Olomoucké ekopodniky na jednom místě. Studenti vytvořili udržitelnou mapu

Nikola Sedmáková 20. 5. 2021

Ochrana životního prostředí a udržitelnost jsou témata, která lidská společnost skloňuje prakticky každý den. Hledají se alternativní řešení, aby vznikalo menší množství odpadu, ale i způsoby, jak staré věci použít znovu. Studenti z Filozofické fakulty Univerzity Palackého vytvořili ekomapu svého studentského města, která nabízí přehled udržitelných obchodů, ale také stravovacích zařízení.

Myšlenka celé ekomapy se zrodila v hlavách osmi studentů andragogiky v rámci předmětu projektové učení v andragogice. Jedná se o bezplatné online webové prostředí, které vám na bázi Google Maps poskytne přehled o olomouckých bezobalových obchodech, secondhandech, antikvariátech, ale také o kavárnách a restauracích zapojených do projektů Dolej si (dolévání kohoutkové vody do vlastní láhve ve vybraných podnicích) a Otoč kelímek (nápoj do opakovaně použitelného kelímku).

Prvotní myšlenkou bylo vytvořit jednotnou platformu, která by tyto alternativní obchody a způsoby občerstvení sdružila na jediné místo. „Během práce jsme zjistili, že podobná ekomapa Olomouce už existuje, vznikla pod projektem Udržitelný Palacký. Naše ekomapa je ale trošku jiná, navíc se na ni dají filtrovat kritéria,“ popisuje drobné komplikace při tvorbě jedna ze zapojených studentek Lýdie Hájovská.

O existenci podobného projektu v jiném městě tvůrci ekomapy nevědí. „Rozšíření do dalších měst neplánujeme, ekomapa je konečným výstupem našeho předmětu. Je ale možné, že pokud se nám podaří projekt zpropagovat, mohly by se objevit iniciativy z jiných měst, které by chtěly ve svém městě něco podobného,“ říká Lýdie Hájovská.

Ekomapa by mohla pomoci nejen lidem se zájmem o zdravý životní styl, ale také studentům a dalším lidem, kteří se zamýšlejí nad odpadem, jenž po nich vzniká. Alternativní obchody a podniky jsou navíc vhodným místem pro ty, kteří potřebují ušetřit nějakou korunu, ale zároveň se nechtějí příliš omezovat.

Mapa funguje pouze online na webovém rozhraní a dostat se na ni bude možné přes QR kód na dveřích zapojených obchodů a podniků. Dostat se k ní ale můžete i přes tento odkaz. 

Autor: Nikola Sedmáková


Dva konkrétní bezobalové obchody pro vás v Olomouci navštívil náš redaktor Lukáš, a dokonce z jejich návštěvy sepsal i reportáž. Chcete se dozvědět, jak to v takových obchodech chodí a co všechno tam můžete najít?


Foto: Michaela Ryšková, pexels.com