Pan Píč nebo paní Skočdopolová: Seznamte se s nejzajímavějšími jmény u nás

V listopadu jsme se zaměřili na kuriozity mezi názvy obcí a míst v České republice, nemůžeme ale opomenout ani „názvy“ lidí. Tolik zajímavých příjmení, tolik zajímavých jmen. Každý jsme se s nějakým neobvyklým jménem určitě setkali. Někdy je takové jméno jen úsměvné, jindy ale může být tak nevhodné, že by jeho nositelé možná měli raději zvážit návštěvu matriky. Pojďme se na některá z nich podívat.

Český jazyk je rozmanitý a bohatý na slovní zásobu. To se odráží také u pojmenování čehokoliv vlastním jménem. Obec Kozodírky či Smraďavka, skála s honosným jménem Posraná skalka nebo zastávka pražské MHD U Prdlavky. To je jen malý výčet zajímavých názvů. A co teprve jména a příjmení…

Skutečná Dynastie Nováků

Nejprve se podíváme na četnost příjmení v České republice. Nikoho asi nepřekvapí, že první příčku obsadilo příjmení Nováková s 34 tisíci ženami. Hned za Novákovou je Novák, těch je jen o tisícovku méně než Novákových. Za nimi pak kráčí ruku v ruce SvobodováSvoboda, následují NovotnáNovotným, dále Dvořáková a Dvořák a první desítku uzavírají Černá a Černý. Není překvapivé, že příjmení Novák je českého původu a vychází od přídavného jména nový. Toto příjmení lze najít samozřejmě také na Slovensku, ale i v Rakousku nebo Maďarsku. V jiných variantách se navíc nachází i jinde po světe, například v polské podobě Nowak, chorvatské Novak nebo rumunské Novac. Známým držitelem příjmení Novak je také americký herec a scénárista B. J. Novak, kterého můžete znát ze seriálu Kancl (The Office) nebo filmu Hanebný pancharti (Inglourious Basterds). Za zmínku stojí i příjmení Černý, jehož anglickou variantu bez diakrititiky nosí významný americký programátor a tvůrce videoher Mark Cerny.

Nemůžeme opomenout ani délky českých příjmení. Nejdelší české příjmení však není tak úplně české, i když končí na -ová. Obsahuje celkem šest slov a podle názvu se zřejmě jedná o původem španělské či portugalské příjmení. Držitelka se musí podepisovat jako Martins Ferreira Pereira De Magalhaes Mandová a podle webu kdejsme.cz bydlela k roku 2016 v Kopřivnici. Zato nejdelší jednoslovné příjmení je jistě české. „Nejdelší české příjmení je zřejmě Červenokostelecký. Má celkem sedmnáct písmen,“ uvádí David Rafaj s odkazem na Českou databanku rekordů. „Je to sice starý zápis, ale jiný záznam o nějakém delším českém příjmení dosud nemáme,“ dodává. Nejdelší příjmení je tak pouze jedno, zato těch nejkratších je hned několik, obsahují totiž jen dvě písmena a jsou to například Šé, Uc, , Ba nebo El. Když dále nahlédneme do České databanky rekordů, zjistíme také, že nejvíce příjmení u nás začíná písmenem K.

Zabils pivo, nechoď domů

Zajímavá jsou také jednoslovná příjmení, která se skládají z více slov, tzv. větná příjmení. Tato příjmení jsou podle Pavla Eisnera ryze česká a cítí v nich právem zkoncentrovanou anekdotu. Co se asi přihodilo panu Drahokoupilovi? Co chtěl pan Přecechtěl? A proč šil po tmě Potměšil? Vyjmenovat ještě můžeme i jejich kolegy Stojespal, Ontověděl, Zlámaljelito nebo chudák Zabilpivo. Těchto sedm větných příjmení má tvar ve 3. osobě minulého času, existují však i větná příjmení vzniklá z rozkazovacího způsobu, třeba Osolsobě, Skočdopole, Nechoďdomů, Hrejsemnou, Jezmaso, Přineskarladomů, Stiskniruku, Strojnastůl, Nejezchleba, Nehněvajsa nebo Haspeklo.

Nyní se zaměříme na příjmení, která jsou sice vtipná, ale hlavně vulgární či nevhodná – a především nešťastná při představování ve společnosti. Mezi ty početné bezesporu patří Šourek a Šourková. Dohromady jich je přes 1 200. Poměrně dost najdeme i jedinců s příjmením Jebavý a Jebavá nebo Šoustal a Šoustalová. Setkat se můžeme také s třinácti Hajzly, dvěma Kokoty a do roku 2015 i s jednou Kundou. Ve východních Čechách můžeme potkat dokonce celou rodinu Píčových.

Nutno podotknout, že všechny číselné údaje o počtech příjmení nemusí být k tomutu roku aktuální. Stránky kdejsme.cz ukončily svou činnost k roku 2020 a poslední aktualizace udájů proběhla v roce 2016. Server by dále pokračoval, ale podle jejich vyjádření tomu zabránilo Ministerstvo vnitra ČR, které přestalo v roce 2018 zveřejňovat statistické údaje na svých stránkách, zřejmě z důvodu zavedení GDPR v Evropské unii.

Jak vidíte, vývoj českého jazyka dal vzniknout řadě zajímavých příjmení – za některá se musíte stydět, jiná jsou ale krásná. Setkali jste se s některými z nich osobně?

Autor: Lukáš Ždan


Pokud vám unikl autorův článek o místech se zvláštními či zábavnými názvy v Česku, napravit to můžete zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet


Zdroj: kdejsme.cz, prijmeni.cz, irozhlas.cz, pvnovinky.cz, seznam.cz, nase-rec.ujc.cas.cz, Česká databanka rekordů
Foto: popelky.cz, superforum.cz

Příspěvek vytvořen 44

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy