Paralyzovaný zvládne mluvit pouze svým mozkem

Američtí neurologové pod vedením kalifornského neurochirurga Edwarda Changa mohou slavit úspěšné zakončení výzkumu mozkových vln u ochrnutého muže, který trpí anartrií. Autoři výsledky považují za zásadní a velký krok, aby lidé trpící vážnou poruchou artikulace způsobenou úrazem nebo nemocí mohli kvalitněji komunikovat s okolním světem pouze vlastním mozkem pomocí vln v řečovém centru.

Ochrnutí pro většinu postižených lidí znamená konec jednoduché a přirozené komunikace. Pacienti jsou odkázáni na jiné možné náhražky, které jsou pro ně složité, výrazně omezené a poměrně pomalé. Například muž zapojený do výzkumu musel používat ukazovátko připevněné k baseballové čepici, pomocí něhož se dotýkal slov nebo písmen na obrazovce před ním. Jiní pacienti mohou pohybovat pouze očima a zařízení jejich pohyb zachytává, ale přesto se rychlost nijak výrazně nemění.

Nyní přišli vědci na rychlejší řešení. Paralyzovaní lidé budou komunikovat prostřednictvím svého mozku. Vůbec poprvé tak došlo k využití mozkových vln řečových center. Autoři použili metody, které navazují na výzkumy s protézami řízených myslí, což jim přineslo lepší poznání a pochopení mozku. Podle nich vytvořili „řečovou neuroprotézu“.

Na povrch mozku nad oblast ovládající řeč byly pacientovi implantované elektrody, pomocí kterých počítač zachycoval a následně analyzoval vzorce vln, když se snažil říct běžně užívané slovo. Zvuky sice nevznikaly, ale počítač se naučil, jaké se děly v mozku změny. Do databáze se dostalo padesát nejběžnějších slov, z nichž lze vytvořit až tisíc různých kombinací.

Dnes muž dokáže na otázku „Jak se máte?“, která se před ním objeví na obrazovce, odpovědět během chvilky: „Mám se velmi dobře.“ Odpovědi se zatím zobrazují pouze na obrazovce počítače. Přenesení do mluvené podoby komunikace je již snadnou záležitostí, kterou v dnešní době zvládají desítky mobilních aplikací.

Došlo k zrychlení komunikace lidí jinak závislých na speciální péči a tím ke zkvalitnění jejich života s větší dávkou samostatnosti. Avšak stále se to ještě nevyrovná běžné mluvě. Počítač zvládne slova rozluštit a zobrazit tři až čtyři vteřiny poté, co se je dotyčný snaží vyslovit. Zrychlení prozatím znesnadňuje skutečnost, že signálů v mozku v jednu jedinou chvíli vzniká obrovské množství a program musí vybrat jen ty správné a na základě podobnosti a pravděpodobnosti se rozhodnout a slova přeložit, nyní s přesností 74 %.

Vědci doufají, že tento výzkum jednou bude pomáhat spoustě lidí po mrtvicích, úrazech a různých nemocech, které jim brání komunikovat s okolním světem. Například harvardští neurologové Leigh Hochberg a Sydney Cashová práci autorů, která byla zveřejněna na portálu New England Journal of Medicine, označili za „průkopnickou“.

Autor: Tereza Bečvářová


Aby nehod a úrazů ubývalo, vznikají pomocné aplikace. Jednou z nich je Pozor tramvaj! a už dříve jsme pro vás o ní sepsali článek.


Foto: ct24.cz, cestarelaxace.cz

Zdroje: ct24.cz, nejm.org

Příspěvek vytvořen 20

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy