Muzea a výstavy – kam zajít do konce roku 2019

Magdaléna Kramperová

Blížící se podzim s sebou přináší spoustu kultury a vy se v dnešním článku dozvíte, jaké výstavy již pomalu končí a zaslouží si vaši pozornost. Nebudou však chybět ani kulturní akce s dlouholetou tradicí či úplně žhavé novinky.

Začněme celorepublikovým festivalem architektury, který nese název Den architektury. Letos se bude konat již podeváté. Spolek Kruh společně s lokálními organizacemi pořádají od 1. do 7. října přednášky, představení, projekce, naučné procházky, workshopy, diskuze, otevřené dveře do objektů a výstavy po více než sto dvaceti českých, moravských i slovenských městech. S odborníky můžete prolézat historicky zajímavé domy právě ve vašem městě, a pokud na chození tolik nejste, můžete v rámci festivalu navštěvovat velká i malá kina, kde budou promítány umělecké snímky týkající se urbanismu. Na webových stránkách denarchitektury.cz si můžete velice snadno vyhledat své město a zaregistrovat se na jednu ze zajímavých událostí.

Přesouváme se do Prahy, konkrétně do Holešovic, kde stojí, v minulém článku již zmíněné, muzeum moderního umění DOX. Hlavní lákadla se již vyměnila za nová, ale monumentální vzducholoď Gulliver s úžasnou dřevěnou konstrukcí se stále vznáší nad budovou DOXu. Na webových stránkách dox.cz je vždy aktuální přehled výstav, ale také program akcí, které se v Gulliverovi často pořádají. V tomto muzeu je stále co vidět, ale za všechny nynější výstavy zmíním projekt Art-Brut-All, který je jakousi zkouškou soudružnosti odlišných přístupů metalové subkultury, principů současného umění a aktuální tendence společnosti.

Kdo není na takové šílenosti zvyklý, určitě se mu zalíbí práce Aleše Hnízdila v rámci výstavy Genetický kód vědomí. Jeho ladná představa o vědomí v podobě sochařského díla se vznáší spolu se vzducholodí na terase centra.

V Holešovicích ještě na chvíli zůstaneme, a to kvůli vyhlášenému mezinárodnímu festivalu Designblok, což je největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Letošní devatenáctý ročník se koná od 17. do 21. října a jeho tématem má být Budoucnost. Designér má v dnešním věcmi přeplněném světě o trochu více práce, a to s ekologickými aspekty či se společenským dopadem své práce. Právě tento ročník Designbloku chce ukázat, co může design udělat pro budoucnost.

V Muzeu hlavního města Prahy probíhá výstava 50 let s Čtyřlístkem, která končí již 22. září! Pracuje se zde s interaktivními prvky a děti jsou zapojeny do mnoha dobrodružství a her.

Pro čistě výtvarné umění navštivte Galerii Václava Špály v centru Prahy. Od 11. září do 20. října zde budou k vidění černobílé fotografie, které vznikly při natáčení filmu Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Po této výstavě zde až do 8. prosince najdete silné i hravé obrazy Stefana Milkova.

A nakonec vám představím novinku v našem hlavním městě, kterou je takzvaná Neviditelná výstava. Zatím bude přístupna až do konce roku 2019, tak neváhejte a na vlastní kůži vyzkoušejte, jaké výzvy denně zažívají nevidomí lidé. Zároveň však poznáte, že i jejich život dokáže být velice pestrý.

Foto: dox.cz