Blíží se další ročník Sbírky potravin

Podzimní ročník celorepublikové Sbírky potravin připadl na 12. listopadu. Zapojit se k pomoci potřebným může každý. Nejdůležitější roli mají především trvanlivé potraviny a produkty z drogerií. Dobrovolníci po celé republice je pak posílají do potravinových bank, odkud putují přímo tam, kde jsou potřeba. Takových míst a lidí je spousta, a způsobů, jak se do sbírky zapojit, existuje celá řada.

V sobotu 12. listopadu vypukne další kolo Sbírky potravin. Ta bude probíhat po celé České republice ve spolupráci s vybranými obchodními řetězci. Sbírají se zejména trvanlivé potraviny a produkty z drogerií, které jsou pak posílány lidem v nouzi. Přispět může každý a pomoc je vážně snadná.

Projekt Sbírka potravin se od roku 2019 koná dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim. Funguje ve spolupráci s potravinovými bankami, které spravuje Česká federace potravinových bank. Potravinové banky jsou neziskové organizace, které shromažďují zboží a posílají jej lidem v nouzi. Jedná se především o seniory, matky samoživitelky, děti z dětských domovů, hendikepované a lidi bez domova. Navíc svou pomocí zabraňují plýtvání jídlem a šetří životní prostředí. Do bank se totiž nejčastěji dostávají ty produkty, které mají poškozený obal a skončily by v odpadcích nebo také produkty s blížící se expirací, které by podniky dle zákona už nesměly prodávat. Potravinové banky získaly cenu Neziskovka roku 2021.

A jak se můžete zapojit vy? Možností je hned několik. Sbírka probíhá od osmi do osmnácti hodin ve vybraných obchodních řetězcích. Mezi zapojenými řetězci najdete: Albert, Billa, COOP, Dm Drogerie, Globus, Kaufland, Lidl, MAKRO, Penny Market, Rosmann a Tesco. Stačí přijít do nejbližšího obchodu, nakoupit trvanlivé potraviny a drogerii (seznam nejpotřebnějších produktů) a předat nákup dobrovolníkům, kteří ho pošlou do nejbližší potravinové banky, odkud už nákup poputuje pomáhat potřebným. Zapojit se lze i online. Nakoupit můžete z pohodlí domova přes vybrané obchody. Online sbírka navíc probíhá dva týdny a končí až 22. listopadu. Můžete se stát také dobrovolníkem a pomáhat přímo v centru dění. Více podrobností najdete na stránkách Sbírky potravin.

Potravinové banky se nachází téměř po celé republice, pomáhat tak může opravdu každý. Jen v Olomouckém kraji se zapojí jedenáct měst, padesát jedna supermarketů a patnáct drogerií.

Jarní ročník Sbírky potravin se uskutečnil na konci dubna letošního roku a byl velmi úspěšný. Vybralo se celkem 431 tun zboží (konkrétně pak 388 tun potravin a 43 tun produktů z drogerií). V roce 2021 pomohly potravinové banky 200 000 potřebným. „Poptávka po potravinové pomoci každým dnem roste a většina regionálních bank má bohužel skoro prázdné sklady,” objevilo se v popisku na Facebooku u pozvánky k nadcházející podzimní sbírce. Proto neváhejte, zapište si termín 12. listopadu do diáře a zapojte se do Sbírky potravin.

Autor: Andrea Mašíčková


Pomoc je potřebná po celém světě. Díky aplikaci Share The Meal můžete zajistit potraviny těm, kteří je potřebují, a to v nejrůznějších koutech světa. O tom, jak tato aplikace funguje, se dočtete v našem článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: sbirkapotravin.cz, potravinovebanky.cz, Facebook: Sbírka potravin, Instagram: sbirkapotravin

Foto: instagram: sbirkapotravin, Seznam zprávy

Příspěvek vytvořen 27

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy