Olomoučtí vědci představili nový způsob odběru vzorků na covid-19

Absolvovat spolehlivý test na koronavirus dosud znamenalo podstoupit výtěr vzorku ze sliznice nosohltanu, který se později vyhodnocoval v laboratoři metodou PCR. Nyní je však na obzoru změna, na které nějakou dobu pracoval především tým vědců kolem olomoucké univerzity. Tou je samoodběrová souprava GARTEST, která se začne používat jako alternativa k dosavadní metodě. Odběr vzorků bude spočívat ve vykloktání vody v ústech a jejím následným předáním do laboratoře. Tento způsob odběru nemusí provádět zdravotnický personál, naopak to může zvládnout každý sám, třeba z pohodlí svého domova.

Na vývoji této metody se podílí především Ústav molekulární a translační medicíny LF Univerzity Palackého v Olomouci spolu se společnostmi AUMED, IntellMed a Nadací pro výzkum rakoviny ČR. „Klinicky jsme GARGTEST validovali na počtu 459 párových vzorků pacientů a srovnali jsme ho s klasickým výtěrem z nosohltanu. Výsledky standardního odběru se od samoodběru GARGTESTem signifikantně nelišily a byly funkčně srovnatelné, což je výborná zpráva,“ vyjádřil se ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch.

Nový způsob odběrů má dva zásadní benefity. Zaprvé odpadne dráždivý odběr ze sliznice nosohltanu odběrovou tyčinkou, což bylo vysilující a obtížné především pro onkologicky nemocné pacienty, kteří při léčbě trpí právě problémy se sliznicí. Dalším důvodem je snadná proveditelnost odběru. Toho se za pomoci této metody může zhostit i laik, což ušetří nemocnicím velké množství personálu, který byl na odběrových místech pacientům k dispozici. Testovaní se vyhnou i dlouhým frontám u odběrových míst, samoodběr GARTEST, tedy vykloktat vodu v ústech zvládne každý sám. „GARGTEST jsme vyvinuli proto, abychom zjednodušili a urychlili proces samotného testování a současně snížili jeho závislost na provedení odběru zdravotnickým pracovníkem,“ řekl Marián Hajdúch. „Pokusíme se GARGTEST nabídnout na odběrových místech, ovšem snažíme se o jeho dostupnost i u praktických lékařů. Rovněž je připravený i na distribuci prostřednictvím lékáren pro domácí použití,“ pokračoval.

Praktickému odebírání z pohodlí domova přispívá i fakt, že takto pořízený vzorek není potřeba uchovávat ve speciální teplotě a vydrží minimálně týden. Samotný odběr je velmi jednoduchý. Vyšetřovaný kloktá po dobu dvaceti sekund až půl minuty obyčejnou pitnou vodu z odměrky. Tímto obsahem pak naplní speciální zkumavku, ve které je transportní prášek. Uzavřená zkumavka pak putuje do laboratoře, kde je vzorek analyzován pomocí obvyklých metod, například PCR.

„GARGTEST je výsledkem práce českých vědců. Jde o propojení vědy a výzkumu s praxí při řešení aktuálních problémů spojených s testováním nemoci covid-19. Je perfektním příkladem translačního medicínského výzkumu a vyústěním společné snahy a motivace českých vědců a výrobců přispět naší vlastní cestou k tomuto procesu,“ uvedl Lubomír Němec ze společnosti IntellMed. „Vývoj a výroba nejsou komplikované, neboť stojí na běžně používaných metodách a už existujících komponentech. Test je jednoduchý na použití. Jsme schopni plně pokrýt potřeby jak pro účely preventivního testovaní, například ve firmách nebo jednotlivců, tak snížit nápor při opětovném vzplanutí epidemie, což se, jak doufám, opakovat nebude,“ dodal Němec.

Nový způsob odebírání vzorků najde své využití na mnoha místech, kromě již zmiňovaných chronicky nemocných to budou například domovy pro seniory či oblasti zdravotních a sociálních služeb. Novinku si chválí třeba i hráči České filharmonie, kteří výtěry z nosohltanu absolvovali v minulosti pravidelně. „Nespornou výhodou je i frekvence opakování až po čtrnácti dnech, nikoliv po pěti dnech, jak tomu bylo doposud. V prosinci nás každou adventní neděli čeká jeden koncert ze série „Česká filharmonie živě u vás“ a právě nižší počet odběrů zajistí hladší průběh zkoušek i koncertů samotných,“ řekl David Mareček, generální ředitel České filharmonie.

Autor: Lukáš Kuřík


S koronavirovou epidemií se už neodmyslitelně pojí i online studium, ne všichni se však této formě vzdělávání zvládají přizpůsobovat. A právě pro tyto jedince si naše redaktorka Adéla připravila tipy na lepší soustředění.


Na našem facebooku právě probíhá vánoční soutěž o pohádkové knížky. Zapojit se můžete až do 12. prosince.


Zdroj: Univerzita Palackého v Olomouci

Foto: Vojtěch Duda, EuroZprávy

Příspěvek vytvořen 56

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy