Minulý víkend proběhl již 36. ročník celostátní přehlídky amatérského scénického tance. V letošním roce se městem tance stal již po 20. v řadě Jablonec nad Nisou, který hostoval přes 200 amatérských i zkušených tanečníků, kteří si sem z krajských postupových přehlídek přivezli 25 choreografií. Svá krátká i dlouhá díla představili divákům, odborné porotě a vzácným hostům během dvou přehlídkových večerů.
Přehlídka již tradičně probíhala na Den vzniku samostatného československého státu a v průběhu následujícího víkendu. V letošním roce však nebyla přehlídka pouze o tanci, ale v rámci výročí byla vytvořena i speciální výstava zobrazující 20 let tance v Jablonci prostřednictvím fotografií Radka Mačáka, Jana Svobody, Pavla Jasanského a Iva Mičkala. Fotografie byly doplněny zajímavostmi a shrnutím každého odtančeného roku. Další věcí na programu byly výtvarné díly a prohlídka v městském muzeu skla a bižuterie. Jablonec nad Nisou totiž není jen městem tance a zimních sportů, ale také městem sklářů a skleněných šperků.
V odborné porotě zasedlo hned pět zajímavých tváří napříč obory. Jakožto pedagožka, taneční vědkyně a kritička byla v porotě Elvíra Němečková, která je mimo jiné vedoucí Kyliánova tanečního archivu v Praze a členkou odborné rady NIPOS. Druhou ženou v tomto týmu byla tanečnice, choreografka, pedagožka, producentka a popularizátorka současného tance Marie Kinsky. Posledním „tanečním“ zástupcem byl Honza Malík, který je též tanečníkem, pedagogem a příležitostným choreografem. Jakožto zástupce scénografie, divadelní, filmové a audiovizuální tvorby zde byl přítomen Tomáš Žižka, který se podílí na vzdělávacích a experimentálních projektech. A nakonec nejmladší člen poroty Vít Malota, který je hercem, básníkem, režisérem a studentem režie na pražské DAMU.
Mezi vzácnými hosty přehlídky byly dvě ženy, bez kterých si scénický tanec v Čechách neumíme představit. Eva Blažíčková, choreografka, pedagožka, nositelka titulu Rytíř řádu akademických palem (Francie) a zakladatelka taneční konzervatoře Duncan centre. Během festivalu si pro účastníky a zejména pro jejich pedagogické vedení připravila přednášku o Jarmile Jeřábkové. Druhou zajímavou osobností byla Dorota Gremlicová, choreoložka, pedagožka a taneční publicistka a kritička. Ta si připravila přednášku o Boženě Brodské.
Celou přehlídku doprovázel listy Taneční vír tvořený skupinkou nadšených děvčat z Tanečního a pohybového studia Magdaléna. Účastníci i diváci v nich mohli nalézt zajímavé rozhovory, recenze a fotografie z přehlídkových večerů.
Na závěr přehlídky si připravila ZUŠ Vodňany a Flash Dance Company TJ Sokol Jaroměř rezidenční představení. Po těchto choreografiích nastal čas se rozloučit a rozdat ceny. Každý porotce mohl udělit jednu cenu. Ocenění získala představení Do tmy, Impulzy, Nejsem, Myšlenkové pochody a Dotek svět(l)a. Nakonec porotci udělili speciální cenu celé poroty choreografii Maagal. Cenu města Jablonec nad Nisou a 20 000 korun na tvorbu dalšího představení získala choreografie Bez rovnováhy od děvčat ze ZUŠ Náchod v choreografii Jany Faltové.
Autor: Viktoria Židlíková
Český tanec nezná hranic. Dílo českého choreografa Jiřího Bubeníčka bylo uvedeno dokonce ve slavné milánské opeře. Více se dozvíte v článku naší redaktorky Terky.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroje: nipos.cz
Foto: Ivo Mičkal