitanjali se tak dokonce objevila i na titulní straně magazínu.

„Když mi bylo asi deset, řekla jsem rodičům, že bych chtěla zkoumat systém senzorů uhlíkových nanotrubic. Moje máma odpověděla jen: Cože?“ řekla Gitanjali v rozhovoru pro Time.

Pozornost na sebe mladá vědkyně upoutala již před třemi lety, když vyhrála národní soutěž začínajících vědců. Použitím detekce olova tehdy pomohla během krize v roce 2016. V severoamerickém státě Michigan byl kvůli kontaminované a zapáchající vodě dokonce vyhlášen stav nouze. „Olovo je hlavně škodlivé pro malé děti v mém věku. Může jim způsobit poruchu růstu a třeba i poškodit mozek. To já nechci zažít,“ vysvětluje mladá vědkyně.

Její technická novinka Thetis dokázala odhalit vyskytující se olovo ve vodě během několika vteřin. Gitanjali pracovala především s molekulami uhlíku a s mobilní aplikací, kterou pojmenovala po dceři řeckého boha Nérea. „Je to připojené k hlavnímu zařízení ve vodě, kterou chcete testovat. Pak už jen spustíte aplikaci na svém mobilu a zkontrolujete stav. Je to velmi jednoduché. Postup zabere okolo 10 až 15 vteřin,“ popisuje.

Jejím dalším vynálezem je také mobilní aplikace Kindly, která dokáže rozpoznat slova pojící se s kyberšikanou. Uživatele se potom zeptá, zda to, co napsal, chce opravdu odeslat. Sama Gitanjali uznává, že jako teenager často na internetu vypouští věci rychle ven a nepřemýšlí nad nimi. Šikovná aplikace jim proto poskytuje čas na rozmyšlenou.

Objevy technologických vynálezů Gitanjali zaberou měsíce, ale někdy i roky. Důležité však podle ní při bádání není soustředit se na čas, ale především na psychickou pohodu, inspiraci a podporu okolí. Aktuálně pracuje na dalším rozšíření svého vynálezu detekování látek v pitné vodě. Snaží se přijít na jednodušší zjištění přítomnosti parazitů ve vodě. Chce tím pomoct lidem především z chudých zemí rozpoznat, zda je jejich voda nezávadná.

Gitanjali Rao není prvním dítětem, které se objevilo na titulní straně časopisu Time. Minulý rok na ni umístil klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou, která se ve svých šestnácti letech stala nejmladší Osobností roku v historii magazínu.

Autor: Aneta Luksová


Přečtěte si také o českém vojáku Martinu Kofroňovi, který si po zranění v Afganistánu vytvořil vlastní rehabilitační pomůcky.


Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, seznamzpravy.cz

Foto: greenbiz.com, Twitter TIME

Příspěvek vytvořen 860

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy