Jak udržet pozornost při online výuce

Mít školu z domova má své výhody i nevýhody. Podzimní online výuka je lepší v tom, že už s ní máme zkušenosti z jara a všichni se jí přizpůsobili mnohem snáz, než když přišla poprvé. Jenže čím déle trvá, tím je to i únavnější. Teorií na to, jak dlouho udržíme pozornost, je spousta a v názorech se liší. Jisté však je, že neudržíme pozornost 90 minut, tedy celou přednášku na vysoké škole. Vyučovací hodina na střední (45 minut) už je reálnější. Můžeme si však k lepší pozornosti dopomoct a lépe to zvládat. Poradíme vám pár tipů, jak na to.

Nejdůležitější je cítit se odpočatě

Spánek

Alfou a omegou je pořádně se vyspat a cítit se odpočatě. Pokud zíváme už na začátku přednášky, tak to není nejlepší start. Doporučuji si nastavit nějaký režim, který vám vyhovuje. Chodit spát ve stejnou dobu a probouzet se ve stejný čas každý den. Tělo si na to zvykne a vy se budete cítit odpočatě. Dokonce se sami začnete budit před zazvoněním budíku. To je dobré znamení, že si tělo odpočinulo. Důležité je také spát dostatečně, doporučuje se mít 7–9 hodin spánku denně, ale záleží i na věku. Více o spánku a spánkové hygieně se dozvíte z článku naší redaktorky Simony.

Pitný režim a jídlo

Je vědecky dokázáno, že i lehká dehydratace zhoršuje pozornost. Proto nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin. Je fajn vytvořit si zvyk, že než usednete k počítači, připravíte si sklenici vody na stůl, nebo si uvaříte čaj. Během přednášky po pití určitě sáhnete častěji, když ho budete mít na očích. Lépe se nám soustředí, když nám nekručí v břiše. Takže nezapomínejte ani na jídlo a hlavně ho časově neodkládejte. 

Vlastní místo

Každý se k přednášce připojíme odjinud. Někdo sedí v rohu gauče, někdo za psacím stolem a někdo v posteli. Je důležité zjistit, kde se soustředíte nejvíc a které místo vám vyhovuje. Druhá věc je nemít kolem sebe nepořádek. Akorát by vás rozrušoval a vy byste přemýšleli, jak to pak všechno musíte uklidit. Takže hezky v pohodlí a čistotě.

Žádný telefon a sociální sítě

Pro většinu lidí asi největší kámen úrazu. Telefon nás vytrhne z pozornosti každou chvíli. Nejlepší je tedy vzdát se ho ještě před přednáškou. Nabízí se několik možností. Pro někoho může být dostačující přepnout mobil do režimu letadlo. Někomu pomůže aplikace Forest, kde si nastavíte, jak dlouho si telefonu nemáte všímat, a pokud to dodržíte, vyroste vám strom a později celý les. Nápomocná je i aplikace AppBlock, kde si nastavíte, jaké aplikace chcete zablokovat. A pokud víte, že to nestačí, tak telefon prostě zavřete do šuplíku nebo dejte někam, kde na něj neuvidíte. Když to vydržíte, tak na sebe buďte hrdí a nepodvádějte tím, že si aplikaci nebo cokoli jiného otevřete na počítači. 

Zaneprázdněné ruce

Vyzkoušejte antistresové omalovánky

Tím, že budete mít obě ruce zaneprázdněné, nebudete mít čas sahat na telefon, anebo překlikávat různé stránky na počítači. Velkým hitem je vybarvování antistresových omalovánek u přednášek, které jen posloucháte. Plně vnímáte, co vyučující říká, a nenecháte se rozptýlit okolním světem. Další možností je dělat si poznámky, protože pokud si je zapisujete, tak přednášku prostě vnímat musíte.

Protáhnutí těla

Využijte toho, že sedíte doma, nemáte kolem sebe mnoho lidí, a protáhněte se. Rozproudíte energii v těle, na chvíli se uvolníte a pak se budete zase víc soustředit. Vašim zádům a krční páteři to jen prospěje, protože jim sezení za počítačem moc neprospívá. Cviky se můžete inspirovat v tomto videu.

Dostatek světla a čerstvého vzduchu

Když nemáme dostatek světla, jde na nás únava. To je docela nežádoucí, pokud musíme 90 minut dávat pozor. Vyberte si tedy místo u okna, nebo nezapomeňte na dobré osvětlení. Zároveň nepodceňujte větrání a dopřejte svému mozku dostatečný přísun čerstvého vzduchu. 

Výzva

V hodinách, kde to jde, buďte aktivní. Dejte si třeba výzvu, že každých 10 minut se zapojíte a něco řeknete. Bude vás to držet ve střehu a lépe pochopíte probírané téma. 

Odměna

Po tom, co zvládnete plné soustředění na hodině nebo celý den za počítačem u přednášek, se nezapomeňte odměnit. Budete se na odměnu těšit a budete motivováni. Můžete si zasportovat, dát si dort, kávu nebo skleničku něčeho dobrého. Jsem si jistá, že víte, co vás namotivuje nejvíce.

Autor: Adéla Sobotíková

Foto: jkkuklikova.cz, stoplusjednicka.cz, spokojenarodina.cz

Příspěvek vytvořen 50

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy